Най-голямата грешка бе късият списък с опции за служебен премиер. Тази малка техническа подробност обезсмисля основното намерение - да се ограничат правомощията на президента. Това каза за Нова телевизия политологът проф. Светослав Малинов.
"Главчев е тотално компрометиран по всичко, отнасящо се до МВР. Няма институционална култура и усещане за граница в държавната власт от служебното правителство”, допълни още той.
По думите на Малинов, основание за изхвърлянето на Калин Стоянов трябваше да е само протестът на полицаите в негова защита. Според него, никой не вярва на Главчев.
Проф. Михаил Константинов смята, че ситуацията е вследствие на неудачните конституционни поправки. „Практиката го показа. Колегите правят алгоритъм, но не предвидиха, че няма да получат нищо - остават 1-2 кандидати за служебен премиер. Обикновена българска глупост - не мислим за последствията. Мисля, че ножът е опрян до кокала и най-накрая ще бъде сформиран кабинет”, коментира той.
Относно списъка, разпространен от "Възраждане", включващ варненски учители, които са се подписали против промените в Закона за училищното и предучилищното образование, с които се забрани пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация в учебните заведения, проф. Михаил Константинов смята, че ако подобен списък води до ограничаване на права, а това е недопустимо.
„Редно е да се прекрати практиката със списъците. Не знаем как ще действа спорният закон, но всеки има право да изразява несъгласие с него", каза още той.
Политологът проф. Светослав Малинов изрази изражение и възмущение от постъпката на „Възраждане”. „Има хора, които ще се разколебаят и уплашат. Това е практика, която отдавна партията налага. Така се увеличава разделението в обществото, прокарват се закони, които застават срещу личните убеждения, регламентират се неща, които по принцип не могат да се регламентират със закон. Ужасен закон, ужасни последствия, отговорността е в НС. Не мисля, че ще има електорални ползи за „Възраждане”, посочи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
И. Гавраилов: Морските доставки към България се забавят заради конфликта около Ормузкия пролив
Николай Тивчев: Изкуственият интелект и роботиката променят гръбначната хирургия
Bolt ще разчита на Nvidia за внедряване на автономни превози в Европа
Глобалната инвазия на китайските автомобили не пропуска и България
Неяснотата около войната в Иран изпрати азиатските пазари в различни посоки
Недоволство в Унгария заради корупцията и богатството около Орбан расте преди изборите
Михаела Филева и "Буря в чаша вода" - за вътрешните демони и силата на човешкия дух
BgGPT Chat - AI разпознава глас, снимки и документи на български език
Министър Дечев на връчването на наградите "Пожарникар на годината" (СНИМКИ)
"Прокурорският син" Васил Михайлов нападна с бухалка служител на ГДБОП
Проф. Боянов: Около 30 години ЕГН-то спира да ви пази, българите ядем мазна храна
Левски диктува модата, обаче има голямо "но"
Димарко и Пио Еспозито се радват на победата на Босна (ВИДЕО)
Нов удар за Интер! Чалханоглу се контузи
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Отлична новина за Левски преди големите битки за титлата
Карло Анчелоти се ядоса заради Неймар
Здравословните мазнини – кои са добри за тялото и кои да избягваме
4 неочаквани ползи от черния кимион
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
54-годишен почина след побой при опит да защити дъщеря си
Само биологични жени ще могат да участват вече на олимпийски игри
Във Варна започна кампания за събиране на опасни отпадъци
РЗИ-Варна препоръчва ваксинация срещу менингококи
Спипаха жена и четирима мъже с наркотици във Варна
30 символа на града са събрани в настолната игра „Spot Varna"
8 неща, които трябва да знаете за историческата мисия Artemis II
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“