Най-мощната магнитна буря за тази година трябва да ни връхлети до дни. Пикът се очаква да бъде на 27 септември. В този период много хора, предимно възрастни, които се влияят от времето, изпитват неразположение. Да очакваме ли слънчево изригване, по-мощно от известното ни до сега? Отговорите на тези въпроси потърсиха доц. Петя Трифонова, заместник-директор на Националния институт по геофизика, география и геодезия към БАН и психиатърът д-р Веселин Герев.
"Има различни типове хора. Някои от нас са постоянно тревожни. Когато се обяви, че има земетресение, по-тревожните хора винаги заявяват, че краката им се клати под земята една седмица по-късно. Това се отнася до дълбокия им страх. Що се отнася до магнитните бури - това са реални усещания, които касаят най-вече хората с хронични заболявания. Ние живеем в свят, в който лесно усещаме колебанията на магнитното поле. Малко пребиваваме навън и психиката ни свиква да работи на по-ниски нива на магнитното поле", заяви д-р Герев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Доц. Петя Трифонова обясни, че Слънцето ежедневно излъчва частици в пространството.
"В него има петна, които са много мощни. Когато е активно, то излъчва големи количества плазма - поток от заредени частици - протони и електронни, които се излъчват в междупланетното пространство. Ако Слънцето бъде насочено по такъв начин, че частиците бъдат ориентирани към земята, това ще предизвика магнитни бури. Обикновено това отнема до 2-3 дни. Земята има магнитосфера, която ни пази от магнитните частици. Магнитосферата обаче може да бъде деформирана", допълни експертът.
Тя обясни още, че ние се намираме на средни географски ширини и от тази гледна точка сме по-защитени, отколкото полярните области и тези, около Екватора.
Д-р Герев от своя страна изтъкна, че променливото магнитно поле може да генерира промени в работата на психиката и тялото ни.
"Магнитното поле до голяма степен влияе на почти всички системи на психиката и на тялото. Здрави хора по време на силни магнитни бури могат да усетят главоболие, раздразненост, проблеми в съня. Трудни заспивания, често събуждане - това са чести явления при магнитните бури. Променливото магнитно поле влияе върху разширяването и свиването на кръвоносните съдове", каза той.
Специалистът подчерта, че що се отнася до психиката, имаме едни разширения в областта на мозъка, които водят до разцентроване на хормоналния баланс и най-вече на мозъчния кръвоток. При такива дни, хората, които страдат от мигренозно главоболие, усещат облекчение, защото се подобрява мозъчният кръвоток.
Доц.Трифонова увери, че следващите 1-2 години ще бъдат спокойни. Очаква се най-силната активност на Слънцето да бъде 2024 - 2025 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Притесненията около оценките на AI компаниите потопиха индексите на Wall Street*
Иво Коларов: Wall Street предупреждава за корекция на пазара
IBM планира да съкрати хиляди служители през четвъртото тримесечие
Приходите на Harley-Davidson изостават от прогнозите въпреки силната печалба
ЕС одобри отпускането на помощ от 1,8 млрд. евро на Украйна
Цената на биткойна падна под 100 хил. долара за първи път от края на юни*
Традиции за днешния празник за здраве и да "не се заплете" животът ни
Времето в сряда: Облачно, дъждовно и застудява
След 23 години Барса отново ще мачка Брюж
Феновете на ЦСКА с ключово решение преди битката с Левски
Гергана Топалова е аут в битката за 115 000 долара в Аржентина
Сара Саламо - половинката на Иско
Новак Джокович го направи за първи път в Атина
Спортът по телевизията днес, 5 ноември
Протеинов тост с авокадо и бурата
Таро карта за 5 ноември, сряда
Дневен хороскоп за 5 ноември, сряда
Тест: Коя емоция управлява живота ви в момента?
Пълнолуние в Телец на 5 ноември – портал към изобилие и сбъдване на желания
Как ще плащаме в Новогодишната нощ - с левове или с евро?
Безработицата в България е под средното равнище на ЕС
Предприемачите са бесни заради Бюджет 2026: Идват тежки времена
Десет пъти е скочил броя на починалите българи след употреба на фентанил
Демографска криза: Броят на пенсионерите в България ще расте, а работещите ще намаляват
Притеснително: Черно море се затопля по-бързо и от Средиземно
Китай стартира първия в света ториев реактор
Пакистански астронавт ще посети китайската орбитална станция „Тянгун“
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри огромен звезден поток
В монголската пустиня издигат „марсиански“ лагер
Тъмната материя се подчинява на гравитационни „кладенци“
SpaceX изстреля в Космоса изцяло турски спътник