Бивши работници на станалата скандално известна дупнишка фирма за обувки "Абонданца" на италианския бизнесмен Луиджино Каприоти отново останаха без заплати и без работа, заради друг италиански работодател, близък до предишния.
Работниците, които шият в България на ишлеме, имат да получават по две заплати за миналата година и по още две - за предходната.
Хората фирмата "АМ шус" се оплакаха, че нямат връзка с работодателя Джовани Габриели, а по молба на бригадирите във фабриката са в престой и не работят от няколко дни.
Работниците разказаха, цитирани от БТА, че по-голямата част от тях са служители на Луиджино Каприоти, но след фалита на фирмата му били наети на работа от собственика на "АМ шус" - Джовани Габриели. Те припомниха, че националния омбудсман Мая Манолова помогна за решаването на проблемите при предишния им работодател и сега отново ще я търсят за съдействие при решаването на новия спор с новия италиански собственик.
Омбудсманът пък обеща, че до понеделник ще се запознае със случая и ще се срещне с работниците. Тя гарантира, че през тази година, бившите служители на "Абонданца" ще получат дължимите им пари от Фонда за гарантиране на вземания от фалиращи предприятия, чийто срок за обезщетения беше удължен по нейно предложение, след миналогодишния скандал в дупнишката фирма.
"Вече има промени в Закона, така че хората ще получат парите си. Ще се постарая виновните да получат и наказания с цялата строгост на закона", каза още Манолова.
Работниците днес са сезирали и Инспекцията по труда в Кюстендил, откъдето получили информация за промяна в ръководството на фирмата.
Те готвят и протест през следващата седмица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Иран намекна за сделка за Ормуз, но само ако условията му бъдат изпълнени
Квантовата заплаха затяга примката около врата на криптовалутите
Кадър на деня за 8 август
Дронът, паднал на българска територия, най-вероятно е дрон-примамка „Майя“
Създадена през 2022 г. компания е в основата на украинските атаки с дронове срещу Русия
Енергийният бизнес на Huawei намира нови пазари
Психолог за убийството в Пловдив: Социалните мрежи моделират агресията
18-годишен уби чичо си с дървен кол в Димитровградско
Жегата натоварва вените: Кои симптоми не бива да пренебрегваме
Даниел Динев: В България е почти невъзможно да си намериш спаринги за кикбокс в тежка категория
Ман Юнайтед изпусна ПСЖ в Швеция
ЦСКА 1948 удари Локо София като гост
В Левски нещо се случва зад кулисите
Огромна трагедия сполетя Меси
Уулвс и Рен го искат: Левски закова цена на Светльо Вуцов
ЦСКА взривява поне още три трансферни бомби
Дневен хороскоп за 9 август, неделя
Магията на цветовете: Как да използваме силата им
Седмична нумерологична прогноза за 10 - 16 август
Любовен хороскоп за 10 - 16 август
Енергийна салата с пилешко и киноа
5 рецепти за домашни еко препарати за почистване
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
18-годишен уби чичо си с кол
От 9 август цените на финансовите услуги остават само в евро