Фармацевти обявиха стачна готовност заради приетия на първо четене в парламента законопроект, свързан с продажбата на лекарства чрез вендинг автомати, предаде БНТ.
Според представителите на фармацевтичния и аптечния сектор това ще влоши достъпа на пациентите до лекарствени продукти и е възможно неконтролирано разпространение на медикаменти без необходимата консултация.
Законопроектът предвижда хората да имат денонощен достъп до лекарства без рецепта. Фармацевтите са недоволни и от факта, че законопроектът е внесен без да се иска тяхното мнение.
"Прочетох мотивите и така и не можах да разбера кои лекарства ще бъдат с улеснен достъп и за кои хора. Говори се за труднодостъпни честа, но и в момента методиката на НЗОК осигурява възможност и финансиране на фармацевти, които отварят аптеки в такива населени места, включително много сериозно финансиране за денонощни аптеки", каза Любима Бургазлиева, председател на регионалната колегия на Български фармацевтичен съюз-Бургас.
В момента изискването е машините да са разположени на територията на аптека, тъй като това дава възможност за контрол, презареждане с лекарства, както и възможност пациентът да получи консултация.
Не сме съгласни с идеята за безразборно поставяне на автомати, защото лекарствата не са вафли. Лекарствата са специалната стока, за която се изисква консултация със специалист.
Според фармацевтичния съюз издаването на разрешение за аптеки трябва да се извършва на демографски принцип. Разрешение за аптеки трябва да получават само дружествата, които могат да осигурят всички елементи от фармацевтичната грижа
Реалността за хората от малките населени места обаче е друга. Кметът на кюстендилското село Коняво Марияна Александрова обясни, че допреди 10 години са имали аптека. Помещението още стои, но вече няма фармацевт, който да работи в него.
Хората от Коняво и околните села трябва да ходят чак до Кюстендил, където е най-близката аптека.
"Нашето село е централно, около нас има много села, които минават за София, има и много магазини, където също се пазарува и това е в облекчение за хората, ако имаме аптека. Много е затруднено положението, защото имаме хора над 70 години - няма кой да ги снабдява. От разговора, който чух с фармацевта, разбрах, че трябва да имаме над 3000 души. Трябва да се измисли най-добрият начин, ние на село не сме хвърлени някъде. Другите села около нас са още по-далеч от Кюстендил".
Кметът обясни, че в селото има готови сгради, които да се приспособят като аптеки и няма да е нужно да се плаща наем. Въпросът е да се намери фармацевт, дори и за четири часа дневно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пролетна промоция на ЗАД „Армеец“ с до 30% отстъпка на имуществени застраховки
Нова услуга в CCB Mobile - управление на абонаменти за карти VISA от ЦКБ
Книжата на азиатските авиокомпании поевтиняват, енергийните акции са във възход
Кризата в Иран и инфлацията в еврозоната са във фокуса на инвеститорите тази седмица
Ормузкият проток - критична точка и за търговията с торове и земеделието
Европейските индекси поемат рязко надолу след ударите на САЩ и Израел срещу Иран*
Ансамбъл "Пирин" готви уникална изненада за публиката със "Слънце да огрее"
Рязко поскъпване при сезонните зеленчуци на фона на обща стабилизация на пазара
БГ Радио празнува 25 години: История за любов, отдаденост и българска музика
Нова услуга в CCB Mobile - управление на абонаменти за карти VISA от ЦКБ
"Да завъртим въртележката на парите - заедно" учи децата на финансова грамотност
Рене Карабаш за "Остайница" и свободата да бъдеш себе си
Шефът на ФИФА поиска революционно наказание за футболисти
Изненада! Верати се завръща в националния на Италия
Юве започва преговори за нов договор на Влахович
Де Бройне се завръща! Звездата тренира за първи път от 128 дни
Вики Томова е „бетон“
Росиниър призна за голям проблем в Челси
Сияние отвътре и отвън – перфектният подарък за 8 март
Доминантен естроген – скритият хормонален дисбаланс, който жените пренебрегват
5 лесни идеи, с които да освежите стария балкон
5 зодии, които ще имат трудности през март
Лунно затъмнение и пълнолуние в Дева на 3 март – новите пътища са пред нас
Протеинова закуска с овес и йогурт
Ирански лекар, живеещ във Варна: Всяка, дори крива демокрация, е по-добра от диктатура
Хванаха пиян руснак да шофира на Крайбрежната алея във Варна
Жулиен Риков е големият SENSHI Grand Prix шампион до 75 кг
В навечерието на изборите: Всички 12 837 машини за гласуване са с изтекла гаранция
Едает Ниазиев е новият кмет на варненското село Венелин
Феновете на Черно море се простиха с Георги Велинов
Зашеметяваща снимка: 3I/ATLAS се приближава към Юпитер
На 2 март 1978 г. в Космоса излита първият международен екипаж с кораба „Союз-28“
За една нощ: Обсерваторията „Вера Рубин“ изпрати 800 хил. сигнала за космически събития
„Армадата на Халей“: Как човечеството изследва най-известната комета в историята
Мозъкът на „супер-възрастните“ продължава да генерира неврони
Човечеството е на ръба: Кога Земята може да стане необитаема