България трябва да купува ваксини срещу COVID-19 до 2025 г. в огромни количества, но е поставила въпроса пред Европейската комисия за прекратяване на договора, обясни пред БНТ министърът на здравеопазването в служебния кабинет Асен Меджидиев.
Той каза, че в момента населението няма нужда от ваксини срещу COVID-19, а нивата на морбили и скарлатина са се повишили значително. Освен това грипът тази година протича доста по-тежко.
„Ние не само имаме ваксини за бракуване, но вече бракувахме огромни количества, предстои тази година да бракуваме още 2 800 000 дози. Това е огромен финансов ресурс. Бях категоричен пред Европейската комисия, че България е твърдо за прекратяване на договора с „Пфайзер“ за закупуване на ваксини“, каза служебният министър на здравеопазването.
Според него в България е видимо първо, че ковид ситуацията отмина, второ - всички експерти коментират, че новият тип на вируса заобикаля тези ваксини, а третият въпрос е, че трябва да закупуваме бустерни дози, но имаме ниско ваксинационно число и няма къде да ги прилагаме. „В онлайн разговора си с еврокомисаря по здравеопазване бях доста критичен и категоричен, че е не е имиджово дори за Европейския съюз да бъдем принуждавани да закупуваме ваксини и още с доставянето им да трябва да ги унищожаваме“, посочи Асен Меджидиев.Полският министър на здравеопазването първи подкрепи нашата позиция, подкрепа има още от Чехия и Литва, уточни министърът на здравеопазването. Според него със средствата, които плащаме за купуването и унищожаването на тези ваксини, ще построим една детска болница и ще останат за детските центрове в селата.
„Населението няма нужда от ваксини срещу ковид в момента, нито в България, нито в Европейския съюз. В момента няма никакви желаещи въобще за поставяне на ваксини у нас, въпреки че Министерството на здравеопазването е подсигурило всички възможности – възстановени се средствата за лекарите, които ги поставят, има и разкрити ваксинационни центрове“, обясни Асен Меджидиев.
Той смята, че антиваксинационната кампания, която се случи, и резултатите от нея са довели до отлив на желание у хората да покриват задължителния имунизационен календар. „Имаме отказ от ваксинация срещу морбили. Трябва да мислим как да вкараме ваксинацията за варицела – това са ни сериозните проблеми“, заяви министърът.
В момента грипът протича доста по-тежко, ние нямаме достатъчно ваксини против грип, отбеляза той. Асен Меджидиев добави, че високите нива на морбили и скарлатина не са само в България, но и в целия Европейски съюз. Според него двете години извънредна епидемична ситуация са довели до по-високи вълни и с грипа. Грипът протича тази година доста по-тежко, но овладяхме пиковата вълна, каза министърът на здравеопазването.
(БТА, Таня Тодорова)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Защо Русия засилва подкрепата си за Иран?
Китай задава нови стандарти за иновации в световната автомобилна индустрия
Anthropic не преувеличава за паноптикума на изкуствения интелект
Кадър на деня на 29 март
Затворените заводи във Франция са нараснали с 30% заради конкуренцията от Азия и митата
Eli Lilly сключи споразумение за 2,75 млрд. долара да доставя създадени с AI лекарства
Централна емисия
Пожар в нощен клуб в Германия: Евакуираха 750 души
Централна емисия
Кабаков ще свири на Ламин Ямал
Нов провал: ЦСКА падна и от Етър - 1:3
Сребро за Стилияна Николова в многобоя на Световната купа
Левски с нова победа, но Лудогорец е лидер
Край, свърши се! Тотнъм се раздели с Игор Тудор
В САЩ са спокойни след погрома с 2:5
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Тревогите на унгарската провинция ще решат съдбата на Орбан
Забравената болест се завръща: Туберкулозата отново застрашава света
Какво ще е времето през следващата седмица?
Варненският „Комодор” спечели купата на България по водна топка
Делфините в Черно море са около 73 000
Три катастрофи на "Хемус" край Шумен, дете е в болница
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки