Месец и половина преди поредните парламентарни избори, пред България са наредени много кризи, които искат конкретни решения. Ще даде ли отговорите вотът през есента?
"Проблемът не е толкова лисата на газ, колкото цените. Първо трябва да бъде осигурен, защото голяма част от индустрията потребява природен газ. Физически трябва да ги има тези количества и "Булгаргаз" да сведе цените минимум", коментира бившият вицепремиер по демографската и социалната политика и бивш външен министър Ивайло Калфин в студиото на "България сутрин".
Като спешна задача пред "Булгаргаз" той посочи осигуряването на инфраструктурата за доставките, за които дружеството е обявило търг. Калфин е категоричен - евтин газ от "Газпром" няма да получим.
"Ние нямаме много избор - легенди са твърденията за ниските цени на руския газ. Договорът, ако решим да плащаме в рубли, е като да въведем условия да плащаме в левове. Цената се е променила. Това няма да е магическо решение, по което ще получим евтин газ за България. Трябва разумно решение, сигурно цените ще бъдат високи", прогнозира Калфин.
Бившият външен министър е убеден, че се спекулира с цените на горивата у нас.
"Международните цени са на равнището от преди войната. Тогава стои въпросът защо не са подобни и в бензиностанциите. Това отново насочва вниманието към огромните печалби, които се трупат", посочи Калфин.
Той разкритикува помощта от 25 ст. за литър гориво, която е за всички, а не за най-нуждаещите се. По думите му тази мярка издува инфлацията като насърчава потреблението.
А що се отнася до следващите избори, Калфин е убеден - следващото НС ще се управлява от коалиция. А тя дори може да е между ГЕРБ и "Продължаваме промяната".
"Не изключвам коалиция между ГЕРБ и "Промяната", ще се намерят много обяснения - Планът за възстановяване, евроатлантическата ориентация. Ще отстъпи някой от лидерите и ще се решат всички проблеми. Очевидно е, че ще има пак коалиция, която е удобно извинение да се забравят предизборните обещания. Политическите лидери да направят стъпка назад - това би бил по-добрият вариант, лошият - да ходим пак три пъти на избори за една година", прогнозира гостът.
"Всеки иска да спечели следващите избори с добри новини и това води до подпомагане не на тези, които имат нужда, а се раздава нашироко. Това увеличава инфлацията, има и специфични причини като вноса на енергетика. В същото време някои фирми трупат огромни печалби, което показва проблем в държавната регулация", коментира Калфин.
По думите му задълбочаването на разделението в доходите е бомба със закъснител.
Какво още каза Ивайло Калфин гледайте във видеото на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Турция предлага изграждане на тръбопровод за горива за военни цели през България и Румъния
Европейски страни преговарят с Иран, за да им се разреши преминаване през Ормузкия проток
Стурнарас: Минимално увеличение на лихвите от ЕЦБ може да ограничи инфлацията без щети
Европа няма необходимото, за да направи фондовия си пазар световен лидер
Банките на Уолстрийт и стейбълкойните: конфликтът за бъдещето на финансовата система се разраства
Китайската „индустриална политика за всичко“ оставя света далеч назад
"Левски" наказа ЦСКА с 2:0 и взе Вечното дерби
Мащабно изследване разби надеждите за близки извънземни
Огнян Попов: Геополитическата криза се усети и при таксиметровия бранш
Тяло на мъж с обезобразено лице е открито във Витоша
Ясен Георгиев: Публичният сектор отдавна не страни от изкуствения интелект
Турция предлага военен горивопровод към Румъния през България
Инфарктна драма в Бистрица! ЦСКА 1948 триумфира срещу Лудогорец в битката за Европа
Левски разби безхаберен ЦСКА, червените рискуват да останат извън Европа
Левски - ЦСКА 2:0
Арбелоа проговори за Моуриньо
Хартс не успя да сложи край на хегемонията на Селтик, „детелините“ пак са шампиони
Страхотно! Наш национал триумфира с титла
Дневен хороскоп за 17 май, неделя
Пролет 2026: Стил и лекота с роклите на Fashion Days
Онлайн изкуството на съблазънта: как избираме еротично бельо с увереност
Ето кои са печелившите от томболата на Day Off: Family Time 2026
Ямайска вечер в София: Sean Paul и българската публика пяха „Get Busy“
Седмична нумерологична прогноза за 18 – 24 май
Облачно с валежи и гръмотевици в неделя
Кметът на Варна: Въвеждаме драстични мерки срещу презастрояването
НАП: Средната цена на бензина у нас достигна най-високо ниво от началото на конфликта в Близкия изток
Механици: съпротивлението на въздуха вдига разхода гориво при високите скорости
Два пъти повече ухапани от кърлежи във Варна за седмица
България харчи 8% от БВП за здравеопазване, но остава последна по продължителност на живота
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР