Районен съд-Златоград отказа да смени с български турско-арабските имена на съпруг и съпруга от града, съобщиха от съда.
Семейството завело дело, за да смени арабските си имена със светски български.
Пред съда те заявили, че по произход са българи, с мюсюлманско вероизповедание, като считат, че не е важна вярата, а произхода, поради което се считат българи и искат да носят български имена.
Двамата заявили, че са българи, родени на българска земя и желаят да носят български имена, както и поддържат, че са на преклонна възраст и искат да си отидат от този свят с български имена.
В представените актове за раждане върху имената на семейството от турско-арабски произход са отбелязани български имена.
Двамата са носили български имена до 1993 г., когато са ги сменили с турско-арабски, като тогава поискали от съда да се представят с турски.
Съдът е отказал да смени имената на двойката, тъй като не са налице предпоставките на Закона за гражданската регистрация, допускащи промяна на собственото и бащиното име на молителите.
Разпоредбата на закона предвижда, че промяната на собственото, бащиното и фамилното име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересования, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.
В конкретния случай нито една от визираните в посочената разпоредба предпоставки не са налице, посочват от съда.
Изложените от семейството обстоятелства за допускане промяната на имената не са нови, а са били същите и в производството при първоначалната промяна на имената.
Освен това субективната нагласа на молителите да носят българско име не е достатъчно основание за възстановяването, тъй като не съставлява "важно обстоятелство"- по смисъла на закона, мотивират се още от съда.
Настоящите имена на молителите са рождените им, възстановени по тяхно искане през 1993 г. и впоследствие не са настъпили обстоятелства, които да обосновават нова промяна, заключват магистратите.

„Мяра“: Войната в Иран носи страх за България, но не преминава в съзнание за личен риск
Надеждите за деескалация на конфликта в Близкия изток окрилиха азиатските пазари
Златните резерви на Русия достигнаха 4-годишен минимум
Кризата като възможност: Защо сега е моментът за започване на нов бизнес
Ваучери за почивка и данъчни облекчения – решения за кризисния летен сезон
Служебният премиер разпореди спешна проверка на АПИ
Избори 2026: Шестима задържани при акция срещу купуването на гласове в Бургас
Зърнопроизводителите: Има опасност от токсично олио в мрежата, натискът е огромен
"Булгаргаз" и новото поскъпване на газа: Кога ще го усетят потребителите?
Гюров разпореди проверка в АПИ: Кражбата на пари за ремонти е кражба на животи
Голям шамар за Арсенал по пътя към титлата!
Абсурдно е да няма премия за световен рекорд в плуването!
Капитанът на България е №1 в Полша
Възлов играч на Добруджа аут за Левски
Легендарен треньор: На националите ни ще им е трудно срещу Индонезия
Футболист на ЦСКА ще играе срещу България
Хитовият турски сериал „Игра на съдбата“ тръгва премиерно от 1 април
Любовен хороскоп за април 2026
Какво се прави на Благовещение
Кой празнува на Благовещение
Нумерологична прогноза за 25 март
Таро карта за 25 март, сряда
Андрей Гюров: Дори Пътна помощ протестира за това, че се краде, а не се ремонтира
Борисов: Ние нямаме неизпълнено обещание
Иран иска да преговаря не с Тръмп, а с Джей Ди Ванс
Спор между Георги Георгиев и Атанас Славов в дебат за съдебната реформа и Сарафов
Рекорден брой участници посреща Варна за Националния детски фолклорен конкурс
Без вода остава един район във Варна днес
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция