Цената на меда на дребно скача с 20%, заяви за "Монитор“ Николай Куманов, председател на Федерацията на българските пчелари. По думите му в момента един буркан мед се продава по около 8-9 лева, а новата му цена ще бъде с лев или два по-висока и ще достигне 10–11 лева.
Причината за поскъпването е, че тази зима 60% от пчелните семейства са загинали, което довело и до по-нисък добив.
"Хората вече вдигнаха цената. Те скоро извадиха меда и въобще нямат намерение да го продават евтино", заяви Куманов като добави, че цената на дребно може да падне чак зимата.
На едро обаче цената остава без промяна. В момента, ако решим да купим по-големи количества от сладкото изкушение ще трябва да платим по около 5 лева за кило, а цената основно се определя от вноса от страни като Украйна и Китай.
Според Куманов годишно от Китай внасяме по около 5000 тона мед, а от Украйна дори повече, но пчеларят не можа да даде конкретни цифри.
Причината да докарваме мед от чужбина е, че украинците имат доста голяма производство и ни го продават по 1,90 евро за килограм, което е около 4 лева. Това спестява доста разходи на родните производители, а пък и им позволява да надуят цената и да печелят много повече.
Куманов обаче уточни, че потребителите не могат да се ориентират дали бурканчето, което купуват е родно производство, или не, тъй като тарикатите слагали етикети на български език и пишели, че сладкият сироп е направен у нас.
Освен заради смъртта на пчелите зимните студове също са оказали неблагоприятно влияние на пчелния добив.
"Студът порази дръвчетата и пчелите останаха без овощната паша. Акацията и липата също не дадоха исканите резултати, както и билките, които заради високите температури също не позволиха да се събере достатъчно пчелен мед", бе категоричен председателят на браншовия съюз "Пчела" в Кюстендил Тихомир Стоицов.
Така през зимата пчелните семейства бяха на ръба на оцеляването, а тези, които се запазиха, се развиваха трудно, уточни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мария Недина: Без реформи ще загубим пари и по бъдещите оперативни програми
Здравеопазването – нужда от реформи, тристълбов модел, по-висока здравна вноска
Магдалена Димитрова: Първият български AI учител действа като личен ментор
Повечето азиатските индекси затвориха на зелено с надеждите за край на войната в Иран
Хедж фондовете са оптимисти за пшеницата за първи път от четири години
Войната в Иран и цените на горивата остават водещи теми за инвеститорите тази седмица
Гюров: Опазването на гората е опазване на държавността
Сбогом на Михаил Белчев - един от големите символи на българската музика (ВИДЕО)
Прокуратурата: Фентанил, GHB и други нови вещества се разпространяват по-бързо от закона
Жена е с опасност за живота след катастрофа на "Тракия"
Петко Славов между спомените и настоящето в песента "Ретроспекция"
4-кратен шампион в Тур дьо Франс мина на червено през железопътен прелез
Мачът на сезона: Гьозтепе на Мъри готви бой по Галатасарай
Весела Лечева: Дано жалбоподателите вземат нещата в свои ръце
Сидни Кросби изпревари Марио Лемьо
Монтана оцени ЦСКА на 5 евро
Поскъпва! Оцениха родната Първа лига на 200 милиона евро
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Италиански козуначен хляб с рикота за Великден
Нисковъглехидратна или нискомазнинна диета – коя е по-подходяща за жените
Д-р Теа Александрова: Най-добрата добавка за имунитет е планината
Защо е нужно да почиствате скалпа за здравето на косата?
Марс преминава в Овен на 9 април – ставаме по-активни, но и спорещи
ПСК „Черно море” е отборен шампион на държавното по плуване
Пристигат бюлетините за вота на 19 април, МВР е нащрек
Над 6,5 тона храни за унищожаване и спряна дейност след проверки на БАБХ
Баща и син влизат в затвора за дългогодишен сексуален тормоз над малолетно момиче
Закопчаха петима мъже с марихуана във Варна
Завърши 46-ата Международна ветроходна регата „Бриз“
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ
За първи път: Екипажът на „Артемида II“ видя част от далечната страна на Луната
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя