От Асоциацията на индустриалното свиневъдство в България /АИСБ/ и Асоциацията на свиневъдите в България /АСБ/ се обявиха днес за спешна промяна на наредбата за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти в посока тоталната им забрана за отглеждане на прасета в "задния двор". На пресконференция в БТА техните представители призоваха още за криминализиране на деянието "отглеждане на прасета в нерегистриран обект или неиндентифицирани такива, както и нерегламентираното им движение на територията на страната". Причината е обхваналото вече цялата страна заболяване африканска чума по свинете /АЧС/, посочи д-р Румен Караманов, свиневъд и бивш зам.-генерален директор на Националната ветеринарномедицинска служба.
Ново огнище на Африканска чума по свинете
Въпросната наредба е от 2006 г., когато "не сме и допускали, че тази, някога позната като екзотична болест, ще стигне и България," коментира той. Според специалистите именно от селските дворове, в които се отглеждат нерегистрирани прасета за лични нужди, се разпространява заболяването. С този проблем обаче Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ не е в състояние да се справи сама, поради липса на финансиране и ресурс. За целта е необходимо съдействието на местната власт в лицето на кметовете, но това не се случва основно по политически причини, смятат свиневъдите.
Индустриалният сектор на свиневъдството в България е силно обезпокоен от невъзможността за овладяване на бързото разпространяване на заразата, обявиха представителите му. Те предупреждават, че освен огромните икономически загуби за страната от АЧС, има опасност и от екологична катастрофа. От бранша настояват държавата да се ангажира спешно с целия си административен ресурс, включително армия и полиция, като използва всички механизми за овладяване на създалата се кризисна ситуация. Сред предложенията им още е заемане на твърда позиция от страна на министър -председателя и Консултативния съвет към МС за депопулация на свинете в "задния двор". Според свиневъдите е необходимо да се укрепи оградата по сухопътна линия с Румъния, откъдето идва болестта и да се въведат изключителни мерки на контрол при влизане на МПС и хора от северната ни съседка с недопускане на храни от свински произход.
В промишлените свинеферми се отглеждат 99 на сто от свинете в България, а през последните 4 години секторът е увеличил обема си с 80 на сто, припомниха индустриалните свиневъди. Консумацията на свинско месо е над 250 хил. тона, т. е около 35 кг на човек от населението. Инвестициите в сектора надхвърлят 3 млрд. лева, в отговор на задължителните изисквания за хуманно отглеждане, биосигурност на фермите, както и конкурентоспособност на европейския пазар, припомни д-р Караманов. Той подчерта още, че приходите в бюджета от свиневъдство са за над 100 млн. лева от ДДС, корпоративен данък, пенсионно осигуряване, здравно осигуряване и др. Браншът плаща местни данъци и такси според тарифите на общините, допълни той.

ЕК предлага два варианта за отпускането на до 210 млрд. евро за Украйна
Докладът за заетостта в частния сектор в САЩ заличи част от оптимизма на Wall Street*
TikTok инвестира над 37 млрд. долара в център за данни в Бразилия
БНБ одобри покупката на повече от 50% от акциите на „Токуда Банк“ от БАКБ
Заетостта в частния сектор в САЩ се свива през ноември с най-бързия си темп от 2023 г.
Крипто M&A сделките удариха рекордните 8,6 млрд. долара в годината на Доналд Тръмп
Шведи са готови да отърват ЦСКА от Сегер
Спряха движението на всички автомобили на "Промахон"
СО започва отчуждаване на имоти за улица към бъдещата Национална детска болница
Нова драма: Федерацията по щанги върна договора на Карлос Насар
Страхотна новина за Ман Юнайтед
Благодарение на него Меси вдигна световната титла
Тотнъм е в очакване: Хюн-мин Сон се завръща в Лондон
НА ЖИВО: ЦСКА – Локо Пловдив (СЪСТАВИТЕ)
Рейчъл Буш
Поверия за Света Варвара на 4 декември
„Петър Дънов. За Христос и новото човечество“
20 неща, които да изчистите от живота си на пълнолунието в Близнаци
Нова лятна дестинация през 2026 г. на „България Еър“: Великолепният Порто
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Късметлийски дни през декември за всички зодии
Смъртта на над 1,1 млн. европейци през 2022 г. е можело да бъде предотвратена
Интерактивна музикална работилница и перформативен детски радиобалет за деца във Варна
Дъждовната канализация на 10-15 места във Варна трябва да се коригира спешно
Правителството осигурява стипендии за ученици с изявени дарби
Влак уби момче, връщащо се от училище във Враца
Баба Емине доживя 101 - каква е тайната на дълголетието й?
Спътник ще заснеме астероида Апофис по време на сближаването му със Земята
За първи път в историята към МКС са скачени едновременно осем космически кораба
Опитът за кацане на първата степен на китайската Zhuqiue-3 завърши с неуспех (видео)
Ловецът на астероиди изпрати селфи със Земята (СНИМКИ)
Физици изчислиха точното време на Марс
Бактерии могат да превърнат марсианския прах в биоцимент