Анекс към общинския Колективен трудов договор (КТД) за системата на училищното и предучилищното образование е подписан от кмета на София Васил Терзиев и социалните партньори в сферата на образованието. Това съобщиха в сайта на общинската администрация.
Кметът Васил Терзиев посочи, че темите, свързани с образование, са водещи приоритет за него и екипа му. "Трябва да работим така, че да даваме най-доброто образование на децата в София и да надграждаме развитието на човешкия потенциал", смята Терзиев.
Една от ключовите договорености, които се постигат с Анекса, е увеличаване размера на индивидуалните основни работни заплати с 8,4 %, считано от първи януари 2024 г. Инвестициите в образованието са много важни и общината ще бъде активна в това отношение и като роля в диалога с държавата, посочи още кметът.
След увеличението стартовата минимална основна заплата на учителите става 1 853 лв, обясниха от Общината и допълниха, че същият е размерът и за всички останали педагогически специалисти – ресурсни учители, възпитатели, ръководители на направление „Информационни и комуникационни технологии“, логопеди, психолози, педагогически съветници, корепетитори, хореографи, рехабилитатори на слуха и говора и треньори по вид спорт в училищата и детските градини.
Минималната основна заплата за старши учителите и старши възпитателите става 1 911 лв., а за главните учители и главните възпитатели – 1 985 лв. Директорите ще получават най-малко 2 257 лв. основно възнаграждение, а заместник-директорите – 2 088 лв. Отделя се специално внимание на длъжността „Помощник-възпитател“ със свидетелство за професионална квалификация – не по-малко от 132 процента от минималната работна заплата.
В Анекса е заложено още и увеличение на допълнителните трудови възнаграждения на педагогическите специалисти: лекторските часове, за професионално-квалификационна научна степен, за водене на задължителна документация, за работа при специфични условия на труд, за провеждане на допълнителното обучение на деца и ученици, средствата за представително и работно облекло и др.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Хакнати пътни камери са позволили наблюдение и локализация на Али Хаменей
Уолстрийт затвори със смесени настроения в понеделник
През февруари БФБ не удържа оптимизма от присъединяването на България към еврозоната
Глобалните кредитни пазари са притиснати от войната и изкуствения интелект
ЕС обмисля да конфискува петрола в задържаните танкери от "сенчестия флот"
Защо Иран не трябва да разчита на Русия и Китай да му се притекат на помощ
Рецепта за ароматно свинско бонфиле с билки и чесън
Топ храни с най-високо съдържание на магнезий
"Потърсете укритие и се скрийте": САЩ евакуираха персонала на посолството си в Йордания
Късна емисия
Честит 3 март! Отбелязваме 148 г. от Освобождението на България
Спортът по телевизията днес, 3 март
Мачовете по телевизията днес, 3 март
Чутовна издънка! Реал се сгромоляса срещу Хетафе
Барселона - Атлетико Мадрид
Комо - Интер
Дневен хороскоп за 3 март, вторник
Късмет и пари за 4 зодии през март – кои са те?
Приятна изненада на борда: мартеници за пътниците на „България Еър“
Месечен хороскоп за март 2026
Участвайте в пролетните игри на ХИТ Макс за любители градинари
„Майчин дом“ провежда безплатни консултации за ендометриоза през март
"Зелено движение": Готви се застрояване на гори от "заменки" край плажа на Крапец
Митрофанова се качи на връх Шипка и се скара на служебното правителство на Гюров
Илиан Илиев: Най-силното оръжие на „Черно море“ е единството
Йотова успокоява: Няма опасност пред националната сигурност на България
И тази година се очаква скок на цените на цветята преди 8 март
„Хъбъл“ пада: Легендарният телескоп може да изгори в атмосферата по-рано от очакваното
Установено е постоянно покачване на въглеродния диоксид в човешката кръв
Най-ранните рисунки са били много повече от случайни знаци
НАСА ще може да строи сгради на Луната чрез прах и лазерен 3D печат
Експеримент на МКС доказва: Микроби могат да добиват ценни метали в орбита
Зашеметяваща снимка: 3I/ATLAS се приближава към Юпитер