За да се реши проблемът с недостига за жилища на военните, МО се готви да сключва сделки със свои терени, срещу които да получава апартаменти.
Според Красимир Каракачанов отстъпеното право на строеж ще реши проблема в големите градове.
Сега само в София 1200 военнослужещи живеели под наем, а в същото време МО имало няколко терена, сред които и огромен имот от 54 декара пустееща земя в "Обеля", на който би могло да се построи жилищна сграда и армията да получи апартаменти там.Каракачнов смята, че на това място обезщетението за отстъпеното право на строеж трябвало да включва дори и строителството на детска градина, безплатна за военните.
"Целта е, когато един военен е на работа или на мисия в чужбина, да не мисли за битовите си проблеми", обясни той.
В цялата страна военните, които са картотекирани и чакат за жилище, са 3324. За тях МО плаща наем.
"Един военнослужещ от Ямбол, като го местиш в София, той получава 150 лева за наем, в Ямбол с тях си покрива половината наем, но в София не може и една четвърт да покрие", коментира Каракачанов.
Така че МО ще направи класификация на наемите и в по-големите градове ще плащаме повече за наем.
Военният министър обясни, че наред с вдигането на заплатите в армията, другият ключов фактор е социалният пакет, т.е. осигуряването на жилища и детски градини за децата им.
Каракачанов категорично отрече обвиненията на депутатите от "Атака", че продава имоти на безценица.
Той увери, че политиката му е на добър стопанин и не само, че е продал най-малко имоти като министър, ами дори бил върнал подарени на общини терени обратно във фонда на МО.
Контролът върху сделките бил вътрешен от Инспектората на МО и външен от Сметната палата и други институции.
"Преди мен за 7 години са продадени 300 имота, а откакто аз съм министър на отбраната, 10 имота са продадени, като процедурите за част от тях са наследени от предишното правителство. През 2018 г. са открити 10 процедури, като само 2 имота са продадени, през 2019 г. са продадени 4 имота. Общо 16 имота са продадени за последните три години", посочи Каракачанов.
Той допълни, че в същото време е върнал 57 декара във фонда на МО, които са били подарени преди години на община Поморие, както и други 6 терена в Пловдив.
"Няма свръхпродажба на имоти, откакто съм министър, така че обвинението, което тиражирате в медиите, е лъжа, няма масово продаване на имоти с отпаднала необходимост. Това, което казвате, че продаваме острови, полуострови, архипелази, жълти павета и това не е вярно. Бъркате вероятно с остров Чукотка и полуостров Крим, като говорите за полуострови и архипелази“" обърна се към депутатите от "Атака" Каракачанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Френският гуверньор: ЕЦБ трябва да стабилизира инфлационните очаквания
Експерт: Работодателите ще увеличават заплатите през няколко месеца и с малко
Симеон Петков: Кешът също може да е позиция на убежище, и то много добра
Защита, а не богатство мотивира новите кандидати за членство в ЕС
Защо китайските технологични компании се насочват към Хонконг
FIEC: Гъвкавите ценови механизми ще внесат сигурност в дългосрочните строителни проекти
Камера уловила момента на убийството на Пейо Пеев в колата
Дечев: Емилия Русинова многократно е минавала границата в една кола с Пепи Еврото
Евакуират жителите на село Априлово след преливането на река Черни Лом
Треньорът на Босна: Ако поведем на Италия, паркираме автобуса
Джеко: Щом италианците се радват, че няма да са с Уелс, има някакъв проблем
НА ЖИВО: Индонезия – България (СЪСТАВЪТ ни)
ПСЖ, Байерн или Серия "А"? Притискат Салах при избора на нов отбор
Гръм от "Герена"! Левски обявява новия собственик!
Кими и светкавицата на Юсеин Болт
Венера преминава в Телец на 30 март – възможни са конфликти в любовта
Високопротеинова супа с кюфтенца и зеленчуци
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Екип на ЦКБ засади 180 фиданки от бял бор в екоинициатива до Перник
Историческата драма „Константин Философ“ тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Атракция: Гейзер бликна след спукана ВиК тръба във Варна (ВИДЕО)
Варна прие кръг от Купа България по ветроходство в клас „Ял-6“
Гюров разходи министрите по ужасите на войната в Киев (СНИМКИ)
Язовир "Камчия" преля, пренасочват водата към "Цонево"
Гняв в Добрич заради смъртта на дете
Варненско "Ауди" е причинило катастрофата с три коли на АМ „Хемус“
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика