Ще продължи да има избори до дупка, прогнозира пред БНР бившият депутат и конституционен съдия Георги Марков.
"Всичките симптоми на политическа и партийна криза в България са налице. Много слабо представителни български парламенти, което е първата индикация, че не може да се очаква парламентът да си изкара мандата. Много ниска избирателна активност - обратно на тенденциите в Европа. Много слаби партии. Дори победителят - ГЕРБ, има около 600 хил. гласа. Другите партии - още по-слаби", обясни той.
Според него трябва да се помисли какво се прави в такива случаи, в които 2/3 от българите са обърнали гръб на парламента, а партиите са слаби. "Няма го типичният за България спасител", изтъкна бившият депутат. По думите му смесената избирателна система е много добра и дава по-стабилни парламентарни мнозинства.
Пеевски май наистина стана феномен, защото е на път да вземе ДПС, коментира още Марков и продължи: "Парата прави борбата. Момчето тича, прави нещо".
Според него санитарен кордон около Пеевски не може да се слага.
В предаването "РадиоТочка" Георги Марков напомни падането на комунистическия режим в България. "През ноември преди 35 години се извърши една много голяма промяна в Източна Европа. Сега се извършва още по-голяма промяна - тя е глобална, тя не засяга само Източна Европа или Европа, а засяга целия свят. Тази промяна е видима", подчерта той и посочи като пример изборните резултати в Източна Германия, Чехия и Австрия. По думите му никой не е очаквал, че ще има такъв пробив на патриотичните сили.
Победа на Доналд Тръмп на изборите за президент на САЩ би означавала много голяма промяна, защото ще става дума за победа на тръмпист, на антиглобалост, патриот, християнин, изказа мнението си Георги Марков и отбеляза и силната подкрепа на Тръмп към унгарския премиер Виктор Орбан. По думите му на много места в САЩ има голяма еуфория около Тръмп:
"От това, което виждам, считам, че Тръмп ще спечели, разбира се с всички особености на американската избирателна система".
По думите му в другия случай - ако Тръмп загуби изборите, нещата ще останат същите, както и сега, а Орбан ще си остане "черната овца" за Америка. Марков обаче отбеляза, че в момента Америка не е пример за демокрация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Рецепта от тефтера на баба: Спаначена супа с ориз
Мерджанов: България трябва да преразгледа санкциите срещу Русия
Пролетни рискове за шофьорите: Как сезонът влияе на зрението
Скритите рискове на колонизацията на Марс
Иван Демерджиев, "Прогресивна България": Ще спечелим изборите и ще търсим мнозинство в НС
Аржентина плаче! Национал пропуска световното зарази скъсани връзки
Нагелсман разкрива голяма истина в Германия
Напук на всички: Сенегал би Перу и показа Купата на Африка
След първия ден в София: Стилияна Николова води, Ева е четвърта
Нападател на Арсенал се върна при секси актриса + СНИМКИ
ПСЖ продава Кварацхелия? Арсенал готви звезден трансфер!
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сериозен ръст на случаи на домашно насилие през 2025 г.
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Първи арестуван кмет за изборни нарушения
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите