Бързите кредити и заложните къщи измислиха начини как да заобиколят правилата, според които не трябва да изискват по-високи лихви от онези, които имат право да събират по закон, пише „Стандарт".
Според поправките отпреди няколко години горната граница на лихвата, която фирмите за бързи кредити могат да искат от потребителите, е пет пъти законната лихва. За заложните къщи пък таванът на оскъпяването е 3%.
Небанковите институции, които отпускат заеми, обаче намериха начин да заобикалят закона. Те обявяват ниски лихви, но след това изискват от кандидата за кредит да представи поръчител или банкова гаранция в срок до три или пет дни.
Тъй като обикновено хората, които се възползват от този вид услуги, нямат възможност за подобно нещо и често дори са в сивата икономика, фирмата предлага "улеснение" - нейно подразделение да стане гарант.
Първоначално, когато влезеш в сайта на компанията и кликнеш върху нейния калкулатор, за да провериш какви вноски ще заплащаш върху дадена сума, те изглеждат съвсем поносими и лихвите са съвсем малко по-високи от банковите.
В момента, в който се съгласиш кредиторът ти да се превърне в твой гарант посредством друго негово дружество, сумата набъбва от 50 до 100%. При начисляването на така наречената "такса гаранция" се случва заем от 1000 лева да се оскъпи така, че накрая да се наложи да върнеш над 2000. Клиентът има право да откаже услугата и кредита, но много от финансово притиснатите хора приемат да се възползват от услугата.
Единствените реално неоскъпяващи се кредити са рекламираните "първи заем до заплата" на някои от водещите компании в бранша, където можеш да получиш до 500 лева и ако ги изплатиш до 30 дни, наистина няма да се наложи да внасяш лихва.
Заложните къщи, чиито лихви също бяха поставени в регулация, пък използват друга вратичка - освен ниската лихва те начисляват и "такса за съхранение", която е по-висока от лихвата и не е регламентирана в нормативни документи.

Чуждите инвестиции в България растат с над 643% за шест месеца
Близо 50 хил. земеделци ще се възползват от отпуснати заради Иран 170 млн. евро
Carlsberg отчита слаб растеж на продажбите въпреки увеличението при безалкохолните напитки
Инвеститорите увеличават печалбите си със залога, че Украйна не губи войната
Демерджиев за Иран: Взели сме изпреварващи мерки за много по-високо ниво на заплаха
Икономист: Вероятно инфлацията в България ще се забърза заради цените на петрола
Стоянов: Няма пряка заплаха от Иран за националната ни сигурност
Терзиев: Чуждата фасада не е платно, затягаме контрола срещу драсканиците
Бакшиш за робот? Машините в САЩ вече искат допълнително плащане
Шакира осигури над $1 млн. за пострадалите от земетресението в Колумбия
Обедна емисия
БАБХ затвори три заведения в "Тузлата" край Балчик
Имобиле обяви наследника си и добави: Италианският футбол изостава
Лукаку нападна Наполи: Това беше най-лошата година в живота ми!
Моуриньо с голямо разкритие за Винисиус
Рома се подсили с талант от Порто
Треньорът на ОФИ отсече: ЦСКА има европейско ДНК и е фаворит
Витсел продължава в Лига 1
Високопротеинова зеленчукова супа за отслабване
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
„Последен шанс“ от Ема Пинятиело
Тирамису с йогурт
Здравните права на децата ще бъдат във фокуса на форум в Стара Загора
Изкълчване на долната челюст в напреднала възраст – защо се повтаря и как се намества ставата?
Съвременни методи в интервенционалната медицина ще бъдат представени в Русе
Военен лекар застава на поста заместник-министър на здравеопазването
„Александровска“ е първият център на Балканите с европейски сертификат за тераностика
Ниацинамидът нормализира отделянето на себум от кожата
Асен Василев: Радев ни вкара във войната само за два месеца
БАБХ затвори три заведения в Тузлата заради използване на непроверена вода
Черно море привлече Иван Тасев
Полицията: Собствениците на унищожения аква парк във Варна все още не са подали информация
От Варненската асоциация на туроператорите: Българите пътуват повече, Турция и Гърция остават предпочитани
Сигнали за фиктивни прегледи и вливания на „витамини“ в бургаски плувен клуб