Общият обем на инвестиции в бизнес имоти в България за 2021 г. е бил 240 млн. лв., като основната част са били направени през втората половина заради изчакване на ефектите от затварянията и изборите. Ако няма геополитически кризи, поскъпването в други пазари може да донесе в страната нов капитал и повече инвестиционна активност от Централна и Източна Европа през 2022 г. Това коментира Георги Киров, партньор в Colliers International, в ефира на предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.
"2021 г. беше нормална като инвестиционни обеми - през последните години пазарът винаги е правил между 250 до 300 млн. на година. Инвестициите са почти 50/50 местни срещу чужди, като тази година чуждите инвестиции са малко по-доминиращи - около 60% - от Нидерландия, Белгия, Израел, Гърция.", каза гостът.
Търсят се различни имоти като през 2021 г. по-отявлено е било търсенето на големи по обем и доходоносни имоти, каза Киров и допълни, че засилването на жилищния пазар е провокирало купуването на земя за развитие, което е станало вторият сегмент по търсене на недвижимост.
"За добре развитите големи имоти има разширяване на дупката между предлаганата и търсената цена заради инфлацията и таксите на банките за държане на наличност. Купувачите искат стабилност и да видят доход.", допълни Киров.
Обемите на наети офис площи за 2021 г. са сравними с тези от 2019 г., което е сигнал за завръщане на инвестиционния интерес. Най-големите наематели са IT компаниите (около 80%).
Нивото на свободни офис площи в София през 2021 г. е 16% от общо предлаганите 2.5 млн. кв.м, като очакванията са то да намалява значително до три години, каза Киров.
"Почти изключвам нивата да минат 20%. Много сериозен фактор е, че строителните разходи и цените на земите се покачиха много - имаме проекти, които са в активен строеж, но почти няма такива, които са в концептуална фаза."
Наличието на толкова свободна площ е предимство за привличането на нови компании в страната, коментира Киров, както и наличието на работна ръка.
"В края на миналата година и началото на тази виждаме доста нововлизащи компании - договарят се в момента, в средата на тази година ще бъде ясно какво се случва."
Моловете са имали трудни периоди заради внезапните ограничения покрай коронавируса, но не се наблюдава повишаване на незаетите площи като цяло, като има леки размествания.
Какво още се случва в различните сегменти на имотния пазар може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как банките реализираха прехода към еврото стъпка по стъпка
УниКредит Булбанк е най-добрата банка у нас за 2026 г. в класацията на Global Finance
Борис Вуйчич: ЕЦБ трябва да остане нащрек за рисковете от стагфлация
Alibaba иска да намали зависимостта си от доставчиците с по-бърз AI чип
Иван Михайлов: Интересът на българския бизнес към пазара в САЩ се засилва
Унгария си призна, че все пак редовно обсъжда разговори от европейските съвети с Русия
Обедна емисия
Йотова обсъди с КЗК мерки срещу икономическите ефекти от конфликта в Близкия изток
Гъста мъгла и сняг затрудняват движението през прохода Петрохан
Русия направи интересен коментар за президентските избори в Украйна
Пловдив e домакин на международен лагер на SENSHI през май
Наградиха Божидар Саръбоюков и Александра Начева в София
Халанд не обича да чете, но дари книга за... 135 000 долара
Цецо Найденов: ЦСКА Делта Форс ще брани Ормузкия проток
Пинейро Бротен спечели Малкия кристален глобус в гигантския слалом
Тудор и Тотнъм късат до 48 часа
Изненада! Баските от Билбао назначават Един Терзич?
Саръбоюков с 6000 евро от федерацията за бронза в Торун
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
3 важни поверия за Благовещение
„Дневникът на Големия лош вълк“ от Бен Милър
Опера и канцонети на концерта на Пласио Доминго в ДКС във Варна
Магистрат от Районен съд - Варна проведе образователна среща с гимназисти
Увеличението на заплатите се получава не по естествен път, трябва помощ от държавата
Изготвен е проект за ремонт на зала "Пленарна" в Община Варна
Само за ден са получени 51 сигнала в МВР за изборни нарушения
Работа от дома или пътуване с кола през ден заради петролната криза: Имат ли почва у нас?
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога
Meta инвестира $135 млрд. в „персонален свръхинтелект“ през 2026 г.
Нова метафора за квантовата механика: Вселената не се разклонява, а се разцепва на фрагменти
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение