Българският План за възстановяване и устойчивост предизвика редица дискусии в последните дни. Партиите в НС настояха премиерът в оставка Бойко Борисов да го представи пред депутатите, но това така и не се случи. Надигат се все повече гласове, които настояват за промени в Плана.
"Той е част от програма на Европа, която се нарича "Следваща генерация" и е свързан с допълнителен бюджет в размер на 750 млрд. евро, който да подкрепи не просто възстановяването, а трансформацията на икономиките в посока дигитализация, иновативност и екологичност. Европа има много стриктни изисквания какви задачи трябва да изпълни този план". Това заяви в ефира на Bulgaria ON AIR Саша Безуханова, която е основател на Move.bg и част от коалицията "За зелен рестарт".
"Преди близо година създадохме безпрецедентна коалиция, която събира иновативни предприемачи и експерти с учените и хората, които работят по екологично развитие. В рамките на 5 становища до правителството сме дали сериозни препоръки - над 55. Но Планът на България не е удовлетворителен и настояваме да бъде доразвит и преработен", обясни тя.
Според нея целите са две - едната е владеенето на инструментариума на бъдещето - дигитална грамотност, а другата е държавите да се подготвят с изпреварващи мерки.
"България в момента е сред скромните новатори - едва 29% от българите имат базови дигитални умения. В този вариант на Плана няма никакви мерки, които да изведат България от ролята на най-бедна и най-изоставаща. В рамките на коалицията "За зелен рестарт" ни се иска да станем център на иновативно развитие и държава със защитена природа", посочи Безуханова.
Тя показа "Учебник по бъдеща история на България", в който в рамките на 7 урока се представят смели реформи. Разказват как България би изглеждала през следващите 20-30 години, ако днес се направят необходимите реформи.
Едно от предложенията им е свързано със създаването на инструмент за подкрепа на стартиращите компании. Над 60% от българските стартъпи развиват технологии, които са принос в световното развитие. Повечето от половина твърдят, че създават социален продукт. От друга страна, едва 16% от българската икономика има експортен потенциал, стана ясно още от думите й.
Безуханова се обяви за работещо правителство сега и изрази надежда партиите в парламента да намерят формула, за да бъде съставено такова. "По-неблагоприятният вариант би бил да се създаде временен кабинет", смята тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

TikTok ще плати 400 млн. долара, за да уреди дело в САЩ за поверителността на децата
Русия пак говори за прекратяване на войната в Украйна, но при отчитане на "реалиите на терен"
Войните разтърсват енергийните и аграрните пазари, захарта поскъпва заради свити доставки
Икономическите инструменти - новата линия на натиск във войната с Иран
САЩ и Канада са на ръба на търговска война след провала на преговорите за митата
Фед, ЕЦБ и АЦБ трябва да комуникират по-добре, а не по-малко
Доматите поевтиняха с над 28% за седмица, маслото и млечните продукти поскъпват
В "България сутрин" на 23 август от 9:30 часа: Може ли AI да даде правилни съвети за диета?
4 китайски зодии казват "сбогом" на трудните времена от 23 август 2026 г.
Минимално понижение на нивата на река Дунав, обстановката остава усложнена
Тежка програма и малшанс: сезонът на Локомотив (София) до момента
Левски пред уникален рекорд
Артета: Контролирахме напълно мача с Ковънтри
След здрав мач: Тиафо е на полуфинал в Синсинати
Бетис излъга баските от Сан Себастиан
Левски продава звезда, има вариант за купуване на заместник
Любовен хороскоп за 24 – 30 август 2026
Нумерологична прогноза за 22 август
Родените на тези дати имат потенциал да станат известни
Пуешко със зеленчуци на тиган
Таро карта за 22 август, събота - Паж на жезлите
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Преди 57 години е открит ТЕЦ "Варна"
Слънчево и горещо време в цялата страна днес
Огнеборците са реагирали на 167 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (22 август)
Виц на деня - 22 август