17 младежи са били евакуирани от вилата край тетевенското село Гложене заради придошлите води на река Вит, съобщиха от МВР. Тази сутрин кметицата на Тетевен също съобщи за случая от тази нощ.
Около полунощ пожарни екипи от Тетевен и Ловеч се отзовали на сигнал, постъпил на тел. 112, за бедстващата група. Младежите били на възраст между 15 и 17 години и били отседнали в къща за гости в селото.
Пристигналите на място пожарникари установили, че реката, която минава покрай къщата, е придошла и дълбочината ѝ е почти 1,5 метра.
Използвайки въжета, екипите предприели действия по евакуиране на тийнейджърите. Веднага след като децата били изведени на безопасно място, пожарникарите посетили и съседната къща, обитавана от семейство с малко дете.
Мъжът категорично отказал да бъде евакуиран, но жената се съгласила заедно с 3-годишното им дете да бъдат изведени от жилището. Всички евакуирани хора били транспортирани до кметството на населеното място, където им е била осигурена храна и вода.
Вчера пороите в Тетевенско взеха жертва - 36-годишен мъж загина, отнесен от водата, опитвайки се да пресече вада. В общината е обявено бедствено порложение, а сред най-засегнати са селата Глогово и Градешница.
Реката в Градешница е придошла, а хората са гневни. "120 л. на кв. м., които изваляха предната нощ - това е незапомнено, необходимо е да се анализира ситуацията, необходими са много средства, това няма да е по силите на общината", каза Свилен Чернин пред камерата на Bulgaria ON AIR.
Той добави още, че в момента тежка товарна машина от магистралата влиза в реката и започва корекция. Кметът съобщи, че има пропаднал участък от 20 м. от пътя за Глогово и положението е критично.
"Към момента бедстващи са хората тук, които са в постоянен страх и напрежение. С пожарни коли отводнихме около 15-20 къщи, но ситуацията остава критична", каза още кметът в "България сутрин".
Жителите на селото се оплакаха, че не са спали цяла нощ и реката е отнесла покъщината им.
Заради придошлата Градешнишка река улица "Люляк" се е превърнала в река.
Водата е подкопала и това, което е останало от асфалта, около 99 л. на кв. м. е бил дъждът, който се е изсипал. Реката излиза от коритото, има струпване на наноси, наводнени са дворове и около 20 къщи.
Два моста и пътят са били подкопани, активизирало се е и свлачище над жилищна сграда, една жена е била евакуирана в Тетевенско. Пешеходния мост е бил буквално залят от водата.
Кметът на Градешница каза, че ако продължава да вали, реката ще придойде още повече. Хората отляво по течението на реката са откъснати заради разрушените мостове и улиците-реки.
На много места реката е донесла камъни, има удавени домашни животни, голяма част от дървата за огрев са отнесени. Нивото на водата е стигало до около 50-60 см. На места водопроводът е отнесен.
"От предното наводнение водата се изравни с коритото на реката, водата влезе 2-3 метра навътре до коридора", каза пострадал от пороя.
В Тетевенското село от близо половин час отново вали и валежите надвишават 2 пъти месечната норма.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Може ли България да стане хъб за трансфер на технологии от Азия към Европа?
Развиващите се икономики могат да спечелят повече и да загубят по-малко от изкуствения интелект
България може да привлече инвестиции в нови производства при подобряване на бизнес средата
Иран обмисля дали да позволи на европейските страни да премахват мини в Ормузкия проток
Европейските акции достигнаха нови рекорди във вторник
Случаи на автономен пробив на защити от водещи AI алгоритми изпреварват нормативната рамка
3 зодии навлизат в силен етап от живота си на 5 август 2026
Синоптик с прогноза за температурите и опасните явления през август
Бимбалов: С Йотова президент вървим към авторитаризъм, ГЕРБ няма да стигне до балотаж
МВР: Непълнолетни българи са замесени в антисемитския инцидент в Банско
"Възраждане" ще издигне собствен кандидат за президент
Рома вади 13 млн. за „дюшекчия“
Антъни Тейлър става шеф на съдиите в Турция
Треньорът на ПАО каза как гърците ще бият ЦСКА 1948
НА ЖИВО: Левски - Кайрат 0:0
САЩ уреди 4 спаринга
Ясни са съдиите за 4-ия кръг в Първа лига, вижте кой ще свири на Левски и ЦСКА
Дневен хороскоп за 5 август, сряда
Пухкави италиански бухти с йогурт
Трапезата за Преображение Господне
33 позитивни мисли, които ще променят живота ви
Знаци, че една жена не е щастлива
Месечен хороскоп за август 2026
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Предлагат електронна здравна карта да замени хартиените книжки от 2028 г.
Лекарства против прилошаване при пътуване – как действат и какви рискове носят?
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
За първи път: ултрамаратонец пробяга "Ком-Емине"
744 млн. лв. сме доплатили за лекарства през 2025 г.