Главният прокурор на Република България Иван Гешев внесе в деловодството на 49-то Народно събрание искане за сваляне на имунитета на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов по предложение на Софийската градска прокуратура. В предложението на наблюдаващия прокурор от СГП се посочва, че по делото е необходимо да бъдат извършени действия по разследването, включително и привличане в качеството на обвиняем, които са с характер да засегнат правната сфера на народния представител.
Причината беше разследването, по-популярно като "Барселонагейт", по което имало събрани доказателства за пране на пари от страна на Борисов. От тях можело да се стигне до извода, че бившият министър-председател е предоставил на трети лица, придобити в резултат на извършено престъпление, средства за закупуването и наемането на недвижими имоти в чужбина, посочват още от прокуратурата.
Борисов: Трябва да си сляп, за да не виждаш какво се случва
Още преди да бъде внесено официално искането за свалянето на имунитета му Борисов заяви, че няма да го даде.
"Две години бях без имунитет. Сега категорично няма да го дам, защото трябва да си сляп, за да не виждаш какво се случва", каза той.
Миналата седмица по същото разследване бе разпитван и самият Борисов. Той отговаря 2 часа на въпросите на прокурор. Тогава лидерът на ГЕРБ не обясни как е минал разпитът му, но неговият адвокат Менко Менков даде подробности. "Няма никакъв гейт, защото няма престъпление. Бойко Борисов не е имал никакво касателство към този случай. Борисов никога не е било разследвано лице по този случай", каза Менков. И посочи, че за 4 години разследване клиентът му е ходил още 2 пъти на разпити. Въпросите винаги били едни и същи - дали познава някого. Според Менков вероятността Борисов да стане обвиняем по това разследване е нулева.Разпитите през седмицата
Тази седмица по делото "Барселонагейт" бяха привикани на разпит Валентин Златев и Ивайла Бакалова.
Според бившия шеф на "Лукойл" "новината е, че няма новина", но потвърди, че делото, по което е извикан, е "Барселонагейт". "Бях поканен да дам отговор като свидетел по едно отново нашумяло дело. Отговорих в рамките на своята информираност и своята компетентност. Надявам се да съм бил полезен", заяви той след разпита.
Попитан има ли неговият служител Александър Чаушев финансовата възможност сам да си купи къща, за която се твърди, че струва около 5 млн. евро, Златев отговори: "Не вярвайте никога на твърдения, първо. Второ, законът ми забранява да изнасят конкретна информация по актуално досъдебно производство, така че ще ви помоля да попитате компетентните органи". Той отрече да знае подробности по "Барселонагейт", като уточни, че друг път не е викан друг път на разпит по това дело."Знам достатъчно за къщата в Барселона и затова ще дам показания като свидетел. Получавала съм заплахи заради този случай", каза по-рано през седмицата и другата разпитвана по случая - Мис България 2001 Ивайла Бакалова. Борисов заяви, че не я познава и иронизира, че не са ритали заедно футбол. "Да, познавам Бойко Борисов. Не сме в близки отношения със сигурност, през годините съм участвала в някакви кампании за деца на загинали служители на МВР и по-скоро сме се виждали по работа", заяви от своя страна Бакалова. По времето на управлението на Борисов обаче тя и нейният спътник в живота Веселин Денков - Весо Брадата бяха арестувани в началото на септември 2020 г. Брадата се сдоби с обвинения за рекет, изнудване, лихварство. Най-тежкото дело срещу Веселин Денков е за поръчителство на убийството на финансовата брокерка Станка Марагзозова, която беше застреляна от моторист на 10 октомври 2019 г. в ж.к. "Младост".
Борислава Йовчева и от кого е детето й
За къщата в Барселона писа в разследване испанската медия "Ел Периодико" в началото на 2020 г., когато Борисов беше премиер за трети път. Тогава се твърдеше, че в имота живеят моделът Борислава Йовчева и детето ѝ от Борисов. Лидерът на ГЕРБ отрича да има нещо общо както с имота, така и с жената и детето.
Познавам Борислава Йовчева, но това ще е всичко, което ще кажа за нея, защото не искам да попреча на разследването. Не мога да кажа заради разследването дали тя ми е показвала тест за бащинство на детето й, както и как се е сдобила с къщата в Барселона. Според мен разследването не цели да установи дали Борисов е баща на това дете. За мен това е ясно и спирам до тук. По-скоро какви пари са се вземали от държавни средства, за да се грижи за това дете, заяви Бакалова пред Евронюз.
Бившият футболист на ЦСКА Станко Йовчев - брат на Мис Бикини 2006 Борислава Йовчева, категорично заяви, че семейството му не се познава с експремиера Бойко Борисов.
"Дали се познаваме с Бойко Борисов? Никой не познавам аз, никой! Какво ме засяга мен неговият имунитет и "Барселонагейт"? Не спират да замесват сестра ми в това от години. Това са политически работи! Да си се оправят, мен това не ме вълнува по никакъв начин. Аз си имам мое си семейство. Да, сестра ми е част от него. Но аз от години вече съм си самостоятелен и не сме чак толкова близки. Рядко се чувам със сестра ми. И нея не я интересуват тези неща. Тя знае, че това са пълни глупости и изобщо не се занимава", обясни Станко пред "България Днес".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът поскъпва, нови американски удари срещу Иран застрашиха крехкото примирие*
САЩ с нова вълна от атаки срещу Иран след заплаха на Тръмп за по-голяма ескалация
Войната в Украйна вече продължава по-дълго от Първата световна война
Правителството работи върху дългочакана енергийна стратегия с нови ядрени мощности
Швейцарски градове са с най-скъпите жилищни пазари в Европа
Мащабният проект за европейски изтребител се разпадна. Какви са вариантите сега?
НОИ: Средният осигурителен доход се увеличи до 1034,85 евро
Наводнението в Тича: Около 60 семейства чакат помощи от 1171 или 1550 евро
Ледникът на Страшния съд се топи рекордно бързо, ще повиши нивото на океана с 65 см
Главният прокурор Ваня Стефанова поиска имунитета на депутат
Вили Вуцов провали Миньор Перник, а сега кадър на ЦСКА ще го възражда
Англия разгроми Коста Рика с 3:0 преди Мондиал 2026, Деклан Райс блесна
Лудогорец прати българин във Втора лига
Тревога за Бразилия: Неймар пропуска Мондиал 2026?
Ман Сити вади 120 милиона за английски национал
Роналдо поведе Португалия към нов успех преди Мондиал 2026
Лято в маникюра (+Снимки)
PIXELS сервира специално преживяване преди първия сервис
Нумерологична прогноза за 11 юни
Испанска рецепта за хрупкави чушлета Падрон (pimientos de Padrón)
Дневен хороскоп за 11 юни, четвъртък
6 зодии с много късмет до края на юни
Искат имунитета на депутат, обвинен за нанасяне на телесна повреда на полицай
България отстъпи с едно място в световната ранглиста след загубата от Белгия във волейболната Лига на нациите
Глутница кучета нападна жена във Варна
Зараза: Случаите на морбили растат
Мъж и жена пострадаха при пожар в селска къща
Виц на деня - 11 юни
Климатичните промени застрашават милиони домове в Лондон, Есекс и Кент
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър