Близо 50 хил. жилища са въведени в експлоатация през 2017 г. в цялата страна след обновяване по националната програма за саниране.
Това става ясно от одобрения от правителството доклад за напредъка по изпълнението на програмата, управлявана от МРРБ.
Към 31 декември 2017 г. са започнали дейности по 98,5% от всички 2022 сгради със сключени договори за целево финансиране. Най-много от тях се намират в област Благоевград – 93, следвана от област Бургас – 91, Хасково – 81, Пловдив и Стара Загора с по 47 сгради, и др.
В края на предходната година в процес на изпълнение на строително-монтажни работи са били 528 сгради, вследствие на което ще бъдат обновени 38 643 жилища. Предвижда се през 2018 г. да бъдат обновени още 51 010 жилища в общо 712 сгради, от което се очаква да се възползват 109 хил. души. Според данните последните одобрени за реновиране сгради се очаква да бъдат завършени в края на 2019 г.
В резултат се отчита намаляване на разходите за отопление на домакинствата между 45% и 55%, удължена експлоатационна годност на сградите, подобряване на здравословните условия на живот и др.
Реализирането на програмата води до икономическо оживление, увеличаване на заетостта и намаляване на безработицата в цели региони, посочват от МС. Към края на 2017 г. във фирмите изпълнители на технически обследвания, обследвания за енергийна ефективност и строително-монтажни работи са заети над 70 000 души.
Като положителен ефект от реализирането на програмата се отчита и подобряването на качеството на околната среда вследствие на спестени емисии на парникови газове, както и смекчаване въздействието на климатичните промени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Кадър на деня за 5 юли
AI компаниите се борят за властта на правителствата
Москва дава рекордни субсидии на петролните компании, докато рафинериите им горят
Китайските автомобилни марки отиват в Канада като подготовка за навлизане в САЩ
Недостиг на спешни медици: 378 са свободните места в "Бърза помощ"
Детектор в Япония улови "ехото" от раждането на Вселената
Централна емисия
Централна емисия
ЦСКА привлече Жан-Филип Гбамин от френския "Метц"
Пощадиха звезда на САЩ! Изгониха го с червен картон, но ще играе срещу Белгия
Официално! ЦСКА с шеметен трансфер
Гуардиола поема Нидерландия?
Мистерия! ЦСКА взе четвърти нов + ВИДЕО
Еуфория!„Червена“ България полудя + ВИДЕО
Червен триумф! Льоклер зарадва Ферари, след драма с Кими Антонели
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Поверия за ангелската дата 7/7
Седмичен хороскоп за 6 – 12 юли: Успех с парите за Козирозите
Хората, които винаги виждат най-доброто в някого, пропускат тези 4 червени флага
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Учени предупреждават: Само климатикът не може да се справи с екстремните горещини
Съветник на Илияна Йотова спаси дете в Гърция
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство