Болници ще трябва да върнат близо 30 млн. лева. Това стана ясно от изказване на здравният министър Кирил Ананиев по време на седмичиня парламентарен контрол, предава "Монитор".
Те са нарушавали Закона за здравното осигуряване и Закона за лечебните заведения в периода 1 януари 2017 – 30 септември 2019 година чрез сключени договори с медицински центрове за дейност на тяхната територия, която покрива изцяло или отчасти тяхната собсвена дейност.
Общата сума на наложени санкции и суми за възстановяване от лечебните заведения е в размер на 29 414 374 лева, каза министър Ананиев.
За 2017-ра те трябва да върнат на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) 9 608 638 лева. Наложената им санкция за 2018 г. е 11 715 399 лева, а към 30 септември м.г. те са в размер на 8 090 337 лева.
Заповедта на касата за глобите е издадена след проверка на бившата Изпълнителна агенция "Медицински одит", която вече прерастна в Изпълнителна агенция "Медицински надзор". По случаите е работила Върховната касационна прокуратура и Главната дирекция "Национална полиция". По случаите са проведени 4- тома от копия на договори. Те се отнасят до 25 лечебни заведения в 14 области на страната
НЗОК ще спести 57 млн. лева от първия електронен търг за онколекарствата за болниците, който е завършил в четвъртък, съобщи още здравният министър Кирил Ананиев, като заяви, че процедурата е преминала успешно.
По първоначалните спецификации, стойността на лекарствата щеше да достигне на базата на този търг около 1, 280 млрд. След провеждането на търга бяха намалени тези средства с 57 млн. лева. Това е икономия за бюджета на касата.
Това правителство създаде и проведе електронен търг, една мечта на доста други правителства, заяви министър Ананиев.
Той уточни, че в търга са се включили от държавните болници, общинските и тези със смесено участие. Ананиев изрази надежда, че скоро ще могат да се включват и частните болници и припомни за законодателната инициатива, която самият той лансира след скандала с лекарствата, заплащани на различни цени в частните и държавните болници. По думите му именно участието и на частните болници в такива търгове ще ограничи тези случаи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Anthropic дава на ЕС достъп до АІ модела си Mythos
Бразилия има потенциал да оспори монопола на Китай при редкоземните елементи
S&P 500 започва юни с нов рекорд благодарение на технологичния сектор
Великобритания има най-много данъци от епохата на Наполеоновите войни
Кадър на деня за 1 юни
Финансист: Европейският съюз използва „остена“ за фискално недисциплинираните държави
Двама пилоти загинаха при катастрофа на военен самолет в Тайван
3 китайски зодии с финансов късмет на 3 юни 2026
МВР тества BG-ALERT - важно съобщение за потребителите
Земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер удари Южна Италия
Двустайните имоти остават най-търсената инвестиция
Рецепта от тефтера на баба: Домашна торта
ЦСКА вади тежката артилерия на трансферния пазар
Левски действа смело: Шампионите предприемат ключова стъпка за бъдещето си
Трансфер за 116 млн. евро: ПСЖ цака Арсенал и Ман Юн за топ играч
Фабрицио Романо: Арсенал готви ударна селекция
УЕФА изхвърля гранд от Европа?
Реал Мадрид със звезден трансфер!
Нумерологична прогноза за 2 юни
Спомен за Христо Ботев с негови вечни цитати
Таро карта за 2 юни, вторник
5 златни правила за боядисана коса, които вероятно нарушавате
Здравословен кекс с банан и кисело мляко
5 добавки, които повишават женското либидо след 40
Без ток във Варна на 2 юни 2026
Времето във Варна на 2 юни 2026
Отбелязваме Деня на Ботев и загиналите за освобождението на България
Честваме паметта на свети Еразъм Охридски
Как младите хора променят автомобилния пазар?
Рекорд: 108-годишна жена поднови шофьорската си книжка (ВИДЕО)
Какво се случва с ядрото на най-големия спътник на Юпитер?
Разкриха подробности за тайния проект Starfall на SpaceX
Откриха „Розетския камък“ за разшифроване на мистериозни сигнали от дълбокия космос
В Тайван откриха най-дългия в света мост с един пилон
Китайски стартъп разработва най-мощната електрическа ракета в света
Сателитни данни разкриха експлозия на метеор над Кейп Код