„Половината от хората възприемат случващото се с коронакризата с тревога без паника, повече от 20% възприемат случващото се в двете крайности. Умеренотревожната реакция е положителна и адекватна. Коментарът направи пред БНР Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп“.
Той отбеляза и създалото се усещане за хаотичност, за невъзможност за разчитане на здравната система и за излишна паника:
„Обществото вижда реални проблеми и в същото време продължава да реагира трезво на случващото се... Във времената на социалните мрежи няма как нещата да изглеждат като хаос. Винаги всеки е имал мнение, сега тези мнения са видими. Каквото и да направи всяка власт по света, ще среща поредица от критики. Когато говорим за България, трябва да се сравняваме с другите страни, които преживяват същото, а когато не можем да направим такова сравнение, да не прибързваме с обобщенията. Тук трябва да важи и малко максимата „аз знам, че нищо не знам“. Второ, трябва да има въздържане от опити за партийна употреба. Коронавирусът е изключително благодатна тема за партийна употреба. Трето, трябва да се опитаме да разделим проблемите на текущата власт от тези на България. Коронавирусът е проблем на България и трябва да се откажем да го мерим с партийни аршини и постоянен хейт“.
Симеонов допълва:
„Живеем в предизборни времена и хората са разделени на лагери, те се надъхват вътре в себе си... Когато обществото мисли за властта си в политически и в икономически план, то е обострено критично, а когато мисли за мерките, които властта предприема срещу коронавируса, обществото е толерантно... Борисов се обърна към Мангъровите методи“. Това управление днес, дори да искаше да наложи по-строги мерки, няма легитимността за това. И прави единственото възможно в момента - хората сами да узреят“.
По думите му ваксините ще събудят различни мнения и не може да се очаква обществено единодушие за нещо непознато.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сертификатът за притежаване на автомобил в Сингапур доближава 100 хил. долара
Кадър на деня за 11 юли
Защо преструктурирането на Volkswagen се оказва толкова трудно
Иран отхвърля преговорите със САЩ, Тръмп отправи нова заплаха към Техеран
Войната може би ще се окаже добра за инвестициите в акции
Рекорден туризъм, рекорден данък: Виена рискува да „убие кокошката със златните яйца“
Мартин Георгиев: Регулираните цени на електроенергията не създават условия за ефективност
Дете на 1,5 г. е с опасност за живота след инцидент с кола
Зрелищни двубои определиха полуфиналистите в SENSHI Grand Prix до 85 кг
Двама души са загинали в катастрофата в камион край Дупница (+ВИДЕО)
Спортът по телевизията днес, 12 юли
Белингам обърна Норвегия и прати Англия на полуфинал
Джошуа Акингбаде спечели SENSHI 32 Grand Prix с впечатляващ нокаут на финала
Жулиен Риков остана непобеден – осма поредна победа за топ таланта
Начева покри норматив за Европейското в Бирмингам
Испания получи секси подкрепа срещу Белгия + СНИМКИ
3 знака на здравословна мъжка енергия във връзката
3 лесни рецепти за постна яхния
Дневен хороскоп за 12 юли, неделя
На 12 юли празнуват Вера и Вероника
Таро карта за 12 юли, неделя
Тест: Каква сте била в предишен живот
Спартак представи отбора с впечатляващото 7:3 срещу Добруджа
Дете на година и половина е с опасност за живота след катастрофа
"Моряците" направиха 1:1 с Дунав в последната контрола
Шестима са задържани при полицейска акция в Слънчев бряг
Тежка катастрофа взе жертви край Дупница
Черно море представи 27 футболисти за новия сезон
Над 80 мистериозни същества, живеещи в пълен мрак, откриха в Австралия
Учени пресъздадоха условията в земното ядро с помощта на лазери
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара