Родители от Враца ще излязат на протест тази вечер срещу обявените от Министерството на образованието и науката стипендии за ромски ученици. Демонстрацията им ще е под мотото: "Не" на дискриминацията на българските деца".
Преди седмица стана ясно, че по двугодишен проект гимназисти от ромски произход от IX и X клас от цялата страна ще могат да получават по 30 евро месечно, като най-важното условие за кандидатстване е успех над 3,50. За тези стипендии са заделени 1 млн. лв., като 60% от парите идват от международен ромски фонд, обясни министърът на образованието Меглена Кунева. Учениците ще кандидатстват за парите и ще се разчита на тяхното самоопределение за ромския им произход, стана ясно от думите й.
Теодора Янкова, един от организаторите на протеста, коментира пред bTV, че за пореден път се оказва, че трябва да се прави разделение в обществото.
"Макар в Конституцията да е записано, че всички са равни, раздаването на тези стипендии на N на брой деца за мен е основано на етническа принадлежност, което е дискриминация", посочи тя.
"Как става разделението в училище по това дали си ром или българин и как решават на кое дете ще дадат пари за успех 3,50? Този успех по никакъв начин не показва, че те ще искат да се образоват по-нататък", посочи Янкова.
Тя добави още, че стипендиите за отличен успех са между 25 и 30 лв. "Защо ромските ученици да имат повече нужда от подкрепа, с какво са по-различни от българчетата?", попита друг от недоволните родители.
Красимир Богданов, депутат от Патриотичния фронт, посочи, че тези стипендии са проява на открита дискриминация.
"Представете си как някоя институция реши да дава пари само на деца от български произход", предложи той. По думите му даването на пари на калпак е сбърканият модел на интеграция у нас.
"По-добре е тези пари да бъдат използвани за професионална квалификация на децата, например. Ако се дадат на ръка, те ще отидат при родителите, които няма да ги използват по предназначение. 3,50 е вчерашната оценка "Слаб 2" и със стипендиите стимулираме неграмотността, тези ученици ще научат, че трудът и възнаграждението нямат общо", коментира още Богданов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Кадър на деня за 5 юли
AI компаниите се борят за властта на правителствата
Москва дава рекордни субсидии на петролните компании, докато рафинериите им горят
Китайските автомобилни марки отиват в Канада като подготовка за навлизане в САЩ
Вселената има изпит за 3 зодии през седмицата 6 - 12 юли
Недостиг на спешни медици: 378 са свободните места в "Бърза помощ"
Детектор в Япония улови "ехото" от раждането на Вселената
Централна емисия
Спортът по телевизията днес, 6 юли
Официално: Нюкасъл купи крило от Бундеслигата
Мачовете по телевизията днес, 6 юли
От Мерцедес поеха вината за отпадането на Кими
Сензацията е факт! Холанд изрита Бразилия от Мондиала за исторически ¼-финал за Норвегия
ПО МИНУТИ: Бразилия - Норвегия 1:2
Мощен портал на 7/7 отключва късмета на 3 зодии
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Поверия за ангелската дата 7/7
Седмичен хороскоп за 6 – 12 юли: Успех с парите за Козирозите
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство