От няколко дни България съпреживява драмата на 18-годишното момиче от Стара Загора, нарязано с макетен нож от бивш приятел.
„Това е много тежък посттравматичен стрес, който остава за цял живот. Представете си обезобразен човек – с толкова много белези. Дори само поглеждайки белезите си, той ще преживява ужаса от тази психотравмена ситуация. Посттравматичният стрес е един пожизнен отпечатък", каза пред bTV психиатърът Веселин Герев.
"Раните ще заздравеят, белезите и посттравматичният стрес ще останат, ще съпътства жената като нейна сянка“, посочи той.
„Като разглеждам досието на извършителя, това е един завършен психопат. Всички действия срещу него сега вместо да го усмирят, те ще го разгневят и разярят още повече. Ако той не усети цялата сила на закона и цялото негативно отношение на обществото, ефектът ще бъде абсолютно нулев. Промяната зависи от всички нас. Зависи какви ще бъдат експертизите“, каза още специалистът.
„Психопатът се отглежда – първо в семейството, после от обществото, толериращо неговите агресивни прояви. Вербалната му агресия преминава във физическа саморазправа. Когато същият този психопат не бъде смазан с цялата сила на закона, това го окрилява да върши същите прояви, а чувството за безнаказаност му дава още повече смелост и дързост да извърши много по-тежки престъпления. Докога като общество ще действаме по следствието, а не по първопричината. Ако продължаваме в същия стил на възпитание и семейни ценности, след 20 години животът няма да е поносим – на всеки ъгъл ще дебне по един такъв“, посочи д-р Герев.
Той посочи още, че има и пациенти мъже, които също са жертва на домашно насилие.
„Наказанието зависи от самата квалификация на извършеното. Единственият, който може да поддържа да повдига и да поддържа обвинението, е прокуратурата. Съдът няма право“, посочи адвокатът по наказателно право Полина Велчева, която е работила по подобни случаи.
„Законът беше приет така орязан, че може да има тълкуване. Когато нещо може да бъде тълкувано като лека телесна, средна телесна и тежка телесна повреда, съдиите много често могат да бъдат вързани от местните главорези. За мен проблемът идва от тълкуването. Политиците се противопоставиха на закона, който беше идеално създаден от една министърка, и го орязаха. Четири партии орязаха закона – не знам по какви причини“, коментира актрисата Яна Маринова.
„Трябва да се мисли и в една друга посока, която нашият закон не предвижда – последиците от психическия тормоз. Той може да има непоправими щети. В Наказателния кодекс няма правна рамка за тези последици, има само за физическото насилие“, посочи Полина Велчева.
„Три от съдебно-медицинските експертизи са готови, две още се изчакват, материалите трябва да се изпратят в София“, обясни Полина Велчева.
Според Яна Маринова при домашно насилие единственият изход е бягството – място, на което да можеш да се скриеш. „Никой прокурор или съдия не може да те запази, ако местният главорез ти е хвърлил око и ако нямаш нужните връзки. Внесеният закон от началото на годината, трябва да бъде върнат с нужните поправки“, посочи актрисата.
Тя сподели, че е била 16-годишна, когато приятелят ѝ я е заплашвал, че ще убие цялото ѝ семейство. Затова тя трябвало да измисли история пред полицията, когато е била простреляна.
„Аз успях да избягам, когато намерих връзки“, посочи Яна и допълни, че около четири месеца е стояла в капан.
„Направете по-лесно бягството. Когато подадеш жалбата, да можеш да се скриеш с детето си и да не трябва да се връщаш заради родителски права“, каза още тя.

"Еврохолд" планира да емитира облигации до 300 млн. евро, за да рефинансира дълговете си
Производствените цени в България са нараснали с 8,4% на годишна база през февруари
Модната верига Debenhams повиши прогнозата си за печалба за 2027 г.
Mistral емитира дълг за 830 млн. евро за изграждането на център за данни
Февруари донесе слаб ръст на посещенията на чужденци в България
ЕЦБ: Американските потребители и вносители са най-засегнати от митата на Тръмп
Борисов: Ако не беше ГЕРБ, прогресът щеше да е регрес
Земетресение с магнитуд 7,3 по Рихтер удари района на Вануату
Наско Сираков: "Левски" няма нов собственик, слуховете са спекулации
Министър Нейнски в Киев: Ужасите на войната са ежедневие за украинците
Успехи за три зодии от китайския хороскоп през април
Нейнски, Гюров и Запрянов на визита в белязания от войната Киев (СНИМКИ)
Кюрасао ще хвърли бомбата на Мондиал 2026
ЦСКА набира скорост от днес
Шампионът Маркес култов: Проблемът не е в мотора, а в мен
Гръм от "Герена"! Левски обявява новия собственик!
Една обиколка разлика и щях да спечеля, ядосваше се Ръсел
Betvam фаворизира Барселона срещу Атлетико Мадрид в Шампионска лига
Високопротеинова супа с кюфтенца и зеленчуци
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Екип на ЦКБ засади 180 фиданки от бял бор в екоинициатива до Перник
Историческата драма „Константин Философ“ тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Язовир "Камчия" преля, пренасочват водата към "Цонево"
Гняв в Добрич заради смъртта на дете
Варненско "Ауди" е причинило катастрофата с три коли на АМ „Хемус“
МВР работи по 576 сигнала за изборни нарушения, най-много са от Бургас, София и Враца
Стана ясно кога ще отвори отново басейн "Делфини" във Варна
Благотворителна кампания осигурява продукти за варненските бездомници
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство