Ролята на държавата е да създаде благоприятна обстановка, в която работещите хора да могат да произвеждат повече и да вдигнат доходите. Това заяви икономистът Светлин Танчев и подчерта, че трябва да се вземат заеми, за да има растеж.
"Живеем на кредит, ако разходите са повече от приходите. В нашия случай са заложени много ниски приходи, докато разходите са огромни", подчерта той пред Bulgaria ON AIR.
Танчев е останал изненадан от капиталовата програма.
"По-добре да няма нов бюджет към момента, отколкото да има това, което се предлага. Липсата на бюджет поне ще потисне проинфлационните политики, които са заложени в този бюджет", заяви икономистът.
"В момента е 3 май, те са заложили 11 млрд. лв. капиталови разходи до края на годината. Това означава, че са много сериозни проекти, за да "глътнат" такива суми. Не виждам как биха могли реалистично да бъдат похарчени такива пари. Ако съумеят да се похарчат, това неминуемо ще ускори инфлацията", обясни икономистът пред .
По думите на Танчев, което и правителство да приеме бюджета, то трябва да го върне в реалистични параметри и да бъде свит дефицитът, който потиска инфлацията. Не може държавата да създаде пари, единствено работещите хора могат да го направят, изтъкна икономистът.
"Икономиката е физиката на стопанския живот. По някое време музиката спира и трябва да се плати сметката. Ако политиците продължават да се заиграват и да гледат в друга посока. Сметките трябва да се платят. Трябва да се оправи ДДС-то и да се стегнат разходите за помощи. Цената на тока и газа се върна от 2019 г., инфлацията започва да се свива. Изоставаме, защото правителството продължава да гледа единствено към популистичните мерки", каза още гостът на Ганиела Ангелова.
Според него големите партии гледат към следващите и бягат от "горещия картоф", а нивото на дебатите е много първично. Танчев е на мнение, че от ПП-ДБ са свалили картите твърде рано, връзвайки се на един блъф от страна на обиграния Борисов.
"Може би се надяваха на по-добронамерена игра и постъпиха лекомислено. Няма шанс, някои преговорни отношения пак се нарушиха", смята гостът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Световната купа по футбол даде тласък на продажбите на Lego
Цените на лекарствата, плащани от НЗОК, са намалели с до 14% от 2023 г.
Армения започва подготовка за кандидатстване на членство в ЕС
Музикалната индустрия в Австралия забранява изцяло AI генерирани песни в класациите си
Синдикатите и ръководството на Hyundai постигнаха предварително споразумение за заплатите
Може ли устойчивият продукт да стане новият лукс
Стоян Колев се включи на живо и обяви, че ще става баща
2500 плувци от 64 държави преплуваха Босфора
Пороят помете Пещера: "Два метра вода има, нищо не остана" (ВИДЕО)
Водният Апокалипсис в Югозапада: Прекъснат достъп до села и много наводнени къщи
Бургас скърби: 4 години от гибелта на полицаите Йордан Илиев и Атанас Градев
Капитанът на Левски ще направи нещо историческо
Задава се скандал: От Ботев Пловдив са бесни на Левски
„Българска армия“ изненада феновете на ЦСКА: Стадионът става по-голям
Легенда каза как Левски ще бие шута на АЕК
Мусиала е аут от Байерн
Трансферна бомба: Ман Юнайтед взима звезда на Барса
Полезни и вредни храни за червата през лятото
Какво означава, ако намерите четирилистна детелина?
Шоколадова торта с 3 съставки
А ако просто спрем да мислим за чистенето?
Най-големите стилови грешки, които могат да развалят една визия
Ангелската дата 25/8 носи положителни промени за 5 зодии
Чуждо тяло в ухото или носа при децата – какво не трябва да правим?
Учени откриха ключ за рак на гърдата
Най-честите митове за горенето на мазнини
Парамедици настояват за обучение по спешна помощ в болниците за рехабилитация
На какво може да се дължи кървенето между менструациите?
Защо ниските нива на албумин могат да променят ефекта на някои лекарства?
220 опасни дървета са премахнати от центъра на Варна за близо 3 години
Дунав повиши нивото си с 4 см край Силистра
Стоян Колев се подигра с МВР в социалките
БАБХ погва вноса на грозде от трети страни
Спипаха солидно почерпен водач край Варна
Пети ден продължават проблемите с водоподаването заради авариралия магистрален водопровод във Варна