България обмисля забрана на вноса на украинско зърно, като целта е да се успокоят производителите и да се подпомогне бранша.
Към март 2023 г. по данни на Европейския съвет, са изнесени над 23 милиона тона зърно, и други хранителни продукти от Украйна. Почти 49% от товара са били царевица. Следва пшеницата, от която 28% е изнесена и 11% са слънчогледови продукти. От тази продукция у нас са внесени близо 640 хиляди тона украинско зърно до март месец, сочат данните на Агенция "Митници".
Според информацията на Министерството на земеделието, безмитният украински внос е довел до над два пъти спад в изкупните цени на слънчогледа у нас и над 30% по-ниски ценови нива при пшеницата. През последните 8 месеца най-голям е делът на внесения украински слънчоглед над 610 хиляди тона, следван от над 16 000 тона царевица.Най-малък е делът на внесената украинска пшеница у нас - малко над 14 000 тона.
Внос на зърно у нас има и от трети страни, като за този период допълнително на нашия пазар са влезли още над 24 000 тона пшеница, царевица и слънчоглед. Тези цифри мотивират българските власти да обмислят забрана за внос на украинско зърно. Това вече направиха Полша и Унгария, а днес такава мярка обяви и Словакия. Предстои предложението на земеделското министерство да бъде представено и обсъдено с президента и министъра на икономиката.
Български зърнопроизводители са притеснени от сериозни загуби. Готвят протести, ако служебното правителство не вземе мерки. Георги Милев е зърнопроизводител от Плевен и заместник-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Фирмата му произвежда пшеница, ечемик, царевица и слънчоглед. За последната година търпи загуба за 200 хил. лв.
"Ако трябва да говорим за колеги, при тях загубите са много мащабни. Има колеги, които не са продали и едно зърно от миналогодишната реколта. Говоря за пшеница, царевица и слънчоглед", каза Милев.
Проблемът на българските земеделци започна от забраната за износ, заради взето решение на правителството на Кирил Петков. Това беше в следствие на решение на Европейската комисия от март миналата година да създаде "коридори на солидарността" в помощ на износа на стоки от Украйна.
"Ние очакваме от служебното правителство да продължи да изпълнява ангажиментите, които пое към нас и да се борим с чиновниците в Брюксел това нещо да има поне някакъв регламент и да не се получава този дъмпинг на пазара. Ние реално не може да намерим пазар, да не говорим за вътрешен пазар", обясни още Милев.
Ако не се предприемат мерки, Георги очаква загуби за бизнеса си с до 40%.
"Ние сме готови за постоянни протести и за постоянно затваряне на границите, ако европейските чиновници неглижират нашите искания", категоричен е зърнопроизводителят.
Вижте повече в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Next предупреди, че ще повиши цените, ако конфликтът в Близкия изток продължи
Възходът на мултимилионерите в САЩ пренарежда икономиката
Сухопътна операция в Иран може да сблъска САЩ с неприятни изненади
Revolut планира 40% от глобалния ѝ персонал да бъде базиран в Индия до края на 2026 г.
Развиващите се азиатски пазари се готвят за рекорден отлив на капитал заради войната в Иран
Войната в Близкия изток нарушава туризма и ще пренасочи пътуващите към Испания
Земетресението в Гърция: Повредени стенописи и стари сгради
"Последният балкански вампир" - провокативна пиеса дебютира в София на 7 април
Борисов: Цените растат главоломно, водят се чудовищни войни в Украйна, Газа и Иран
Магията между "Утре няма край" и сватбения обет на GINI и Агатангелос
"Зеленият ринг" в София става реалност, прехвърлят 32 държавни имота
Как държавите в Европа се справят с цените на горивата (ВИДЕО)
Вестник „Труд“ със специален портрет за Жулиен Риков
Звезда на Лудогорец подписва с лидера в Гърция?
Идва ли краят на хегемонията на Лудогорец?
efbet представи реновирания си сайт с нов интерфейс, съдържание, функционалности и технологични предимства
България се вълнува от мача със Соломоновите острови
Намалиха влиянието на батерията за квалификацията в Япония
Нумерологична прогноза за април 2026
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Ледени билкови кубчета – при торбички под очите и за сияйна кожа
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Турски танкер е атакуван с дронове тази сутрин до Босфора
Ръководството на МБАЛ "Света Анна-Варна" депозира в МЗ оздравителен план
Горивата у нас поскъпват с между 3 и 5% през изминалата седмица
25 човека са пострадали във "войната" по пътищата за денонощие у нас
68 пожара са потушили огнеборците за денонощие в страната
Община Варна не може да намери здравен медиатор
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда