В България над 70% от свинското месо на пазара е внос. Амбицията на свиневъдите е да извоюваме обратно българския пазар. Това каза Вихрен Димитров, член на управителния съвет на Асоциацията на свиневъдите в България (АМБ) и изпълнителен директор на „Свинекомплекс Голямо Враново“, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
Вносът е предимно от Европейския съюз, където има свръхпроизводство, по-добри субсидии. Когато са влизали в ЕС, старите страни членки са си извоювали по-добри условия.
"2021 година бе особено трудна за свиневъдите по няколко причини. Всички цени се вдигат само цените на свинско месо падат надолу. Една от причините е, че африканската чума по свинете стигна и до Германия и вследствие на това Китай, Южна Корея и Япония забраниха вноса от ЕС, а свиневъдството в Европейския съюз е експортно ориентирано. Това е може би единственият печеливш бранш на ЕС със селскостопанска стока, която се продава добре на международните пазари. Цялото това свръхроизводство заля Европейския съюз".
Другият негативен фактор бяха цените зърнените култури, от които се произвеждат фуражите, обясни гостът. "Те скочиха почти два пъти, а себестойността на месото 60% идва от фуражите". По думите на госта този скок е оказал влияние в цяла Европа, но в западните страни има по-силни икономики и по-добри субсидии и по-голяма политическа стабилност. Затова ефектът върху българските производители е бил много по-негативен.
"Българските потребители вече питат за българско месо. Местният патриотизъм започва да работи за тях".
Ние имаме амбициозна програма, сподели събеседникът. В края на 1989 година сме имали 300 000 свине майки, а сега са 60-70 хил. Ние имаме потенциал, не само да захраним вътрешния пазар, но и да захраним големи консуматори като Гърция. Преди Covid те имаха 40 млн. туристи.
"Пасищното животновъдство може да бъде големият хит на България в дългосрочен план. Ние имаме много пасища - естествени условия, които могат да ни позволят да го развиваме. Второ - имаме традиционни пазари в Близкия Изток. Едно време сме изнасяли по 10 млн. агнета и шилета годишно, а ЕС насърчава експортно-ориентираните производства".
"Някога България е хранила империи и Българското възраждане е тръгнало от овцевъдството. Дори и в Кайро и Бейрут сме продавали мляко", каза Димитров.
Вече има ново, амбициозно правителство, нов парламент, каза още гостът. "Повече от 30 години никой не правеше дългосрочни стратегии за развитие на селското стопанство в България. Крайно време е всички да седнем на една маса и да направим план, не за една година, не за някаква субсидия, а план за 10-20-30 години. Защото се видя, че храната е основна част от националната сигурност".
"Големият проблем на България е, че ние се хлъзнахме по една плоскост, че пазарът може да реши всичко без намесата на държавата. Не говоря за субсидии и директни помощи, а за пазари. Голям, струкуроопределящ проблем е, че нямаме големи фабрики за разфасовка. С механизмите на ЕС ние трябва първо да се кооперираме, второ, да изградим модерни съоръжения и трето, да имаме пазарна сила, с която да преговаряме. В т.нар. модерна търговия преговарящите ни извиват ръцете и ни поставят през свършен факт", добави гостът.
Защо е важно да се завоюват позиции в Китай? Каква подкрепа получава в момента браншът от Европейския съюз и от България? Как се отразяват високите цени на електроенергията върху месопроизводството и месопреработването? Как ще се подобри качеството на месото след прилагането на новите мерки на ЕС за свободно отглеждане на свине-майки? Има ли прекомерна употреба на антибиотици при отгледането на животни в България? Отговори на тези въпроси във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Работниците на Hyundai стачкуват заради бонуси и риска от загуба на работа заради роботите
Д. Делчев: Криптоактивите на българските клиенти на борсата Binance не са под риск
Руснаци купуват електромобили, за да се спасят от кризата с горивата
Инфлацията в еврозоната и САЩ ще бъде във фокуса на инвеститорите тази седмица
Южнокорейският индекс Kospi се срина с близо 9%
„Термоядреният“ отговор на Apple на заплахата от OpenAI
4 китайски зодии слагат край на трудностите на 14 юли 2026 г.
Керемедчиев: Оцеляването на "Лукойл" е по-важно от две имена в санкциите срещу Русия
Стоянов даде Демерджиев на прокурор за фалшиви справки срещу Пеевски
Квартет Destiny тръгва на лятно турне с уникален прочит на популярна музика
България се прощава с втория български космонавт Александър Александров (СНИМКИ)
Катастрофа на АМ "Тракия" предизвика километрично задръстване край Ихтиман
Аржентина никога не е губила полуфинал!
Познато име пак става селекционер на Хърватия
Лоши новини за Левски преди реванша с Борац
ЦСКА продължава с ударната селекция, взима още двама
Левски е на крачка от нов трансфер. Подписва с национал на Сърбия
Непобедими! Испания загуби само един от последните 10 полуфинала
Голяма промяна за 3 зодии на 14 юли – Новолуние в Рак
Ето кои са наградените филми на 6-ия Международен документален „Родопи Филм Фест“ (RIFE) 2026
Днес празник имат Габриел, Габриела и Гаврил
Как правилото 7:1 може да удължи живота ни
Седмичен хороскоп за 13 –19 юли 2026
Мързелив коблер с горски плодове
Проверяват сигнал за замърсяване плажа във Варна
Топлофикация Варна спира топлата вода заради ремонт
27 души загинаха, а 63 пострадах при пожар в бар в Банкок
БАБХ спря над 230 тона стоки от трети страни през юни
Филм на варненци представя Родопите на международен кинофестивал
Сметната палата даде на КОНПИ директора на Природо-математическата гимназия в Добрич
Разкриха мистерията с масовата смърт на морски обитатели в Австралия
Учени предлагат иновативен метод за защита на космически кораби от слънчеви изригвания
Японската стратегия „Ноетра“ до 2040 г.: 10 млн. робота в 18 индустрии
Откриха възможна връзка между тъмната материя и неутрино
Възможно ли е съзнанието на извънземните да е коренно различно от нашето?
Над 80 мистериозни същества, живеещи в пълен мрак, откриха в Австралия