Грешно е да съдим младите, че пътуват, за да специализират и работят навън. Това е глобален процес, но където и да ходят трябва да имат мотивацията да се върнат обратно в родината си, заяви президентът Георги Първанов по време на дебат със студенти и ученици в Югозападния университет “Неофит Рилски“.
Според държавния глава образованието, възпитанието и духът са базата за това, но то не е достатъчно. Трябва да има и материален стимул и възможности младите българи да се реализират в страната. Преди 10-15 години нямаше какво да се работи в България, а сега от източноевропейските страни страната ни е с най-висок обем чужди инвестиции, което говори, че инвеститорите виждат едно добро място да вложат своите пари, посочи Първанов.
Президентът засегна и въпроса за стачката на учителите и изрази опасения той да не се сведе само до заплати, а да бъдат засегнати и условията, в които се учи, качеството на учебниците. Безброй учебници, но дали печели образованието, попита Първанов. Тук нещата трябва да бъдат радикално променени, каза той.
На въпрос какво мисли за твърденията в Македония, че Самуил е македонец, Първанов отговори: „От братска Македония на държавно равнище от доста време не е имало претенции. Не бих драматизирал тези претенции на някои медии. Надявам се в Македония да разберат жестовете от България. България първа призна Македония. Претенциите за историята, културата, дори и за малцинствата идват оттатък, не от нас. Аз преди 1989 г. бях от онези, които се изказваха критично за дейността на Яне Сандански. Сега обаче- от дистанцията на времето, при всички странности на Яне Сандански, той не може да бъде упрекнат за съзнание, различно от българското. Аз мисля, че е много грешно разделянето на историята, което стана след 1990 г. Що се отнася до Самуил, се надявам, че ще може да реализираме една идея да си направим взаимни жестове с гръцката страна и костите на Самуил най-сетне да намерят покой в България.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Червено море може да се окаже следващата критична точка за световната икономика
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Парламентът забрани промени в структурата на "Български енергиен холдинг"
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Пеевски: Честит Рамазан Байрам - нека донесе здраве и мир във всеки дом
Без стачки в Гърция на бензиностанциите, но с увеличение на цените на горивата
Белгиец спря Григор Димитров в Маями, българинът изпадна от топ 80
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Левски се разделя с твърд титуляр?
Борнемут – Манчестър Юн
Славия – Ботев Пловдив
Палачът на Левски мачка в Европа
Голяма драма на Рома – Болоня, ето всички двойки за 1/4-финалите на ЛЕ
„Кралицата на отровите“ от Робърт Торогуд
Полезни зелени листни зеленчуци за пролетното меню
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Астрономическата пролет настъпва днес в 16:46 ч.
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“