Поздравяваме кмета на София Васил Терзиев за решителността му за спиране на корупцията и на порочните практики в управлението на Столична община. Разкритията за дейността на завода за боклук от изминалата седмица са поредното доказателство, че корупцията е опасна за живота и здравето на всички ни, както и че икономическото мнозинство в СОС ще прави всичко възможно, за да запази старите схеми и злоупотреби.
"Продължаваме Промяната" изразява своята подкрепа към кмета на Столична община Васил Терзиев и неговите усилия за въвеждане и на прозрачни и меритократични процедури при избора на ключови кадри в общинската администрация и на главен архитект, съобщават от пресцентъра на партията.
След анализ на текущата конкурсна процедура за избор на главен архитект на столицата обаче и на представянето на финалистите, смятаме, че за да се постигне целта София да има честен и отговорен главен архитект, който ще се грижи за интересите на гражданите на първо място, са налице сериозни основания за прекратяване на настоящия конкурс без избор на главен архитект на София. Според нас е необходимо провеждане на нов конкурс, при който да се въведат допълнителни гаранции за професионален интегритет и управленски опит на кандидатите.
Във връзка с кандидатурата на арх. Богдана Панайотова изразяваме следните съображения за необходимостта от организиране на нов конкурс:
1. Участие в проекти с висок корупционен риск:
Като управител на "ЕН АР КОНСУЛТ" ЕООД арх. Богдана Панайотова е извършвала строителен надзор на язовири от схемата, при която са усвоени 500 млн. лв. публични средства, но са завършени едва 10 малки язовира без необходимата документация и нарушение на ЗУТ.
"ЕН АР КОНСУЛТ" ЕООД е извършвало надзор на пътя Ребърково-Лютиндол-Ботевград, строен от фирма на обвиняем по делото "Хемусгейт".
2. Икономическа зависимост от обществени поръчки:
Фирмата работи почти изключително по обществени поръчки (над 25 за 2015-2023 г.)
Тази зависимост създава риск от конфликт на интереси при бъдещи градоустройствени решения.
3. Съмнителни процедури:
Като временно изпълняващ длъжността главен архитект през 2024 г. арх. Богдана Панайотова задвижи противоречиви проекти, включително на територията на "Синия лъв", бившия завод "Електроника" и сградата на "Балкантон", на фона на необяснимо забавяне на други безспорни преписки и проекти.
Като проевропейска антикорупционна партия, "Продължаваме Промяната" категорично не може да подкрепи назначаването на кандидат, чиято професионална биография и действия пораждат сериозни съмнения относно интегритета и независимостта при вземане на решения.
Позицията Главен архитект на Столична община е от изключително значение за развитието на града и качеството на живот на неговите жители. Тя изисква кандидат с несъмнени професионални качества, значителен управленски опит и безупречна репутация.
Призоваваме:
Кметът на Столична община да преразгледа резултатите от конкурса в светлината на представените факти и да обмисли прекратяването на текущата процедура.
Да бъде организиран нов конкурс с подобрени критерии, включващи:
Минимум 5 години управленски опит на ръководна позиция
Минимум 10 години професионален опит като архитект
Задълбочена проверка за конфликт на интереси
Антикорупционни показатели и проверка на репутацията
Напълно прозрачна процедура на оценяване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕК очаква мнения за предложените промени в схемата за въглеродни емисии до 8 юни
Германски политик предлага заводът на VW в Цвикау да се използва и от китайски марки
Кирил Григоров: Ако киберпрестъпността беше икономика, тя ще е в Топ 5 в света
„Градус“ ще инвестира 3 млн. евро в център за отглеждане на бройлери
Ако ситуацията с Ормузкия проток се проточи, баланс може да има чак през 2027 г.
Д-р Джа: Шансовете за голяма глобална епидемия от хантавирус са изключително малки
Обедна емисия
Рецепта от тефтера на баба: Боб с наденица на фурна
Акция на КАТ: Хиляди проверки и стотици нарушения за денонощие
Гърция въвежда данъчни проверки с изкуствен интелект
Столичната община започна почистването на езерата в Южния парк
Астролог съветва 3 зодии да бъдат внимателни по време на Меркурий в Близнаци
Огромен проблем за ЦСКА! Янев предприема ход по принуда
Русия изригна: Футболът в България е пародия, некадърници отвсякъде
Най-бързият печели: ЦСКА влезе в любопитна битка
Всичко е ясно! Ето като какъв ще влезе Левски на старта на ШЛ, знаят се и повечето съперници
Ливърпул ще почете покойния Диого Жота с мемориал
Пропуска ли Мондиал 2026? Ясно е състоянието на Нико Уилямс!
Дневен хороскоп за 12 май, вторник
Три топ хардкор банди откриват лятната сцена в Борисовата градина
3 грешки, които допускате, когато приготвяте паста
Day Off: Family Time посреща ваканцията с игри, семейни активности и големи награди
4 тренда при обувките за пролет-лято 2026
Безплатни прегледи във ВМА за Световния ден за борба с хипертонията
Хороскоп за 12 май 2026
Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици
Ветераните на Черно море биха с 8:1 в Турция
Разрешиха ремонта на фасадата на бившите казарми във Варна
Една от метростанците в София ще е с ново име - "Бесарабия
Бивши служебни министри на финансите стават заместници на Гълъб Донев
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри гигантска неподвижна галактика в ранната Вселена
Какво ще стане, ако Слънцето изчезне за 1 секунда?
Коя е най-горещата точка на Земята: Държавата с най-много вулкани в света
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни