Руските окупационни власти в Украйна създадоха онлайн "каталог", където украински деца се предлагат за осиновяване, като се сортират въз основа на физически характеристики като цвят на очите или косата, заяви ръководител на украинска неправителствена организация, осъждайки практиката като трафик на деца.
Базата данни, която включва данни за 294 деца, е достъпна в отдела за образование на руските окупационни власти в Луганска област, пише Kyiv independent.
"Повечето деца в този каталог са родени в Луганска област преди руската окупация и са имали украинско гражданство", каза в публикация в Instagram Никола Кулеба, изпълнителен директор на организацията “Спаси Украйна“ и добави: "Родителите на някои от тях са били убити от окупационните власти, на други просто са били издадени руски документи за самоличност, за да се легитимира отвличането им".
Украйна е идентифицирала над 19 500 деца, отвлечени от Русия по време на пълномащабната война и насилствено прехвърлени в Русия, окупираните от Русия територии на Украйна или Беларус. Само 1480 са били върнати у дома. Украинските власти смятат, че реалната цифра може да е много по-висока.
Кулеба заяви, че много деца, израснали в територии, окупирани от Русия от 2014 г. насам, включително Крим и части от Донецка и Луганска област, са били “систематично депортирани и прехвърляни на руски семейства в Москва и други руски региони“.
"Това не е нова тактика. От 2014 г. насам украински деца се появяват в руски бази данни за осиновяване. От 2022 г. насам обаче практиката стана широко разпространена и систематична. Първоначално руските власти се опитаха да прикрият следите си – затваряха регистрите и изтриваха справки. Сега претенцията е изчезнала", отбеляза Кулеба в пост в социалната мрежа X.
Ukrainian children are being displayed online like products. This must stop!
The Russian occupation administration has launched a chilling online catalog of Ukrainian orphans, displayed openly on the web. These children are presented like products in an e-commerce store,… pic.twitter.com/JL0Ely44JR
— Mykola Kuleba (@MykolaKuleba) August 7, 2025
Базата данни, управлявана от Русия, описва децата, изброени в нея, като “сираци и деца, останали без родителски грижи“. Уебсайтът позволява на потребителите да филтрират децата по възраст, цвят на очите и косата, както и предпочитана форма на настойничество, като осиновяване или приемна грижа. Децата са представени със своите снимки, възраст, пол и черти на характера, като някои са описани като “послушни“.
“Начинът, по който описват нашите деца, е неразличим от каталог на роби. Това е трафик на деца през 21-ви век и светът трябва да действа, за да го спре незабавно“, каза Кулеба. Според него базата данни е част от усилията за “подобряване“ на системата в условията на намаляващо търсене на осиновявания.
Русия е “опростила“ системата до такава степен, че “украинско дете вече може да бъде ефективно “поръчано“ онлайн“ и “лишено от самоличността си, издадено руски паспорт и подложено на идеологически контрол“ с “едно кликване“, каза ръководителят на неправителствената организация.
Платформата излага децата на значителни опасности, включително сексуална експлоатация, трафик на хора, незаконно осиновяване, насилствена промяна на име и самоличност, психологическа травма и трафик с цел отнемане на органи, предупреди той.
“Спаси Украйна“ е благотворителна организация, основана през 2014 г. в подкрепа на уязвими групи, а именно сираци и деца, спасени от окупираните от Русия територии.
Отвличанията на украински деца бяха широко осъдени от международната общност като военно престъпление. Тяхното завръщане остана централно и неподлежащо на обсъждане искане в преговорите на Украйна с Москва.
По време на мирните преговори в Истанбул руските власти отхвърлиха призива на Киев за връщане на отвлечените деца като “шоу за бездетни европейски стари дами“, дори след като признаха, че са преместили стотици деца, заяви президентът Володимир Зеленски.
През март 2023 г. Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на руския президент Владимир Путин и комисаря по правата на децата Мария Львова-Белова, позовавайки се на личната им роля в организирането на незаконните трансфери.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европа се връща към волатилността в сянката на скъпия петрол
Европейските фондови пазари затвориха с ръстове в очакване на сезона на отчетите
SOFIX изтри 0,4% за седмицата
Русия най-накрая призна проблема с бензина, скъпите горива ускоряват инфлацията
Мартин Георгиев: Пазарът вече реагира по-спокойно на изблиците на Тръмп
Унгария ще получи 10 млрд. евро от ЕС след смяната на правителството
Матева: България е загубила 1 млрд. евро за промяна на надписа на бюлетините
"Опера на площада" събира жители и гости на София с най-обичаните спектакли
Близнашки: "Магнитски" не може да се прилага у нас, олигархията доведе Радев на власт
Единият от ранените в катастрофа на АМ "Тракия" е в стабилно състояние
Евентуален съперник на ЦСКА остана без звездата си
Трансферен удар за Барса, уреди национал на Германия
НА ЖИВО: Испания - Белгия, съставите
Левски търси решение на финансовите проблеми
Осъдиха България на 23 000 евро заради побой след ЦСКА – Левски
ЦСКА сред лидерите по посещаемост в Европа!
Какво да не правите по време на ретрограден Меркурий до 23 юли 2026
Дневен хороскоп за 11 юли, събота
Какво означава, ако сънувате, че се омъжвате?
3 зодии с късмет в седмицата 13 – 19 юли 2026
След 40 хормоните се променят: Симптомите, които не бива да подценявате
7 начина да избегнете скандалите по време на семейната почивка
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Евростат: Половината гърци не могат да покрият неочаквани разходи, най-висок дял в ЕС
България изостава по брой бързоразвиващи се компании в ЕС
Разнопосочни оценки за туристическия сезон в Хърватия през първото полугодие
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара
НАСА е забранила на астронавтите да говорят за извънземни на Луната
НАСА търси доброволци за симулация на живот на Луната и Марс
5 риби, които са плували още по времето на динозаврите