Много критики се отправиха към оградата по границата ни с Турция след смъртта на полицай Петър Бъчваров. Според министъра на регионаното развитие и благоустройство арх. Иван Шишков изобщо не става въпрос за ограда.
"Тази ограда никога не е одобрявана като ограда а като временно препятстващо съоръжение.", коментира той пред БНТ.
По думите му става въпрос за съоръжение, направено без документи за строеж и без издадено решение за стореж от страна на МРРБ или Министерство на отбраната.
За подобен тип съоръжения не се изисква разрешение за строеж, не се издава и разрешение за ползване. Това означава, че съоръжението е изградено така, че да не подлежи на контрол от страна на нито едно министерство, коментира той.
"Има проекти за съоръжението, но те са следени единствено от областните управители, които нямат никакъв административен капацитет за строителство. Нито МРРБ, нито МО не са издали решение за строеж и в един момент обектът е бил буквално прехвърлен на областните управители да се занимават с това съоръжение. Оттук нататък предстои да бъде ясно какво е било заданието, дали е изпълнен добре проектът, защото не е ясно дали е изпълнен. Много пъти съм казвал - каквото си поръчаме, това получаваме. В случая май не сме си поръчали това, а сме си поръчали нещо повече", заяви Шишков.
Той разкритикува бившите управляващи, изградили преградното съоръжение, че не са довършили втория етап от първоначалния замисъл.
"Изграждането на това съоръжение е било неозбежно като необходимост. Въпросът е защо с него не са се занимавали министрите - на вътрешните работи, на отбраната или на регионалното развитие и благоустройството. Ще ви дам пример - с интерконектора, ако се занимаваха областните управители - те много помогнаха, но нямаше да успеят да го въведат в експлоатация. Същото е и с оградата", заяви Шишков.
Той коментира, че не се притеснява от обвинения в безстопанственост.
Валери Симеонов ще сезира прокуратурата за безстопанственост на оградата по границата с Турция
Според Шишков отговорност трябва да се търси от хората, които са направили така съоръжението, че то да не подлежи на контрол от съответните институции.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Акция на седмицата: „Спиди“ АД
Германците не са мързеливи. Има причина да работят по-малко
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
Телефони, неправилно хранене... Навиците, които пречат на здравословния сън
Гюров: Днес, повече от всякога, разбираме колко е важно да имаш съюзници
Рецепта от тефтера на баба: Палачинки с вода
Авторът на хеттрик за България срещу Соломоновите острови е емоционално признание
Ясни са ужасяващите подробности за загиналия фен на мача Мексико – Португалия
Нов удар от Антонели след малко късмет и той вече е лидер в класирането
Сашо Димитров каза фаворит ли е България в мача с Индонезия
Веласкес с голямо признание за Лудогорец
Магьосникът Балъков на 60! За Краси трябва книга, а не ала-бала
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Нумерологична прогноза за 29 март
Пудинг с чиа, кокосово мляко и плодове
Таро карта за 29 март, неделя
По малко хотели отварят за Великден край Варна, намалели са и румънските туристи
Даниел Митов: Нагледах се на хора, които от 20 години се занимават със съдебна реформа
Найден Тодоров: Културата може да предотврати проблемите ни
С 30% по-евтино: Българите масово пазаруват в Гърция
Коцев: Жалко, че го нямаше Радев да обясни на децата ми защо ме няма 5 месеца вкъщи
Милиони протестираха срещу Доналд Тръмп в САЩ
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите