Спазването мерките- дистанция и носенето на маски, ще подпомогне и за предпазването от всички респираторни вируси, посочи пулмологът Д-р Александър Симидчиев пред БНТ.
Според него сега имаме по-висок пик, който обаче има тенденция на затихване.
„Ние може да нямаме пикове, ако като общество спазваме тези мерки.”, каза още пулмологът. Той посочи, че различаването на коронавируса и грипа ще става с тестове.
Д-р Симидчиев обясни, че ваксината против сезонния грип е доказано ефективна и ако най-уязвимите групи – хората над 65-годишна възраст се ваксинират доброволно, ще се намали броят на „заподозрените”, заболели от коронавирус.
„Дано ваксината дойде навреме и хората са мотивирани да се ваксинират”, каза той и допълни, че медицинските специалисти със сигурност ще се ваксинират.
Пулмологът подчерта, че ние трябва да продължаваме да бъдем внимателни, да спазваме дистанция и да носим маски, когато сме в близък контакт. „Няма нищо по-силно от това да се управлява епидемията от поведението на хората. Вирусът е един и същ. Дали се променя леко, или не, няма значение. Дали ще се разпространи се определя от поведението на обществото като цяло”, каза д-р Симидчиев.
Затова и след отварянето на дискотеките и стадионите за публика, по-свободното движение на младите е скочил броят на заразените.
Според пулмолога починалите за изминалите 24 часа 14 души може да изглежда много, но усреднено това не е така. Но това не е трайна тенденция. Според него системата ще се справи, но ключово за това остава кадровият дефицит.
Във връзка с предстоящия старт на новата учебна година д-р Симидчиев посочи, че няма едно решение, а зависи колко са децата, възрастта на учителите, имат ли децата контакт с рискови групи. „Ако децата живеят с възрастни хора вкъщи и не могат да се дистанцират от тях или пък самите те имат хронични заболявания, то те е по-добре да бъдат на дистанционен режим на обучение. Ако те са здрави и имат млади родителите и няма риск да предават инфекцията, могат да бъдат на присъствено обучение.”, обясни той. Важното е да се управляват рисковете и всяка образователна институция да може да решава сама. Д-р Симидчиев посочи, че е най-добре да се следват определени правила, но трябва да има и разговор между родителите, учителите на детето, за да се прецени дали да ходи присъствено.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Европейските фондови пазари са във възход въпреки задълбочаването на конфликта в Иран
Украйна работи с две държави за алтернативи на Patriot
Избори 2026: Какво очакват в Бургас от новите депутати?
Централна емисия
Всеки трети няма да гласува - защо българите се отказват от правото на вот?
Калин Сърменов за парите за култура: Абсолютна апатия и липса на логика
София Жук
Капитанът на Индонезия: Можехме да бием България
Йоанис Питас беше титуляр за Кипър
Важна новина за Карлос Алкарас
Флориан Вирц: Трудностите са зад гърба ми
Анчелоти каза как Бразилия ще стане световен шампион
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Приключенско-литературни маршрути тръгват от Варна това лято
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята