Спомняте ли си, когато Джо Байдън се изправи срещу Владимир Путин?
Запитан за заплахите на руския лидер, старият Джо веднага каза: “Недей“. При друг случай, година след началото на войната, Байдън стана наистина по-твърд: “Нямам време“, предупреди той Путин, преди да каже, че руският диктатор е направил “голяма грешка“.
Но днес президент на САЩ е Доналд Тръмп и той сякаш продължава подхода, започнат от Байдън. Неговата реакция за една от най-големите ракетни атаки през последната година беше просто “Владимир, спри!”
Сякаш Путин слуша…
На 7 март, Тръмп написа, че Русия “удря“ Украйна на бойното поле и САЩ обмисля широкомащабни санкции и мита върху Русия докато не се постигне споразумение за окончателното уреждане на мира. Тръмп заплаши да направи всичко това, ако Русия и Украйна не “седнат на масата веднага, преди да е станало твърде късно”.
Американският президент се надяваше, че руският му колега ще спази някои от т. нар. “червени линии”. След като разговаря с руския президент на 18 март, Тръмп написа, че те са се “съгласили за незабавно прекратяване на огъня по отношение на цялата енергетика и инфраструктура“.
Но веднага щом Тръмп каза това, Путин нареди един от най-големите удари досега по енергийните съоръжения на Украйна.
На 30 март Тръмп каза пред NBC News, че ако Русия се окаже “неспособна да сключи сделка за спиране на кръвопролитията в Украйна“, тогава той (Тръмп) ще “наложи вторични мита върху петрола, върху целия петрол, идващ от Русия“.
Оттогава американските търговски мита бяха обявени срещу почти всяка страна. Освен Русия.
Има добър аргумент за митата на Тръмп. Президентът, неговият министър на финансите Скот Бесент и други поддържат този случай, но когато става дума за заплахи срещу Русия, няма такава, която администрацията на САЩ да е предприела.
Може би това е причината Кремъл да се противопоставя на президента Тръмп отново и отново.
Владимир Путин знае, защото президентът Тръмп даде да се разбере, че иска боевете в Украйна да спрат, пише The New York Post.
Заедно с вицепрезидента си, Тръмп публично “уби” украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом пред целия свят. Но президентът Путин е този, който продължава да се противопоставя на заповедите на президента Тръмп да спре убийството.
В ранните часове на четвъртък сутринта Русия изстреля повече от 200 дрона и балистични ракети по украински градове, включително столицата Киев. Украинската авиация успя да свали около половината от ракетите, но други се приземиха. Това беше една от най-смъртоносните нощи в Киев от началото на войната с повече от дузина убити и над 100 ранени.
В отговор на това президентът Тръмп каза, че “не е доволен от руските удари срещу Киев“, каза, че това е “много лош момент“ и помоли Владимир Путин “спре”.
Президентът Тръмп влезе в длъжност с обещание да постигне мирно споразумение в Близкия изток, както и в Украйна, а това е едно от най-трудните му обещания…
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Н. Пандев: Различието между човешки и AI кадри ще направи добрите фотографи още по-търсени
„КРЗ Одесос“ ще разпредели по 4 евро брутен дивидент на акция за 2025 г.
Имотните фондове са изправени пред непоправим риск заради поскъпването на енергията
Колко струва SpaceX преди предстоящото IPO?
Какъв е полският модел за индексиране на строителните договори с цел управление на разходите и риска?
Отваряне на Ормузкия проток със сила? Лондон и Париж имат друга идея
Радев: Отговорност за обществения интерес и край на феодализма
Оставки на министри в Гърция заради скандала с досиетата
Гърция с таван на печалбите от горива и солени глоби за бензиностанции
ЦСКА го изгони, но той сега е пред сензационно назначение
ЦСКА или Лудогорец? Стана ясно кога ще е финалът за купата на България
Мустафа Сангаре е аут от Левски
Как Роби Баджо бе готов да промени италианския футбол с доклад от 900 стр.
Малена Замфирова вече е в България, започна активна рехабилитация
ОФИЦИАЛНО: Гатузо хвърли оставка!
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
Световна премиера на новия филм на Коста Каракашян „Те“ на Cinedans Festival в Амстердам
Лазарски питки със сусам
Хванаха за ден 26-ма шофьори с алкохол или наркотици
Зеленски обвини Русия в ескалация на атаките в навечерието на Великден
Малена Замфирова се прибра в България
Над 10 000 деца от Варна в здравно-образователната програма "Бързи герои 112"
Бербатов предлага реформа за насърчаване на инвестициите в спорта
Черно море без Берк Бейхън срещу Славия
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.