"Парите трябва да се управляват, а не да им се слугува", казва Сенека преди 2000 г. Пречупено през актуалните събития и обсъждането на бюджетите за здраве, пенсии и цялата държава, търсим позицията на лекарския съюз как най-ефикасно да се управляват милиардите в здравната сфера.
Българският лекарски съюз излезе с редица предложения в преговорите за новия Национален рамков договор с Националната здравноосигурителна каса.
Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров обясни, че на първо място е ограничаването на броя на хоспитализацията.
Той уточни, че това не значи, че престоят на лекуващите се в болницата ще бъде намален.
"Мерките, които се предлагат са насочени в няколко направления. Едно от тях е да не се принуждават болниците да изписват бързо пациент, за да дойде следващия. Предлагаме рязко да обърнем тренда и в центъра да е пациентът. Така този, който е приет да бъде лекуван и да усети, когато го изписват, че е получил грижи, а не е бил просто като едно ЕГН - превъртян през болницата и изписан. И в същото време това да не води до финансови затруднения на лечебното заведение", коментира Маджаров в "България сутрин".
По думите му трябва да се обърне по-голямо внимание на профилактиката, която се прави от извънболничната помощ, тоест от общопрактикуващите лекари. "По закон и наредба всички граждани са длъжни да минат профилактични прегледи през годината, но това не е гарантирано с необходимия брой изследвания като средства и направления. Предлагаме за профлиактика да не се удържат средства и да не се наказват лични лекари, ако преминат лимита. Пак ще има регулация, но профилактиката намалява и хоспитализацията, ако бъде направена добре".
БЛС ще настоява и да се увеличат цените на близо 220 клинични пътеки. "Проблемите са натрупани с години. Задържахме цените на клиничните пътеки ниски и това доведе до задържане на заплащането на работещите висококвалифицирани кадри в болниците", обясни Маджаров пред Bulgaria ON AIR.
Между 30 и 35% от приходите по клинични пътеки да бъдат предназначени за заплати на лекарите и медицинските специалисти, работещи в болниците, ще настояват от БЛС.
Другото им искане е потребителската такса за деца да бъде изплащана на лекарите по начина, по който се доплаща и таксата за пенсионерите - плащане на 1 лев, а останалата част от държавата.
"Когато въвеждаш облекчение само за една част от населението, за една цяла група като децата от 18 г. - за тях облекчението не е свързано с лекарите, които го лекуват, изкуствено потискаш някоя специалност. Тези, които работят с деца са по-ниско платени и ниското заплащане доведе до това, че колегите нямат желание да работят като педиатри", коментира Маджаров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Имотите ще поскъпват, но и качеството расте
Шефът на МАЕ: Обсъждаме допълнително освобождаване на петрол от запасите
Русия унищожава с авиобомби следващия град в Донбас - Костантинивка
Геополитическото напрежение ускорява отказа на света от изкопаеми горива
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Шест китайски зодии ще привличат пари и късмет на 24 март
Първи медал за България от 2012 г.: Саръбоюков с бронз в скока на дължина
Сензация! Американец изрита Алкарас от Маями
В Разград не спят! Лудогорец отмъкна крило от Левски
Янев със странно обяснение за ново попълнение на ЦСКА
Всичко е ясно! Ботев Пд се разбра с бъдещия си треньор, любопитно име е
Няма такова изригване! Владо Стоянов попиля бивш треньор и съотборник в Лудогорец
Веласкес намери решение за голям проблем в Левски
Какво се прави на Благовещение
20 гениални домашни трика, които всяка жена трябва да знае
Торта Капрезе с бял шоколад и бадемово брашно
Нумерологична прогноза за 23 март
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Две жертви на "войната" по пътищата у нас за денонощие
Виц на деня - 23 март
Мачовете по ТВ днес (23 март)
Без ток във Варна на 23 март 2026
Времето във Варна на 23 март 2026
Честваме паметта на свещеномъченик Никон и на мъченик Лука Одрински
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес