2023 г. може да бъде определена като годината с рекорд в кредитирането. Това показва статистиката на БНБ. В последните дни се забелязват и опашки от хора пред фирмите за бързи кредити.
"Противно на прогнозите ни от миналата година, когато очаквахме свиване на кредитния пазар, продължава да има ръст на кредитите. При жилищните кредити е около 18-19% към края на октомври спрямо 2022 г. Сега съобщават за бързите кредити и бързите потребителски кредити - това се отнася за сегмента хора, които теглят кредит, за да купуват подаръци, което е малко рисковано. Задлъжняването не е добро", коментира финансовият консултант Деян Василев в студиото на "България сутрин".
При пет поредни тримесечия има намаляване на броя на сделки за имоти. Въпреки това много от продавачите си държат имотите, а тези, които купуват, купуват на кредит, отбеляза Василев."Около 6% ръст на цените на имотите - парадоксално, това води до по-големи кредити. Теглят хората със средни и високи доходи. Има здравословно търсене в България и кредитирането, особено жилищното, минава през тясна пролука - намалява броят сделки, кредитите се увеличават, а лихвите у нас останаха ниски - за нов ипотечен кредит е средно 2,5-2,6%. Това се дължи на спестителя, има ръст на кредитите и ръст на депозитите в банките", обясни пред Bulgaria ON AIR консултантът.
Василев прогнозира, че през 2024 г. плавно ще наблюдаваме увеличаване на цената на привлечения ресурс.
"Все повече хора или договарят някаква фиксирана лихва, или банките предлагат на по-заможните клиенти. Ако се усети отлив на спестявания от банките, ще вдигнат цената на привлечения ресурс, ще плащат повече и това ще прелее към кредитополучателите", смята той.
По думите му при сегмента от населението с по-ниски доходи има по-висока невъзможност да се обслужват заемите.
"Ако повече от 30-40% от дохода на домакинството отива за обслужване на кредити, това подлага под натиск бюджета. Надценяването води до просрочия. Съветвам хората да внимават като теглят кредити. Цените на имотите в Западна Европа са на нулев растеж. При нас вълната идва бавно", каза още финансовият консултант.
България е оазис на ниските лихви и ако си изиграем добре картите, можем да влезем в Еврозоната, смята Василев.
"Българският държавен дълг не е толкова висок. Покриваме критериите за валутна стабилност. В бюджетния дефицит сме дисциплинирани. Ахилесовата пета е по-високата инфлация, която намаля. Колкото по-добре България се интегрира в Еврозоната, ще постигне добри ползи за безпрепятственото влизане и излизане на стоки", анализира консултантът.
Гледайте целия разговор във видеото.

Румен Радев: 360 млн. долара дължи България по договора с Botas
Бивш учен от Tesla ще произвежда хуманоиден робот в Европа
„Диагноза България“ открива 606 млн. лв. съмнителни разходи за здравеопазване
Съюзниците в НАТО обявиха сделки за десетки милиарди долари в опит да омилостивят Тръмп
Производството на водните електроцентрали в България се удвоява за полугодието
Китайската централна банка е купила най-много злато през юни от поне 2023 г.
Тръмп и Ердоган: Ние сме добри приятели, има химия между нас
Над 7000 служители са на заплата в МВР и получават пенсия от държавата
В предаването "Денят ON AIR" от 19:15 часа: Трябва ли Десислава Атанасова да напусне КС?
Иван Иванов с успешен старт в Нотингам
Памела Райф
Серина Уилямс разкри желанието си
Левски с важен инструктаж за феновете
Браво! Три българки са на ¼-финалите в Куршумлийска баня
Министър Керязов награди медалистките от Европейското първенство по художествена гимнастика
Haute Couture от Chanel за есен/зима 2026/2027: цветя и красиви бродерии (+Снимки)
Ретрограден Нептун на 7 юли: късмет с парите за 3 зодии
Поверия за 8 юли – Св. Прокопий и празник на пчеларите
Дневен хороскоп за 8 юли, сряда
Летен маникюр за бадемови нокти (+Снимки)
Звездите от „Под прикритие“ ще са гости на Aniventure Comic Con
МВР събра над 6 млн. евро от глоби
Имаме едно от най-чистите морета в Европа
Окончателно: Вече носим безплатно в самолета малка раница или чанта
Керемедчиев: Видяхме признание, че договорът "Боташ" бил неизгоден за България
Костадинов: Радев е обещал на Турция магистрала "Черно море"
МТ: Регистрираните водни атракциони във Варна са 10
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
Учени разкриха кога New Horizons ще достигне границите на Слънчевата система
Антропогенният шум застрашава фауната в Антарктика
В Меделин засадиха близо 3,5 млн. дървета и други растения, температурата падна с 3 градуса
AI откри 73 нови подводни вулкана