Продължава да расте разликата в доходите между най-бедните и най-богатите у нас. Неравенството в доходите в България е най-високото в Европейския съюз и се увеличава през последните години. През 2020 г. разликата между доходите на най-бедните и най-богатите е 8 пъти, при средно около 5 пъти в Евросъюза.
А бедните у нас са все повече, като в сравнение с 2019 година - броят им е нараснал със 74 хиляди души. През 2020 г. рискът от бедност е най-висок за безработните - над 60 на сто, следват пенсионерите и други икономически неактивни хора, предаде Bulgaria ON AIR.
Величка е пенсионер. Отделя около 100 лв. от пенсията си за лекарства. С останалите 200 преживява. А за храна се ограничава и следи промоциите по магазините.
"Лишавам се от много неща. Не отивам да си купувам неща, които преди съм си купувала - по-скъпи салами, от 8 лв., от 10 лв. кайма по-скъпа, гледам да си взема пилешката, че е най-евтина. Много рядко си купувам свинско месо да си наготвя", каза тя.
Величка попада в процента на хората, които живеят в бедност у нас. Само за последната година делът им с е скочил с близо 2 на сто и вече е 23 процента.
"При нас големият брой бедни са пенсионери, обикновено самотноживеещи или i много ниски пенсии. Говорим за много безработни или такива останали извън пазара на труда. Заетостта е големият фактор, който успява да изтегли повечето хора от бедността. А там, където имаме заети бедни, те вече са в многочленни домакинства с много зависими лица или малки деца и пенсионери. Не сме отлепили от последното място нито по неравенство, което расте през последните години, нито по бедност в ЕС", посочи Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
Освен процентът на бедност, скача и неравенството в разпределението на доходите в България, което е и най-високото в ЕС. В IT индустрията средната заплата не пада под 3200 лв., докато в туризма тя е 650 лв. Други, които попадат в същата графа са безработните. за които или няма работа, или пък избират да съществуват чрез социални помощи.
Според Николов двигателят на бедността е неефективността на социалните политики.
"Голяма част от хората, които остават под линията на бедността, разчитат на доходи от помощи, доходи от пенсии и подобен тип социална защита и тъй като динамиката на заплата в последните няколко дни е доста по-бърза всъщност", допълни той.
От социалното министерство планират мерки за насърчаване на заетостта на родителите чрез гъвкави режими на работа за съвместяване на професионалния и семейния живот.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Контейнерните линии прекъсват маршрутите в Близкия изток
Засилени мерки за сигурност на Балканите заради ескалацията около Иран
Nvidia сформира съюз, за да проправи пътя на изкуствения интелект към 6G мрежите
Нагел: Ролята на долара като предпочитана валута в несигурни времена е все по-съмнителна
Кадър на деня за 1 март
Няма информация за загинал или пострадал български гражданин в Близкия изток
Как да почистим банята бързо с 11 лесни стъпки
Бързи и вкусни лимонови мъфини (РЕЦЕПТА)
РИОСВ - Велико Търново следи миризмите от "Кроношпан"
"Торино" с 2:0 над "Лацио" - новият треньор започва с победа
Гръцката полиция е в бойна готовност заради войната в Иран
Мачовете по телевизията днес, 2 март
Юве оцеля на "Олимпико" и запази шансове за ШЛ
Ню Йорк брутално спря Уемби и Шпорите към нова победа
Любо Пенев с емоционален пост
Бетис и Севиля не се биха в дербито
Георги Костадинов със сериозно предупреждение към Левски
Дневен хороскоп за 2 март, понеделник
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма „Хопъри“
Късмет и пари за 4 зодии през март – кои са те?
Седмичен хороскоп за 2 – 8 март
Месечен хороскоп за март 2026
Седмична таро прогноза за 2 – 8 март
Как атаката срещу Иран може да се отрази на световния пазар на петрол и икономиката
Почина легендарният вратар на ЦСКА Георги Велинов-Джони
Скандално: Направиха шина за счупен крак на дете от картонена кутия за пица
Затвореното въздушно пространство на Близкия изток напълни небето над България със самолети
МВР може да гарантира едва 30-40% от чесния вот
Славчо Нейков: Трябва да се търси индивидуален подход при сигналите за високи сметки
„Армадата на Халей“: Как човечеството изследва най-известната комета в историята
Мозъкът на „супер-възрастните“ продължава да генерира неврони
Човечеството е на ръба: Кога Земята може да стане необитаема
Прогноза за магнитни бури за 28 февруари – 1 март
Има ли извънземен живот на популярната екзопланета K2-18b
Заболявания, които могат да предскажат появата на Алцхаймер 10 години по-рано