"В България само етническата толерантност, разбирателството между религиите и между хората могат да изведат държавата напред". Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на редовното правителствено заседание, на което кабинетът осигури 1,638 милиона лева за строително-ремонтни дейности за два православни храма и за джамията "Макбул Ибрахим паша" в Разград.
"Държавата се грижи еднакво за всички, хората трябва да са спокойни, правим това, което е дължимо към тях", каза Борисов., цитиран от правителствената пресслужба.
Правителството отпусна на Българската православна църква-Българска патриаршия близо 438 000 лева. От тях 120 000 лева са предназначени за строително-ремонтни дейности по храм "Св. пророк Илия" в село Сугарево, община Сандански. Неврокопският митрополит Серафим посочи, че няма малък или голям храм по значимост, тъй като всеки храм е дом Божий.
"И за нас той е ценен, защото е израз на вярата, стремежа към добродетели на нашия народ, заради който той е изграждал храмовете ни. Възстановяването на "Св. пророк Илия" в подобаващ вид ще е свидетелство и на нашата обща загриженост и любов към Бога", отбеляза митрополит Серафим.
317 550 лева от отпуснатите от кабинета средства са за строително-ремонтни дейности по храм "Св. Йоан Предтеча" в село Жабляно, община Земен. Архимандрит Никанор, игумен на Гигинския манастир, подчерта, че със средствата храмът ще бъде възобновен за каноничен духовен живот.
"Предоставяме също 1,2 млн. лева на мюсюлманското вероизповедание за продължаване на строително-монтажните работи по консервацията и реставрацията на джамията "Макбул Ибрахим паша" в Разград", добави премиерът.
Министър-председателят изтъкна, че с действията си кабинетът работи с една цел - всички български граждани, независимо от тяхната вяра, да се чувстват достатъчно уважавани и зачитани в собствената си държава. Областният управител на Разград Гюнай Хюсмен приветства действията на правителството в тази насока.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нова атака по най-големия LNG завод в света изстреля цената на газа в Европа с 35%
Петролът поскъпва след удари по енергийната инфраструктура в Персийския залив*
Атаките срещу ключови енергийни обекти тласкат войната в Иран към нова фаза
Мистериозен AI модел се оказа на Xiaomi след подозрения, че е на DeepSeek
6 идеи как да скрием кабелите на телевизора
Нови възможности за фермерите: търгове за наем на земеделска земя
Рецепта за печено дърпано свинско месо
Арести при акция срещу купения вот и наркоразпространението в Старозагорско (+СНИМКИ)
ИПБ: Спрете рекетa на пътя – БГ ТОЛ и "Гранична полиция" нямат право да ви глобяват
250 глобени от началото на март: СДВР погна нарушителите с е-тротинетки
Дончич и ЛеБрон отноно приземиха Ракетите
Меси с гол №900, но Интер Маями се провали
Байерн Мюнхен вече насочи погледите си към Реал Мадрид
Слот се скъса да хвали Салах и заяви: ПСЖ е много силен отбор
Астън Мартин търси помощник на Ейдриън Нюи
inbet ПУНКТ – Лидерът представя „Кой е твоят?“
7 начина, по които вредите на репутацията си
Мъжки кожени якета за всеки повод: Как да изглеждате стилно, а не небрежно
Цветето за кариерен растеж през 2026
Протеинова рецепта за вечеря за 30 минути
Време е за приказки!
Нумерологична прогноза за 19 март
Къде живеят най-щастливите хора в света през 2026?
ЦИК обяви за недействителни регистрациите на кандидат-депутати
Възрастен мъж загина при пожар, предизвикат от електрическо одеяло
Хороскоп за 20 март 2026
Виц на деня - 19 март
Намереният труп до Кораборемонтния завод е на 48-годишен варненец
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.