Въвеждането на тол системата от 16 август предизвика мрачни ценови прогнози. Вчера Явор Пантaлеев, председател на Националното сдружение на българските спедитори, заяви, че се очаква 50 % поскъпване на транспортните услуги. "Всички ние - и спедитори, и транспортни фирми, и автобусните превозвачи го заявиха това нещо. Приветстваме въвеждането на тол системата. Това, което ние искаме да се случва, е тази тол система да бъде ценообразувана по начин, който да не води до шоково поскъпване на транспортните услуги, защото това шоково поскъпване на транспортните услуги после всеки един българин ще трябва да го плати", заяви той.
Тол системата ще оскъпи с 50% транспортните услуги
Днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова обаче заяви, че най-голямото увеличение - с около 1 лев, ще бъде в цената на билета София-Варна.
"Тол системата е един от вариантите да финансираме една система, която от години е недофинансирана и средства, които се определят от бюджета всяка година са недостатъчни да покрием всички нужди за ремонт на пътища. 800 км действително, от направената инвентаризация на цялата републиканска пътна мрежа, са в лошо състояние. За да финансираме този сектор е необходимо да направим и тази тежка и трудна, но необходима реформа и да въведем тол системата. От случващото се в последните дни е ясно, че няма да е лесно нейното въвеждане", призна Аврамова пред Нова тв.Според нея, ако оскъпяването бъде включено в цената на горивото пък то щяло да е само 1 стотинка.
Днес започва тестовия период за всички компоненти на системата, който ще продължи 3 месеца.
"От 16 август ще започне и тестване в реално време, т.е. доказване в реално време на вече фискалната част на системата с реално събиране на такси. Технически се движим по график", уточни министърът и добави, че само 25% от цялата пътна мрежа ще бъде заплатена с такси, а от тях ще има и такива, които ще бъдат включени в тол системата, но няма да се плаща такса. Аврамова посочи още, че преминаването по общинските пътища също няма да се заплаща.
Ще има ли ценови шок?
"Ние направихме една среща в МРРБ с превозвачите, след това имаше втора среща и след това чухме техни коментари. Всъщност търсим конструктивен диалог, но това, което беше изнесено от тях в голямата си част са неистини, защото ние също сме направили сметки за отражението на тол таксите върху хранителните продукти. Най-голямото увеличение е около лев оскъпяване на билета, при положение, че автобусът е изчислен на 20 пътници, а не на 45 или 50, колкото е 100-процентовият обем. Ако цялата тежест отиде в цената на билета, най-скъп би бил от Варна до София", заяви Аврамова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
Роботакситата се сблъскват с най-непредвидимия фактор – хората
Летище Бургас има капацитет за засилен трафик за „Евровизия“
Инвестиционните сделки с бизнес имоти у нас може да достигнат 405 млн. евро тази година
Електрическите самолети скоро ще кръстосват небето над Европа
Апартаментите за краткосрочен наем влизат в Единната туристическа система
Петима души загинаха при катастрофа на път за сватба в Турция
Млада жена е била отвлечена, бита и заровена до шията в гробище край Стражица
Йотова се поклони пред иконата на Пресвета Богородица "Троеручица" в Троянския манастир
Икономист: Не може да се говори за драстично поскъпване или ценово цунами
Ново земетресение от 6,9 по Рихтер удари Индонезия
На Левски не му трябват 10 трансфера – само двама точни играчи
Кокала изригна: Денят срещу АЕК може да нахрани Левски за 10 години
Арда с важна новина за феновете си
Интер направи любопитен трансфер, продаде халф на Лацио
Ливърпул с последен голям тест преди Висшата лига
Звезда на Реал Мадрид се скъса да хвали Жозе Моуриньо
Седмична нумерологична прогноза за 17 - 23 август
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Омлет със зеленчуци, белтъци и извара
Любовен хороскоп за 17 - 23 август
5 насекоми, които са полезни за градината
Скариди със зеленчуци на тиган
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Кметът на Несебър: „Евровизия" е шанс за цялото ни Черноморие и не бива да се делим
България изостава само на Русия в отборното класиране на Световно по художествена гимнастика
„Погледни ме – осинови ме“: Фотоизложба дава шанс на кучета от приюта в Каменар
324 души дариха кръв във Варна за седмица, нуждата от 0+ остава
Фестивалната столица на България: лятото, в което музиката и киното превзеха Варна
Черно море влиза в Pro Cup – нов турнир за 720 000 евро