Будизмът не допуска самоволното прекратяване на живота като духовен път, нито го свързва с израстване, по-добра карма или по-висше прераждане. Това беше категоричното послание по "Нова телевизия", където гостуваха музикантът Костадин Георгиев – Калки и специалистът по тибетска медицина Александра Алексиева във връзка с трагичния случай край „Петрохан“, при който бяха отрити телата на трима мъртви мъже, а впоследствие и труповете на още трима издирвани при връх Околчица.
От позицията на будизма „Диамантен път“ – единствената официално регистрирана будистка институция у нас по Закона за вероизповеданията – беше напомнено, че твърденията, според които самоубийството може да бъде форма на духовно развитие, са напълно несъвместими с будисткото учение. Според декларация, цитирана в предаването, подобни внушения представляват грубо неразбиране на концепцията за карма и изопачават хилядолетната хуманистична традиция на будизма.
Будистката общност отправя призив към медиите и обществото да не се използват непроверени определения като „будистка секта“ или „будистки ритуали“, както и да не се стигматизират вярващите чрез внушения, които нямат основание в автентичното учение. Подчертано беше, че будизмът учи на отговорност, състрадание и грижа за живота, а не на бягство от него чрез деструктивни действия.
Повод за разговора станаха кадрите, разпространени от разследващите, на една от стаите в хижата край „Петрохан“, в която се виждат картини, символи и религиозна литература. Поканените в студиото експерти коментираха видяното от позицията на познавачи на източната философия.
Според Костадин Георгиев – Калки, на видеото ясно се разпознава традиционна тибетска иконография. Става дума за т.нар. танки – ръчно изработени религиозни изображения, които са будисткият еквивалент на християнските икони. Те изобразяват духовни учители и светци от Средновековието, чиито учения и днес се преподават в манастирите в Тибет, Индия и Непал.
Александра Алексиева, която е рехабилитатор и специалист по тибетска медицина, и е живяла в Индия, също подчерта, че танките и показаните книги са напълно обичайни за хора, които се интересуват от будизъм. По думите ѝ обаче част от рисунките, които се виждат на кадрите, нямат общо с будистката философия и не би трябвало да се свързват с нея.
Калкѝ даде пример с книгата „Пътят на Бодхисатва“, която е едно от най-известните и основополагащи произведения в будистката традиция. Според него подобна литература може да бъде открита във всяка библиотека или дом на човек, който изучава източна философия, и сама по себе си не носи радикални или опасни послания.
В разговора беше категорично отхвърлена възможността будизмът да оправдава отнемането на живот – собствен или чужд. Калки обясни, че една от основните идеи в будизма е законът за причината и следствието – всяко действие води до последици, които се отразяват в кармата. Човешкият живот се счита за изключително ценен, защото именно в човешка форма съзнанието има възможност да достигне до просветление.
„Авторска религия“ и отклонение от учението
Иво Калушев през годините той се е отдалечил от автентичната будистка философия. Според информация, цитирана от Алексиева, той е избрал радикално да промени рамката на своите възгледи и практики, което някои определят като опит за създаване на „авторска религия“ или култ, без връзка с класическия будизъм.
Калкѝ изрази и лични съмнения относно официалната версия за убийствата, като подчерта, че според него в случая има множество нелогични елементи, които не се връзват със свидетелски разкази. Въпреки това той отказа да навлиза в конкретни версии, за да не допринася за допълнително обществено напрежение.
И двамата гости бяха категорични, че случилото се край Петрохан не бива да се обвързва с будизма като религия. Всеки може да интерпретира философски идеи по свой начин, но подобни интерпретации не представляват самото учение. Както подчерта Александра Алексиева, в историята неведнъж са извършвани жестокости „в името на религията“, но това не означава, че те имат общо с нейните истински ценности.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наземни дронове отменят украинските войници в над 21 хил. мисии от началото на годината
Подкрепата на шефа на НАТО за Тръмп повдига някои въпроси у европейските съюзници
Обявеното от Тръмп временно примирие с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 8 април
Русия увеличава разходите през март заради поскъпването на петрола
Ще ускори ли енергийния преход кризата с високите цени на петрола и газа?
Камион прегази пешеходец в София
6 китайски зодии привличат късмет и успех на 10 април
Как да боядисваме яйцата с лукови люспи
България се прощава с Михаил Белчев
Великолепната седморка на ЦСКА или седем е добро...
Напрежението вече е при Левски
Чоло: Срещу Барса бяхме перфектни
Задават се големи промени в Левски
Изумително! Алекс Николов премина границата от 600 точки през сезона
Мачовете по телевизията днес, 9 април
Губана – италиански козунак с плънка
10 знака,че той само ви губи времето
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Дневен хороскоп за 9 април, четвъртък
Нумерологична прогноза за 9 април
Техника за шарени яйца за Великден с бита сметана
Времето във Варна на 9 април 2026
Мъж на 64 години загина при пожар
"Войната" по пътищата взе една жертва за последните 24 часа
Отбелязваме Велики четвъртък от Страстната седмица
Днес започва голямото пътуване за Великден
Тръмп плаши страните от НАТО със санкции заради липса на подкрепа в Иран
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?