Тодор Живков преди Хан Аспарух и след Иван Вазов сигнализира за един колосален проблем - дълбока функционална историческа неграмотност сред българите, коментира пред БНР политологът Любомир Стефанов, преподавател в НБУ.
Според него причината за това е и в образованието.
"Образованието, което държи гърба изправен на национализма, патриотизма и българщината, е онова, което отсъства. Приоритетите ни като че ли напоследък се преподредиха и разбирането ни за йерархичната структура на обществото и кое къде стои като ценности, като взаимоотношения, като посоки, взаимовръзки, сглобяване, много опростиха сложни системи, трупани с години, и се поддадохме на бързите обяснения, на консуматорското обяснение, на политиката", допълни той.
Политиците неумело се заиграват с теми като тази за националния празник, изказа мнението си Стефанов. Според него не са създали условия за наратив, който да е разбираем и да не е алтернативен.
"Тук не става дума за алтернативни дати. Предпочитането на 24 май за национален празник няма да задраска 3 март и обратно. Тази грешна предпоставка излишно противопоставя българите и едва ли не ги кара да живеят в някакви апокалиптични моменти на или - или. Това е абсолютно вредно и излишно. Това е неправилен разказ и поднасяне на това защо едното би било по-подходящо от другото за национален празник, а не да бъде изтрито с гума от националния ни исторически календар".От Националния център за парламентарни изследвания излязоха с резултати от проучване на националното самосъзнание. 86,5% от запитаните смятат, че националното самосъзнание може да бъде възпитано. Най-голяма национална гордост предизвикват историята и природата.Най-много избират за национален идеал достигането на стандарта на живот на най-богатите държави в ЕС. Преходът е разочароващ за два пъти повече хора отколкото комунизма. А личностите, допринесли в най-голяма степен за развитието на България, според допитването, са Левски (38,5%), следван от Ботев и Симеон Велики. Тодор Живков е определен за личността с най-голям принос от 6% от запитаните, след него се нареждат ханове, царе, както и всички будители през Възраждането, взети заедно. Бойко Борисов е посочен от 1,2% от хората, като изпреварва Бенковски.
Относно палатките, които ще "пазят" Паметника на Съветската армия да не бъде поруган, Стефанов подчерта, че това му прилича на начало на кампанията за местните избори. Той посочи, че паметникът просто ще бъде преместен в музей и който иска, може да отиде и "да му се радва".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Има ли България потенциал за развитие на иновациите в денталната медицина
Wall Street удължава ръстовете, очаквайки митата на Тръмп да се запазят
Володимир Зеленски: Украйна не губи войната, но победата струва скъпо
Майстер: Двойното листване не носи автоматично поскъпване на акциите, но е предпоставка
Върховният съд не отказа Тръмп от търговския му лост - на ход са 10% глобални мита
САЩ искат Европа да поеме сама своята защита, но не и без американски оръжия
Шофирането е опасно за хора с наднормено тегло?
Ползите от сьомгата: По-ниско кръвно, здраво сърце...
Рецепта за бисквитено руло с банани и крема сирене без печене
Три зодии ги очакват съдбовни трансформации през март
Камъни за късмет и успех в годината на Огнения кон
Очаквано: Канада и САЩ в битка за хокейното злато на Олимпиадата
Джао Синтон и Марк Алън оформиха топ 4 на Шампионата на Играчите
Впечатляваща скорост от Льоклер и Ферари в края на тестовете
Байерн Мюнхен - Айнтрахт Франкфурт
Наско Сираков извади 1 милион евро за нови играчи на Левски
ЦСКА ще влиза в битката за титлата с четвърта поредна победа
Таро карта за 21 февруари, събота
Дневен хороскоп за 21 февруари, събота
Женски хороскоп за март 2026
Знаци, че сте токсични към себе си
5 чудни рецепти за баница за Сирни заговезни (Прошка)
Къмпинг „Градина“ удължава кампанията си за ранни записвания до края на февруари
Екскурзоводи разработиха карти с два маршрута за хора с увреждания във Варна
Откриха издирвано 17-годишно момиче от Бургас
Хороскоп за 21 февруари 2026
Черно море Тича е на полуфинал за Купата на България по баскетбол
Черно море с трето поредно реми през пролетния полусезон
Чехия също ще бойкотира откриването на Параолимпиадата
Повторното влизане на ракета е замърсило горните слоеве на атмосферата
На Балканите откриха термално езеро с дълбочина 127 м
Първият пилотиран полет до Луната от Аполо насам: Успешна генерална репетиция на Artemis II
Тръмп: Не знам дали съществуват извънземни, но наредих на правителството да публикува всички досиета за НЛО
По пътя към Луната и Марс: От каква технология се нуждае човечеството
Застреляха в дома му известен учен, открил вода на далечна планета