Първите преки мирни преговори между Русия и Украйна от първите седмици на инвазията на Москва през 2022 г. приключиха след по-малко от два часа, позовавайки се на неназован източник от турското външно министерство.
Украински официален представител на преговорите обвини Кремъл, че представя нови “неприемливи искания“ към Киев да изтегли силите си от огромни територии, съобщават източници на АР.
Преговорите дойдоха след повече от три месеца дипломация, стартирана от президента на САЩ Доналд Тръмп, който обеща по време на кампанията си да сложи край на опустошителната война бързо. Администрацията на Тръмп през последните седмици посочи, че може да се оттегли от мирните усилия, ако скоро няма осезаем напредък.
Що се отнася до украинската страна, източници добавят, че тя е потвърдила, че остава съсредоточена върху постигането на "реален напредък”, незабавно прекратяване на огъня и преговори по същество, "както предложиха американските, европейските партньори и други държави".
Преговорите между двете страни бяха открити от турския външен министър, който подчерта, че е от ключово значение да бъде постигнато прекратяване на огъня възможно най-скоро.
Очакванията към срещата бяха ниски, предвид равнището на делегациите. По-рано днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че руският президент Владимир Путин е направил "огромна грешка", като е изпратил в Истанбул представители на по-ниско ниво.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.