Активността на българската прокуратура по противодействие на зловредното руско влияние у нас и в региона на Балканите бе във фокуса на разговорите, които главният прокурор Иван Гешев проведе през първия ден от посещението му в Европейския парламент (ЕП) в Брюксел.
Гешев подчерта пред Райнер Вийланд, заместник-председател на Европейския парламент, че са необходими целенасочени действия за затвърждаване на европейските ценности сред българското общество, като не се допускат прояви на нетолерантност, противоречащи на стратегическия евроатлантически избор на страната. От своя страна Райнер Вийлънд също изрази мнение, че европейската общност трябва да бъде единна в защита на основополагащите демократични принципи, съобщиха от прокуратурата.
Пред заместник-председателя на Комисията по правни въпроси на ЕП Рафаеле Станканели Иван Гешев изрази позиция, че ръководената от него институция и занапред ще действа безкомпромисно по отношение възпирането на прокарване на чужди интереси в страната, особено в контекста на руската инвазия в Украйна.
Главният прокурор и зам.-председателят на Комисията по правни въпроси обсъдиха предизвикателства пред върховенството на правото у нас. Иван Гешев представи позицията на българската прокуратура за необходимостта от актуализиране на нормативната уредба, както и за отстояване на независимостта на съдебната власт като съществен елемент от утвърждаването на върховенството на правото.
Главният прокурор проведе работна среща и с председателя на Комисията по бюджетен контрол на ЕП Моника Холмейер. Гешев запозна представителя на Европарламента с актуални казуси от работата на българската прокуратура, при които са били установени притеснителни факти и обстоятелства за предприети действия с участието на български и други граждани, целящи прокарване на антидемократични и противоречащи на евроатлантическите приоритети на страната идеи.
Разговорът между двамата бе в контекста на водени разследвания за търговия с влияние и организирана престъпност, с участието на лица, за които са налице данни за връзки с руски физически и юридически лица, включително и такива, попаднали под европейски санкции във връзка с войната на Русия срещу Украйна. В тази връзка Иван Гешев и Моника Холмейер обсъдиха необходимостта от активно противодействие на случаите на „пране на пари“, както и задълбочаване на работата по предотвратяване на съмнителни трансакции на финансови средства и осъществяването на сделки с криптовалута. Двете страни подчертаха ангажираността на страните членки на Европейския съюз и европейските институции по пресичане на финансовите потоци, имащи за цел подкопаване на доверието в европейските ценности и сигурност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Предизборният дебат "Икономика и финанси" – днес от 19:15 в "Денят ON AIR"
Pony AI и Uber пускат роботаксита в Хърватия като част от разширяването си в Европа
ЕС се прицелва в Snapchat и сайтове за възрастни в опит да защити децата онлайн
Евродепутатите одобриха търговското споразумение със САЩ след няколко отлагания
Поскъпването на жилищата в България се забавя в края на 2025 г.
Новите молби за помощи при безработица в САЩ леко се увеличават
Иран атакува пристанище Хайфа с дронове и порази стратегически обекти
Планински спасители помогнаха на ранена туристка край Боянския водопад
Петимата задържани с фалшивото евро остават в ареста
Предизборният дебат "Икономика и финанси" – днес от 19:15 в "Денят ON AIR"
Марадона умря сам като куче, дано и с Меси не се случи същото
Рюдигер се примири с ролята си на "пейка"
Изненада: Салах подписва с гранд от Европа
Руни избухна: Тухел може да донесе на Англия световната титла
Трансферна бомба: Родри подписва с Реал Мадрид
Звезда на Арсенал доволен от натоварената програма
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
Нумерологична прогноза за април 2026
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Ледени билкови кубчета – при торбички под очите и за сияйна кожа
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Укрепват аварийно светофар в центъра на Варна
Варненски джигит влиза в затвора за хулиганство на пътя
EК предприема действия в защита на децата в онлайн платформите
Апелативна прокуратура – Варна отчете ръст на образувани досъдебни производства
Варна отбеляза 113 г. от превземането на Одринската крепост и Деня на Тракия (СНИМКИ)
Близо 1/2 от острите интоксикации при деца във Варна са след употребата на вейп
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)