Предложението за въвеждане на задължение за изплащане на дивиденти само чрез превод и платежна сметка е едно добро предложение с оглед борба със сивата икономика. Ние подкрепяме мярката, но е нужно да има стойностен праг на същественост, за да не се пречи на тези хора, които еднократно, годишно получават дивиденти с много нисък размер. Въвеждането на задължението изплащането на трудовите възнаграждения да става само по банков път във всички средни и големи предприятия ще затрудни земеделските производители и работодателите в малки населени места, където няма добре развита банкова инфраструктура. Това каза Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
Проектът за бюджет бе подкрепен от всички работодателски организации най-вече заради най-важната цел, която имаме - членството в еврозоната. Този трипроцентен дефицит е показателят, който ни позволява да се стремим натам. От съществена важност е и запазването на данъчния модел, за което настояваме, каза гостът.
"Трябва да даваме ясни политически сигнали за влизането в еврозоната".
Обичайно промените в данъчните закони предшестват приемането на Закона за държавния бюджет. Сега, поради липсата на време, те са едновременно с него. Възраженията на работодателите касаят въвеждането на задължението изплащането на трудовите възнаграждения да става само по банков път във всички средни и големи предприятия, каза гостът. По думите му това не е нова идея, като голяма част от заплатите в тези предприятия вече се изплащат по този начин, но проблем ще възникне в населени места, където няма добре развита банкова инфраструктура, както и при земеделските производители, например, където се плаща дневно.
По повод предложението за изплащането на дивидент само чрез превод и платежна сметка гостът каза, че това е едно добро предложение с оглед борба със сивата икономика. Често се теглят дивиденти в брой, след което се изплащат в брой, в плик, на служителите. Това, което е притеснително и е получено като становище от Централния кооперативен съюз, е, че доста голям проблем има при член кооператорите, защото това са възрастни хора, които често нямат дори банкова сметка, а и получаваната от голяма част от тях сума е под 50 лв. годишно. Ние подкрепяме мярката, но е нужно е да има стойностен праг на същественост, за да не се пречи на тези хора, които еднократно годишно получават дивиденти.
Основната обструкция на синдикатите на фона на факта, че КТ "Подкрепа" не е подкрепила проектобюджета, е, че не се увеличава минималната работна заплата от 1 юли. "Мнението, което многократно сме изразявали, е, че механизмът за формиране на МРЗ де факто противоречи на европейската директива за адекватни и справедливи минимални работни заплати. Ние сме сезирали и международната организация на труда. Тук не е въпросът на числото, а в това какви показатели се взимат пред вид, когато се определя равнището на минимална работна заплата. Въпрос на формула".
Имаме сериозни резерви относно бюджета на държавното обществено осигуряване и най-вече във връзка с разходите за пенсии, каза още Попдончев. "През 2022 година се направиха редица промени в осигурителната система. Пенсиите първо не се осъвремениха по швейцарското правило, след което се увеличиха с 10 на сто, към тях се включи и Covid добавката от 60 лева. Минималният размер на пенсия за осигурителен стаж и възраст скочи с 26,2% на 467 лв. Социалната пенсия за старост се увеличи с 45,3%. Максималният размер за получаване на една или повече пенсии без добавките с тях се увеличи първо с 33% от 1500 на 2000, а от 1 октомври 2022 година на 70% до 3400 лева. Тук трябва да обърнем внимание, че всички разходи за пенсии и добавки в бюджета, който предстои, надхвърлят 19 млрд. лева. Само преди 5 години, 2017 година, те бяха под 10,5 млрд. лева. Ние имаме близо два пъти увеличение за този период. Рязко се увеличава дефицитът в пенсионната система. Преди пет години имахме близо 4 млрд. дефицит в пенсионната система, а сега се предвижда 10 млрд. лева, като само във фонд пенсии е 60 на сто".
"Нужен е дебат за дългосрочното финансиране на пенсионната система система. И сега предстои гласуване на този бюджет в пленарна зала и от сега знаем, че ще има политически партии, които ще настояват за още по-големи разходи в пенсионната система и призоваваме за разум".
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
"Газпром" продава почивна станция в Сочи със собствен плаж
В ОПЕК+ са склонни за ново повишение на добива през декември
Блокираната работа на администрацията в САЩ става болезнена реалност за милиони американци
Ръстът на осигуровките като рецепта за бедност и сива икономика
Щурм или евакуация - каква е задачата на украинските спецчасти в Покровск?
Как Тим Кук избегна катастрофата на Apple тази година?
Инфлуенсърите - между популярността и отговорността
Грешките, които убиват колата през зимата
Дмитрий Песков: Трябва работа по проблема с Украйна, не среща Путин-Тръмп
Защо жените са по-интелигентни от мъжете (ВИДЕО)
Пари и късмет за 6 китайски зодии на 3 ноември
Странният случай ЦСКА
ЦСКА вече трябва да мисли за зимната селекция
Лудогорец ще се засили, Левски трябва да увеличи аванса си
Левски - Лудогорец на финал: Ето кога е големият мач
Левски ликува: Веласкес е пред рекорд
Любовен хороскоп за ноември
Възстановяване на самочувствието след раздяла – какво помага?
3 упражнения, с които да намалите мазнините около талията при перименопауза
Нумерологична прогноза за 2 ноември
Таро карта за 2 ноември, неделя
Дневен хороскоп за 2 ноември, неделя
Румен Радев: Египет е партньор със стратегическо значение за България и ЕС
Слънчево време в цялата страна днес
Полицаите съставиха 3700 фиша и акта само за ден
Възрастна жена загина при пожар
Условията за туризъм в планините са отлични
Част от Варна остава без вода днес
„Космически океан“ край черна дупка: Откриха най-големия воден резервоар във Вселената
Магнитни бури през ноември 2025 г.: Кои са най-опасните дати
2024 г. вероятно е била най-горещата в последните 125 хил. години
Пробив в създаването на диаманти с помощта на електрони
В Китай се готвят да изстрелят ракетата Long March 2F с пилотирана мисия Shenzhou 21
SpaceX разработва „опростен“ подход към лунната мисия Starship