Цирковото изкуство се оказа сред най-засегнатите от пандемията. Някои артисти започнаха втора работа, за да може да поддържат нормален стандарт на живот.
"Преди дни бях при началник кабинета на Министерството на здравеопазването. Много се радвам, че най-накрая ни обърнаха внимание, защото в цял свят мерките за цирка, театъра, операта, балета са еднакви, защото това е сценично изкуство, което по един и същи начин работи с публика. Имаме тяхното обещание, че от 15 март в следващата заповед ще включат и цирка", каза председателят на Българската младежка циркова асоциация Десислава Иванова в студиото на "България сутрин".
Тя подчерта, че ще отворят врати, но при определени условия и мерки. "Това е едната хубава новина. Другата е, че артистите с ентусиазъм се подготвят за предстоящия игрален сезон, колкото и труден да бъде той. През последната една година те разбраха, че нашата професия не бива да я приемаме за даденост, трябва да я оценяваме и да знаем какво имаме", добави Иванова пред Bulgaria ON AIR.
Десислава Иванова сподели, че през последната една година са създали много нови български циркови номера.
"Артисти, които от години работят и живеят в чужбина, се завърнаха в България. Предстои ни много интересен игрален сезон. Зрителите ще могат да видят много нови и хубави неща на българския манеж. Цирковото изкуство е единственото, което пътува с мобилна зала. Всичко това е организация, която се прави от много хора и много средства. Най-големите удари миналата година не бяха толкова липсата на приходи, а по-скоро загубените инвестирани средства за бъдещи събития", категорична е тя.
По думите ѝ рязкото затваряне е довело до много сериозни загуби.
"Циркът е единственото изкуство, което не се ползва с помощ от спонсори, държавна издръжка. Ние се издържаме изцяло от продадените билети. В момента половината от цирковите артисти работят нещо друго, налага им се", подчерта председателят на Българската младежка циркова асоциация.
Християн Паунов, който е дресьор на котки и балансьор на въже, също коментира ситуацията с пандемията.
"Един цирков артист преди всичко трябва да е артист и да изпълни всяка една роля, която му дава животът. Пандемията се оказа режисьор на нашия живот. И в момента аз съм в ролята на магазинер. Но когато в ръцете ти е заложен животът и съдбата на семейство, животни - мисля, че срамна работа няма. Човек трябва да си докарва доходи, за да успее да оцелее. Парадоксалното при цирковите артисти е, че трябва да започнем втора работа, за да може да си поддържаме първата професия", каза Паунов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 23 март
Dow Jones прибави над 600 пункта след коментара на Тръмп за преговорите с Иран
Звено на Alphabet ще стартира доставки с дронове в район на Сан Франциско
Превръща ли се конфликтът в Иран в поредната война на изтощение?
Ще се превърнат ли в печалби инвестициите в изкуствен интелект?
AI води до огромна трансформация на трудовия пазар, но промените още не са видими
Забраните за църковния празник на 24 март и кой има имен ден
Прогноза за времето: Дъжд и мокър сняг днес, затопляне в края на седмицата
Хороскоп за всички зодии за 24 март 2026: Ден за вътрешен мир и нови идеи
3-дневен лек детокс срещу подуване и задържане на вода
Рецепта за пилешка супа с червена леща
Пепи се размина с Фулъм
Спортът по телевизията днес, 24 март
И титлата няма да гарантира мястото на Ръсел в Мерцедес
От Ман Юнайтед все още не преговарят с други мениджъри
Ас на Реал чака първо дете от новата + СНИМКИ
Мбоко елиминира Мира Андреева
Паста с телешко месо
Нумерологична прогноза за 24 март
Таро карта за 24 март, вторник
Театър "София" подарява -50% отстъпка за 27 март - Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Кризата с Иран се оказа "мана небесна" за производителите на електромобили
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове