Студентите, обучаващи се в професионалното направление „Икономика“, са изтеглили най-много студентски кредити, чийто гарант е държавата. 3176 от всички 20 909 отпуснати заеми за периода от 2010-а до октомври тази година са усвоени от следващи икономическа специалност, пише "Монитор".
С голям брой отпуснати кредити са и студентите в направление „Администрация и управление“, „Медицина“, „Информатика и компютърни науки“, „Архитектура, строителство и геодезия“ и „Право“. Най-малко заеми пък са изтеглили обучаващите се в направление „Военно дело“ - трима. През 2010-а, 2011-а и 2012-а е имало само по един студент от тази специалност, който се е възползвал от възможността държавата да гарантира заема за неговото обучение, а за последните 7 години такива не е имало.
Броят на студентските кредити е спаднал рязко през последните три години, става ясно още от статистиката. Тази възможност започва да се реализира от 2010-а и от тогава все по-малко са възползвалите се от нея. Първата година държавата става гарант на кредитите на 2 841 студенти и докторанти, които възлизат на над 14,2 млн. лв. Най-голям брой заеми – 3978, са отпуснати през 2011 г. Те били за 17,8 млн. лв. Оттогава досега броят на сключените договори за кредит непрекъснато намалява. За 2012-а и 2013-а отново надхвърлят 3 000 броя, през 2015-а спадат под 2000, но от 2017-а насам не надхвърлят 800. Така през настоящата година до момента са отпуснати кредити само на 460 студенти.
Общият размер на гарантираните от държавата студентски заеми от 2010 г. досега възлиза на почти 142,4 млн. лв. ¼ от сумата за кредити или 32,2 млн. лв. са отпуснати на 577 чуждестранни граждани. Заемите на българи са 20 300 и възлизат на 110,2 млн. лв. От всички близо 21 000 кредита пък само 325 са били за издръжка на възпитаниците на вузовете, сочат данните. Те са на обща стойност над 1, 5 млн. лв.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
SpaceX потвърди плановете за IPO и определи оценка от 800 млрд. долара
Иран вдигна цените на бензина за пръв път от протестите през 2019 г.
Стабилност в цените на световните пазари отчита Софийската стокова борса
Защо Русия толкова силно иска украинския регион Донбас?
Google ще пусне AI очила през 2026 г. Ето какво се знае до момента
Фамилия Пежо се тресе от вътрешни борби, докато се състезава за контрол над Stellantis
Банско откри ски сезона с атрактивна програма
Как да укрепим връзката с любимия според зодията
Георги Тошев: Не е страшно да те отхвърлят, страшно е да те неглижират
Мария Захарова към ЕС за замразените руски активи: Мошеници
Сигурни ключалки и врати: Как да защитим дома си от крадците
Най-малко 2 жертви след украинска атака с дронове в Русия
Без нови играчи! ФИФА наказа Ботев Пловдив за трети път
Индийците са бесни на Меси, чупят бутилки и седалки + СНИМКИ и ВИДЕО
Кандидатът за купувач на Юве: Да направим Юве велик отново!
ФИФА наду цените на билетите за Мондиал 2026, но интересът е огромен
Крошето за нокаута на Кобрата било тренирано специално от Гасиев + ВИДЕО
От други ъгли: Вижте как Гасиев нокаутира Пулев + ВИДЕО
Любовен хороскоп за 15 – 21 декември
Как да изберем рокля според типа фигура
TASH SULTANA - за първи път в България на 11 август 2026
Вкусни питки за Бъдни вечер
Нумерологична прогноза за 13 декември
Таро карта за 13 декември, събота
19% от българите са енергийно бедни - не могат да отопляват домовете си
И Румъния протестира - вдигна се заради корумпираната съдебна система
Община Варна отпуска над 236 500 лв. за да покрие задълженията на Белодробната болница
Любопитни факти за еврото: Ето от какъв материал са направени и коя банкнота се използва най-често
Ето къде няма вода във Варна днес
Днес приютът в Каменар организира коледна инициатива за осиновяване на кучета
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
НАСА да изпрати хора на Марс възможно най-скоро
Нов вид миниатюрна жаба е открит в Южна Бразилия