КПКОНПИ извършва проверка в Министерството на здравеопазването, а причината е процедура за закупуване на бързи антигенни тестове за учениците.
"Има гарантирани достатъчно тестове за учениците, договорили сме 4,7 млн. Нямам никакви притеснения от проверката. Това е клевета и опит да очернят здравното министерство, моето име и това на хората, които работиха събота и неделя, за да се осигурят тестове. Това са 4 процедури. Цялата документация е публикувана на интернет страницата на здравното министерство", заяви служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той обясни още, че когато договаряш такива щадящи тестове, договаряш малко количество, защото е по-лесно да бъдат осигурени.
"Искаш да закупиш 1 млн. теста, но фирмата, която е дала най-ниска цена, разполага с 300 хил. Тогава сключваш договор с нея, сключваш договор със следващите, които са класирани на второ и на трето място. Прогнозната цена на тестовете беше 3 пъти по-висока от тази, която се постигна след обществените поръчки. С 13 млн. лева закупихме 4,7 млн. теста - 3 пъти повече от предвиденото", обясни министър Кацаров.
Комисия от 10 души се е занимавала с осигуряването на тестовете, а не еднолично началникът на кабинета на здравния министър - Лидия Чорбанова.
"Най-добре би било оттук насетне МОН само да си организира поръчките и доставките, за да се избегнат противоречия. Няма законова забрана за това", изтъкна здравният министър.
А вече бившият зам.-министър на здравеопазването д-р Димитър Петров е бил отстранен от поста, защото е "сгазил лука" на няколко места.
Относно предстоящото сливане на болница "Лозенец" с Педиатрията министър Кацаров каза:
"Правителствена болница е здравна аномалия, останала от времето на тоталитарната държава. В същото време болните деца се лекуват в много лоши условия в сегашната детска болница. Няма апаратура, стаите са малки, ужасни условия. В същото време имаме най-луксозната болница - Правителствена. Властта казва, че се отказва и отваря вратите ѝ. Това няма да доведе до унищожаване на болница "Лозенец". МС и НС са уведомени, всички подкрепят сливането."
Кацаров увери, че няма личен конфликт с никого в тази болница.
"Моят изборен е направен, нямам никакви колебания. От болница "Лозенец" не искат да променят начина си на съществуване. Разбира се, че съм бил в Правителствена болница. Сливането на двете лечебни заведения означава, че новият субект ще има едно ръководство", поясни той.
Болницата има много лоши финансови резултати, това е шанс тя да се спаси, смята още здравният министър.
"Завършила е 2020 г. с отрицателен финансов резултат от минус 21 млн. лв. От началото на годината са натрупани още 18 млн. лв. Никога не е поставян въпросът да не продължат там да се учат студенти и специализанти. Ние спасяваме болницата. Обяснявам всичко това на доц. Горнев, но има два противоположни интереса - на болните деца и на хората, свързани със старото ръководство. Част от хората са подведени от тези, които организират протестите", обясни Кацаров.
Министърът не даде конкретен отговор на въпроса дали би останал на поста здравен министър в бъдещото редовно правителство.
"Не се стремя да се харесам на публиката. Стремя се да си свърша работата по най-добрия начин. Реших проблеми, които бяха затлачени с десетилетия", изтъкна той.
"Може да бъдат затегнати някои от противоепидемичните мерки, ако се докаже, че вариантът Омикрон вече е в България", съобщи д-р Кацаров.
"Ваксинирайте се. Това е начинът да излезем от тази трудна ситуация и да се спасят човешки животи. Умират неваксинирани хора над 60-годишна възраст. Трябва да се изисква "зелен сертификат" в НС, но това трябва да го решат депутатите", каза Кацаров.
Целия разговор гледайте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Израел и Ливан сключиха споразумение за прекратяване на военните действия
Зеленски: През седмицата Русия е атакувала Украйна с 1400 дрона и 1500 управляеми авиобомби
Кадър на деня за 27 юни
Защо златото губи стойност, докато инфлацията се ускорява?
Тръмп стартира рекламна кампания за сделката с Иран, която малцина американци харесват
Porsche планира отново да произвежда Cayenne в Лайпциг
Жълт код за опасно горещо време в 14 области на България
"Децата за мир на планетата": Посланието на тазгодишната Асамблея на мира
ЧСИ предлагат: Да се въведе доброволно извънсъдебно събиране на вземания
Димитър Манолов: Единственото, на което държавните служители имат право, е безплатно погребение
Евертон Бала спаси "Левски" от загуба срещу "Ботев" (Враца)
Николай Василев към властта: Изхвърлете този бюджет!
Ботев Пловдив удари участник в Лигата на Конференциите
Как ще играе на Уимбълдън? Зверев киха от алергия към... трева
Треньорът на Ботев: Не беше важно да победим Левски
Германия ще се вдигне и ще бие шута на Парагвай
Веласкес посочи слабите места в Левски и защо е с "вързани ръце"
Левски се спаси от загуба в последната секунда
Таро карта за 28 юни, неделя
Дневен хороскоп за 28 юни, неделя
Тайната на спокойния понеделник започва в неделя: ритуал за щастлива седмица
Задължителни ястия за Петровден
Седмична нумерологична прогноза за 29 юни – 5 юли
5 рецепти за празнична питка за Петровден
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път