Проектът „Без нежелана поща, моля!“ се провежда в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Плевен, т.е. можем да твърдим, че е на национално ниво и е финансиран по оперативна програма „Околна среда“. Това каза председателят на УС на Сдружение „Коалиция Природа България“ Александър Димитров по време на пресконференция в литературен клуб „Перото“.
„От доста време, от години насам, се сблъсквам с един проблем – когато вляза във входа пощенската ми кутия е претъпкана с едни хартии, които не искам да получавам. Отварям я гневен и вадя всичко каквото е там, и го хвърлям в един кашон, който после някой някъде изхвърля. Създава се много боклук и се хаби един доста ценен ресурс. И дълго време търсихме как да решим този проблем, и накрая успяхме да намерим решението (в Барселона се оказа, че са го намерили, в Париж и в други големи европейски градове), много просто – като се постави една лепенка на пощенската кутия "Без нежелана поща, моля!". Така, когато дойде пощаджията във входа, той просто пропуска пощенските кутии, на които са поставени такива лепенки, а листовките достигат само до хората, които наистина ги искат“, заяви той.
Димитров съобщи, че този проект е написан още преди повече от четири години. „За съжаление, имаше COVID, локдауни, какво ли не и условията позволиха да бъде стартиран чак сега. Но както се казва, по-добре късно, отколкото никога“, каза той.
"Какво включва проектът, той е доста мащабен: предвижда две големи проучвания, които ще кажат какво точно се пуска в пощенските кутии, да установим какво е количеството на нежеланата поща, от какво естество е и кой е нейният издател, да идентифицираме кой произвежда листовките, които ние не искаме да получаваме. Втората задача е да се измерят повече от 400 пощенски кутии, така ще имаме доста подробни данни какво точно се случва.
След това ще бъдат направени два анализа, 6 кръгли маси в шестте град. И накрая на проекта ще има среща с основните замърсители да ги наречем. Ще гостуваме на големите търговски вериги, които идентифицираме, ще поговорим с тях за алтернативни начини как може да се разпространява тяхната реклама. В никакъв случай не искам да заклеймяваме никой, не ме разбирайте погрешно. По-скоро искаме да покажем, че има по-добър начин как да се случва това“, информира председателят на УС на Сдружение „Коалиция Природа България“.
Александър Димитров показа листовки, които са събирани в продължение на по-малко от един месец от един вход, или това са 16 килограма хартия, като той уточни, че е събирана само нежеланата поща, „т.е. това, което е останало в пощенските кутии, не сме го вадили оттам“. "16 килограма – това значи, че около 200 килограма на година само от един средно голям вход в София отиват директно в кофата. Ако само този вход се откаже в продължение на една година, ще спаси живота на две дръвчета. Сметнете колко входа има в София. Говорим за една голяма гора, която можем да спестим всяка година и да я спасим“, каза в заключение той. /БГНЕС
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как Черна гора може да усложни и без това напрегнатите преговори за бюджета на ЕС
Shein разкрива в проектопроспекта си, че американските мита оказват натиск на печалбата
Формула 1 се връща в Малайзия заради войната в Близкия изток
Историята показва, че разпознаването на пазарните балони е почти невъзможно
Цените на какаото намаляват, но шоколадът ще остане скъп
Орчел от UniCredit вижда възможност за споразумение за поглъщането на Commerzbank
4 зодии привличат значително изобилие и късмет на 27 юли
Рецепта за шоколадова торта с огледална глазура
"Спартак" (Вн) спечели дербито срещу "Черно море" с 3:0
Малък самолет се вряза в жилище в Германия и уби двама души
Централна емисия
Големите рокади продължават! Пада още една глава в ЦСКА
Гръм от ЦСКА! Червените със спешна промяна на възлов пост в клуба
Локо Пд измъкна победата срещу Септември Сф
Илиан Илиев каза защо Черно море загуби от Спартак Вн
Спартак Вн триумфира в дерби №100 на Варна
Нова звезда на Милан вдигна сватба
Храни, които естествено подпомагат производството на прогестерон
Аихризон – нежният сукулент, който обича светлина
Таро карта за 27 юли, понеделник - Седмица чаши
Поверия и обичаи за църковния празник на 27 юли
Дневен хороскоп за 27 юли, понеделник
Седмичен хороскоп за 27 юли - 2 август 2026
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Гьоко Хаджиевски: Тактическата ни дисциплина беше от ключово значение за победата
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Продължава издирването на Ивана от Дупница две години след изчезването й