Возенето в големи и в повечето случаи стари западни автомобили си има своята цена и тя намира отражение в чистотата на въздуха, който дишаме.
Вносът на стари дизелови автомобили да се забрани от 2021 година, предлагат от МОСВ. Това е една от мерките, които са посочени в Националната програма за контрол на замърсяването на въздуха. Според данните на министерството, от 2005 г. насам броят на превозните средства в България е нараснал с 24%.
По думите на председателя на УС на Българското обединение на шофьорите Христо Радков, вносът у нас е предимно от други държави членки на ЕС.
Според експерта, всяка десета кола у нас пуши. По думите му, тези автомобили са очевидно повредени. Радков вярва, че ако системата за годишни технически прегледи работи, тези коли няма да са на пътя и няма да има нужда да се правят тези ограничения.
"Дали ще закупите автомобил от Париж, Рим или Варна, няма разлика в начина на придобиване. Това няма как да бъде забранено. Ако въведем такива мерки, ще противоречим на закона за създаването на ЕС - за свободното движение на стоки и хора", коментира той в "България сутрин".
Радков е на мнение, че все някога ще дойде краят на дизеловите автомобили, но едва когато се намерят по-икономически и екологично изгодни.
Експертът в управлението на околната среда Боян Рашев също се съгласи, че трудно би могъл да се забрани вносът на дизелови автомобили в рамките на ЕС. Според него държавата абдикира от отговорност, като предлага такъв тип крайна мярка.
"Ако системата за годишните технически прегледи работи както трябва, тези коли няма да са на пътя", посочи Рашев пред Bulgaria ON AIR.
Христо Радков коментира още, че българите карат стари коли, защото само такива могат да си позволят. Той е на мнение, че трябва да се обръща внимание не само на автомобилите, но и на качеството на горивото, което изполазваме, когато става въпрос за вредни емисии.
"В Европа масово фирмите преминаха към дизеловите коли. Целите на големите корпорации са за намаляване на въглеродните емисии. Само че това доведе до по-голямо замърсяване от страна на фините прахови частици. Политиките си противоречат много силно. Колкото повече се намесва държавата, толкова по-зле стават нещата. Трябва да има стандарти", заяви Боян Рашев в "България сутрин".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Американските компании са увеличили наемането на служители с най-много от над година
Плановете на ЕС да се раздели с китайските технологии може да струват близо 370 млрд. долара
Strategy обръща гръб на мантрата, че няма да продава биткойни
В ЕС се притесняват, че времето на Владимир Путин дойде, а те не са готови
Тодор Галев: В България липсва капацитет за превантивна борба с дезинформацията
Полша иска увеличение на американските военни у дома след свиването на контингента в Германия
В "България сутрин" на 7 май от 9:30 часа: Доколко опасни са хантавирусите и как да се предпазим?
Километрични опашки от вярващи се извиха пред манастира "Св. Георги Победоносец" в Поморие
Рецепта за агнешко с лук на тиган
Запрянов: Оставяме стабилна основа за модернизацията на армията
Последният дом на Майкъл Джексън: Имението "Невърленд", в което издъхна Краля на попа
Обедна емисия
Ас на Арсенал зове за 200 000 "артилеристи" в Будапеща!
Нестеров с драматична победа над италианец на Ботуша
Шампионът Левски се похвали с огромен скок + СНИМКА
След 20 години в Питсбърг: Малкин решил бъдещето си!
Легенда на Арсенал призна: И аз скъсвах Артета от критики!
Бой в Реал Мадрид, удареният от Рюдигер срича пред целия свят
Забравете тесните дънки: какво ще носим през пролет-лято 2026
Как всяка зодия показва любовта си
7 поверия за здраве на Гергьовден
Май 2026 обръща съдбата: 5 зодии ще преживеят най-големите промени
„Животът е наблизо“ от Иван Станков
Тест: Изберете врата и вижте бъдещето
Черно море "Тича" продължава плейофите в НБЛ във "Владиславово"
Иван Иванов отпадна на старта на турнира в Сабадел
ИАРА отваря вратите си за бъдещите професионалисти от Варна, Бургас и Русе
Велосипедист пострада при сблъсък с колега в Морската градина на Варна
Черноморското ни крайбрежие се оказа „скрит рай“ за нудисти от чужбина (ВИДЕО)
„Цветно ми е!“: Пролетeн фолклорен фестивал се провежда във Варна
Откриха признаци на атмосфера около малък обект отвъд Нептун
Класическата теория за произхода на Луната е изправена пред нови противоречия
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален