Фермери от цялата страна погребаха ритуално българското млекопроизводство пред сградата на Министерството на земеделието.
Протестиращите се опитаха да внесат черeн ковчег вътре в сградата и да го подарят на министър Валери Цветанов, но бяха спрени от полицията.
“Искаме незабавна оставка на министъра и спешна среща с лидерите на трите управляващи партии”, подчертаха ръководителите на протеста.
Протестиращите се обявиха за незабавно закриване на млечния борд, който според тях не е помогнал с нищо на отрасъла, а само точи пари от него.
“Това е последният мирен протест. От следващия път ще изведем всички животни и ще ги пасем из цялата страна, ще я блокираме напълно”, заканиха се протестиращите.
“Вече разпродадох фермата си, ликвидирах всичко”, обяви животновъдът Кольо Иванов и подчерта, че има 3 дъщери и не смята да ги заробва, като тегли още кредити за издръжка.
“Не ме интересува, минавам в пълна нелегалност. Няма да плашам повече данъци на тези мизерници”, гневеше се мъжът.
Протестиращите заплашиха с нахлуване в сградата на министерството, което доведе до удвояване на полицейския кордон пред сградата.
В крайна сметка млекопроизводителите насядаха на столичния булевард “Христо Ботев” и с викове “Оставка” блокираха движението.
След дълго очакване протестиращите все пак се срещнаха с министър Валери Цветанов.
На срещата представители на млекопороизводителите и министъра на земеделието Валери Цветанов постигнаха договорка до края на годината да бъдат изплатени 60 млн. лева за подпомагане на животновъдството.
Плащането трябва да се осъществи от 1 до 15 декември 2008 г. и според предвижданите промени в Закона за земеделските производители ще бъде освен за единица площ и за брой животно, уточни министърът.
По-късно в сряда от пресцентъра на МВР разпространиха съобщение, че организаторът на протестните действия Андриян Цаконски е задържан в Шесто Районно управление.
Сезирана е Софийската районна прокуратура, а на задържания е наложена полицейска мярка за неотклонение за 24 часа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
"Олимпиакос" и Везенков надиграха "Панатинайкос" в битката за върха
Радев: Споразумението с Украйна рискува националната сигурност на България
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Германия тотално надигра Гана, но спечели трудно в края
ВИДЕО: Яник Синер – Иржи Лехечка
Стилияна Николова: Конкуренцията със сигурност не спи
Обявиха важна новина за Левски
България спечели първи трофей от половин век
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята