За да се реши проблемът с недостига за жилища на военните, МО се готви да сключва сделки със свои терени, срещу които да получава апартаменти.
Според Красимир Каракачанов отстъпеното право на строеж ще реши проблема в големите градове.
Сега само в София 1200 военнослужещи живеели под наем, а в същото време МО имало няколко терена, сред които и огромен имот от 54 декара пустееща земя в "Обеля", на който би могло да се построи жилищна сграда и армията да получи апартаменти там.Каракачнов смята, че на това място обезщетението за отстъпеното право на строеж трябвало да включва дори и строителството на детска градина, безплатна за военните.
"Целта е, когато един военен е на работа или на мисия в чужбина, да не мисли за битовите си проблеми", обясни той.
В цялата страна военните, които са картотекирани и чакат за жилище, са 3324. За тях МО плаща наем.
"Един военнослужещ от Ямбол, като го местиш в София, той получава 150 лева за наем, в Ямбол с тях си покрива половината наем, но в София не може и една четвърт да покрие", коментира Каракачанов.
Така че МО ще направи класификация на наемите и в по-големите градове ще плащаме повече за наем.
Военният министър обясни, че наред с вдигането на заплатите в армията, другият ключов фактор е социалният пакет, т.е. осигуряването на жилища и детски градини за децата им.
Каракачанов категорично отрече обвиненията на депутатите от "Атака", че продава имоти на безценица.
Той увери, че политиката му е на добър стопанин и не само, че е продал най-малко имоти като министър, ами дори бил върнал подарени на общини терени обратно във фонда на МО.
Контролът върху сделките бил вътрешен от Инспектората на МО и външен от Сметната палата и други институции.
"Преди мен за 7 години са продадени 300 имота, а откакто аз съм министър на отбраната, 10 имота са продадени, като процедурите за част от тях са наследени от предишното правителство. През 2018 г. са открити 10 процедури, като само 2 имота са продадени, през 2019 г. са продадени 4 имота. Общо 16 имота са продадени за последните три години", посочи Каракачанов.
Той допълни, че в същото време е върнал 57 декара във фонда на МО, които са били подарени преди години на община Поморие, както и други 6 терена в Пловдив.
"Няма свръхпродажба на имоти, откакто съм министър, така че обвинението, което тиражирате в медиите, е лъжа, няма масово продаване на имоти с отпаднала необходимост. Това, което казвате, че продаваме острови, полуострови, архипелази, жълти павета и това не е вярно. Бъркате вероятно с остров Чукотка и полуостров Крим, като говорите за полуострови и архипелази“" обърна се към депутатите от "Атака" Каракачанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Безработицата в България се повишава до 3,5% през второто тримесечие
Заплатите на шефовете от S&P 500 достигат нови рекорди по примера на Мъск
Как младите потребители трансформират пазара на парфюми?
Напрежението между Русия и Япония расте след посещение на Путин на Курилските острови
Uber и китайската Pony AI ще разположат над 2 хил. роботаксита в Европа
Volkswagen поглежда към бизнеса си с камиони в опит да свие разходите
Терзиев за "Евровизия": Като състезателен човек не обичам да губя (ВИДЕО)
На поклонението пред убития Георги Кузев: "Кротък и много добър човек" (ВИДЕО)
Мъжът, пребил 5-годишно дете в Новачене, е с положителна проба за амфетамин и метамфетамин
Със сълзи и болка Кричим се прощава с убития Георги Кузев (СНИМКИ)
Ветрове със скорост до 100 км/ч блокираха фериботите в Гърция
Манчестър Юнайтед иска още трансфери, Карик: Имаме нужда от повече
Скандал след ЦСКА – Макаби: "Смешен отбор и дърводелци", "червените" отвърнаха: "Убиецът на шампиони"
Левски загуби Оливер Камдем до Нова година, чака още нови на „Герена“
ОФИ Крит под лупа: Силните и слабите страни на съперника на ЦСКА в Лига Европа
Интерес към Светослав Вуцов кара Левски да оглежда нов вратар
Мачовете по телевизията днес, 14 август
5 важни традиции за Голяма Богородица
Световният театрален феномен Inter Alia идва в България с Радина Кърджилова в главната роля
Цветове, които ще носим през есен-зима 2026/2027 (+Снимки)
Защо все повече жени избират преносима сауна за дома?
Най-добрите упражнения за жени над 30, 40 и 50 години
5 поверия за Голяма Богородица
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Стрес и хормонално здраве
Костадинов: Радев дава АМ “Черно море” на Турция
Кричим изпрати жестоко убития Георги Кузев на рождения му ден
Запълниха поредно дере във "Виница" със строителни отпадъци (ВИДЕО)
Крисия и Веселин Маринов пят на плажа в "Аспарухово"
Спипаха двама за кражба от магазин за дрехи във Варна
Арестуваха силистренец, убил възрастен мъж в дома му за 350 евро