Голяма част от българите явно вече са преболедували коронавируса, според социологически резултати на "Галъп интернешънъл болкан". Изследването е проведено между 4 и 12 февруари при 1011 пълнолетни българи в цялата страна.
16% от пълнолетните българи директно декларират, че са прекарали болестта - леко или тежко. Това означава над 800 хиляди пълнолетни българи, при живеещи постоянно в страната не повече от 5,2 милиона пълнолетни граждани.
Изследователските анализи показват, че поне още толкова са и онези, които са прекарали болестта безсимптомно или пък просто не са я декларирали на медицинските власти. Това означава, че в крайна сметка поне около 1,5 милиона души са тези, за които може да се заключи, че са прекарали вируса.Тоест става дума за близо една трета от пълнолетното българско население, резидиращо постоянно у нас. Най-вероятно разпространението на болестта сред непълнолетните е пропорционално, посочват социолозите.
Всеки десети преболедувал сам определя случая си като сравнително тежък, което корелира и с медицинската статистика.
Най-много са боледували хората от по-младите възрастови групи, респективно в София и по-големите градове. И обратно - най-нисък е процентът на преболедувалите сред възрастните над 65г. и в селските райони. Данните са закономерни на фона на оповестяваната официална информация у нас.
Директната готовност за ваксиниране е също близо една трета – 27% казват, че биха се ваксинирани, а 48% - не биха. Има обаче 24% колебаещи се. Има и около 1%, които твърдят, че вече са се ваксинирали, което съвпада с реалността към момента на проучването.
Кои са тези, които казват, че не биха се ваксинирали? Това са най-вече младите групи от София и по-големите населени места. Обоснована е хипотезата, че нежеланието за ваксиниране има и очевидна връзка с факта, че голяма част от тези групи вече са прекарали вируса или не се боят толкова от него, колкото по-възрастните хора, обобщават анализаторите.
Последното означава, че като се отчетат вече преболедувалите, реалното желание за ваксиниране у нас всъщност не е ниско. Също така, данни от мащабното по рода си международно сравнително изследване за готовността за ваксиниране в света на световната Асоциация "Галъп интернешънъл" показаха, че по тези показатели България е на средни места в Европа и изглежда близка по резултати до много други източноевропейски страни, т.е. далече е от високо отрицание на ваксините.
Сред онези, които са прекарали вируса, нежеланието за ваксиниране скача до повече от две към едно. А сред най-желаещите да се ваксинират са предимно възрастни хора. Очевидно е, че за тях бързо трябва да започне масово ваксиниране.
Любопитна подробност е, че групата на привържениците на властта е по-склонна към ваксинация – явно сред тях декларативното желание за ваксиниране се чете и като доверие, и като лоялност. Макар в случая не това да е водещият белег на разделение, той следва да се има предвид, защото сочи потенциална политизация дори и в тази тема. А това би било опасно, смятат социолозите. Изследването регистрира, че към днешна дата пандемията у нас вероятно ще се отрази на избирателната активност, но не толкова драстично.
В обобщение - новината е по-скоро добра, близо сме до изход от кризата, ако бързо ваксинираме желаещите. И не бива да се забравя - следва да се спазва дистанция и избягване на струпвания, както и да се съблюдава редовна хигиена (за нея може би вече дори няма нужда да се напомня).
Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма. Изследването е проведено между 4 и 12 февруари 2021 г. сред 1011 души по метода „лице в лице“. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.1% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 52 хиляди души.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Термопомпите и електромобилите може да спестят на домакинствата над 2200 евро годишно
ПроКредит Банк с оферта без аналог: премахва основните такси за фирмена сметка в евро за нови клиенти
К. Проданов: Тегленето на нов дълг е обективна неизбежност
Путин отива в Китай с голямата кошница, но отношението на Си може да го изненада
Азиатските пазари не намериха единна посока, след като Тръмп отмени удар срещу Иран
Николай Стойков: След пет години AI ще взема финансови решения вместо нас
Легендарният Франко Неро е специален гост на XIII-то издание на фестивала "Златната липа"
Дара ще участва на гръцките музикални награди "MAD Video Music Awards"
Спасиха българин с хеликоптер след падане от планина в Румъния
Пеканов: Няма да има скок в цената на водата тази година
Моторист загина след катастрофа край Враца
Еуфория на "Герена": Левски е третият отбор с най-големи шансове да пробие в ШЛ
Мъри Стоилов с голям трансфер, взима бивш на Левски и Лудогорец
Симоне Индзаги хвърля оставка
Задава се скандал: Шампион отправи тежки критики към Усик
Куман се закани да мачка наред на Мондиал 2026
MAX Sport ще излъчва контролите на националните ни отбори по волейбол преди Лигата на нациите
Силни поверия за Спасовден
Завръщане на работа след майчинство – как да се справите
3 вкусни рецепти за Спасовден
DARA: Трябваше ми много време да простя
5 грешки, които излагат личната ти информация на риск
Ново издание на „Дъждът оставя следи“ от Александър Чобанов
Денков: Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали да ограничат опозицията така, както ПБ
Петър Петров за ПБ: Диктатура без прецедент, управляващите ограничават опозицията
Основната депутатска заплата вече е 4236 евро
Община Варна сезира полицията и прокуратурата за умишлено разпиляване на боклук
Във Варна откриват изложба с картини от миди и морски дарове
Няма основание за тревога от хантавирус у нас
Откриването на планети като Земята остава огромно предизвикателство за учените
Отложиха изстрелването на Starship V3: Кога ще гледаме тестовия полет?
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята