Покривът на Царските конюшни в центъра на София изгоря и то след проливен дъжд. Емблематичната сграда е обект на сериозни съдебни спорове, а обстоятелствата, при които пламна пожарът в сграда без ток, навеждат към сериозни въпроси и съмнения за умишлено деяние. Заместник-кметът по култура в София Тодор Чобанов също допуска, че става въпрос за умишлен палеж, в следствие на странни инвестиционни намерения.
"Важно е тази знакова старина за София да бъде съхранена в добър вид и да има обществени функции. Конюшните са част от културния капитал на София. Поздравления за пожарникарите и методологичната им работа. Апелираме към министъра на културата тази сграда да бъде спасена и да получи статут на исторически обект от национално значение", обясни Чобанов пред репортера на Bulgaria ON AIR Благой Цицелков.
Депутатът от БСП Петър Витанов заяви в студиото на "България сутрин", че през 2016 г. неговата партия е осветлила и осуетила грандиозна измама, свързана с Царските конюшни.
"През 2016 г. областният управител, назначен от "Реформаторския блок" и неговите заместници, представляващи ГЕРБ, продадоха 7,3 декара земя под Конюшните за 650 000 лева. Това е около 20 пъти по-ниско от пазарната цена. 50 метра по-нагоре, на мястото на чешкото посолство, 3,5 декара се продадоха за 11 млн. лв., а при хотел Сердика – 10 декара за 20 млн. лв.", припомни социалистът.
Гостът изрази дълбоки съмнения, че пожарът е случаен, тъй като по негови думи "където има бизнес интереси – често има и спонтанни пожари".
"Това е опит за умишлен палеж! Някой е действал сталинистки – има сграда, има проблем! Несериозно е да не се знае чия собственост е тази сграда. Не съм голям оптимист по отношение на бъдещия резултат. Още повече щом гледам театър "Възраждане", който седи обгорен така, както са го оставили пожарникарите. Дори непредубеденият софийски гражданин се чувства, че го правят на идиот", отбеляза Витанов.
Очевидец разказа пред камерата на Bulgaria ON AIR, че малко преди да завали поройният дъжд в София, е видяла слаб пушек, но след бурята – нищо. Едва часове по-късно пожарът пламнал.
"Първото ще установим собствениците на имота. Ще предявим към тях действия по обезопасяване на сградата. Госпожа Фандъкова сформира комисия, която да направи оценка на инцидента. Пожарът не отне живот и не запали съседна сграда – това е много важно", посочи кметът на район "Оборище" Васил Цолов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ОИСР: Основната лихва в Япония вероятно ще достигне 2% до края на 2027 г.
Anthropic води преговори за набиране на 30 млрд. долара при оценка от 900 млрд. долара
Цената на петрола спада след тридневен ръст*
Кризата с чиповете за памет задълбочава пропастта между печелившите и губещите на пазара
Русия успешно тества "Сармат", Украйна събира 13 държави за създаване на европейска ПВО
Войната с Иран направи проблема със Северна Корея още по-тежък
Градушки и бури удрят България: Очакват се интензивни валежи между 20 и 24 май
6 китайски зодии привличат късмет и пари на 14 май 2026
Кантарджиев: Хантавирусът причинява белодробна и сърдечна недостатъчност
В Гърция се провежда 24-часова стачка
Католици от цял свят почетоха Богородица във Фатима (СНИМКИ)
Нови 9 депутати от "Прогресивна България" положиха клетва в НС
Левски остава без ваканция
Трансферна бомба цъка в Левски
ЦСКА го закъса здраво за дербито с Левски
Наско Сираков се хвана за главата: Феновете оставиха Левски без стадион
ЦСКА е пред рекорд, "армейците" преследват невиждана серия
Боримиров обяви нещо много важно за Левски
7 неща в спалнята, които привличат негативната енергия
Пухкави бухтички, които се обръщат сами
„Билколечение за деца“ – 200 рецепти с билки и домашни средства за широк спектър от болестни състояния
Как да настроим удобен график на прахосмукачката робот
5 зодии с подкрепа от Вселената до 20 май 2026
„Любима забележителност в България“ – детски конкурс на България Ланд и УниКредит Студио вдъхновява младите таланти
Задържаха мъж заради разпространение във Варна
Спипаха сериен извършител на кражби от коли в центъра на Варна
“Възраждане” предлага прагът за регистрация по ДДС да е 84 875 евро
Силен вятър на много места в страната днес
Стотици варненци остават без вода днес
Без ток във Варна на 13 май 2026
Кометата 3I/ATLAS съдържа вода, невиждана досега в нашата Слънчева система
Космически сблъсък: Ракета на SpaceX ще се разбие в Луната
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?
Вселената се разкрива: Разчетоха изгубена 2000-годишна звездна карта
Тектоничен разлом заплашва да разцепи Африка: Учени откриха първите признаци